Vlada Roberta Goloba je nemudoma po nastopu oblasti začela pripravljati t. i. “sezname za odstrel”, na katerih so se znašla imena javnih uslužbencev, ki so se zaposlili ali napredovali v času vlade Janeza Janše. Po Golobovi včerajšnji izpovedi na novinarski konferenci pa postaja jasno, da so obstajali tudi posebni seznami za “odstrel” napačnih policistov – “janšistov”. Zahtevo za sezname smo naslovili tudi na vlado.
Predsednik vlade je včeraj razkril, da je bila pravzaprav Tatjana Bobnar tista, ki ga je kontaktirala s pobudo po čiščenju janšistov v policiji. Tako je povedal: “Zdaj bom povedal eno stvar, ki je mogoče manj znana. Tatjana Bobnar je bila tista, ki je še pred volitvami, v času, ko je bila zaposlena na policiji, iskala kontakt z mano, dvakrat bila pri meni na svojo lastno pobudo in ona je meni govorila o seznamu janšistov, katerih bo očistila policijo, če bo le dobila priložnost, da postane ministrica.”
Golob je s svojo javno izpovedjo v prvi vrsti priznal, da so takšni seznami, ki sodijo v najtemnejša poglavja slovenske zgodovine, dejansko obstajali. V drugi vrsti pa je ponovno razkril samega sebe kot lažnivca, saj je pred časom trdil, kot izkazuje spodnji posnetek, da je Tatjano Bobnar prvič v živo videl šele dan pred njenim imenovanjem, 31. maja 2022.
Točno to. Obstajali so spiski. Kolikor se spomnim, je bila ena od prvih potez Golobove vlade izdelava seznamov po ministrstvih, kje so koga po JU zaposlili pred njihovim prevzemom vlade. #seznami https://t.co/qz8rEyl1aJ pic.twitter.com/jdCnztUVR7
— Edvard Kadič (@EdvardKadic) October 16, 2024
Janša: Kot leta 1945
Da gre za priznanje premierja, ki se je po prihodu na oblast poslužil srhljivih avtoritarnih praks, je izpostavil tudi predsednik SDS in nekdanji predsednik vlade Janez Janša. “Priznanje. Obstajali so spiski za čiščenje. Kot za koncentracijska taborišča. Kot za čistke 1945. In oni o strpnosti, sodelovanju, spoštovanju različnosti, strokovnosti, povezovanju …,” je zapisal.
Čiščenje “janšistov” in spor med Golobom in Bobnarjevo
Spomnimo, vlada Roberta Goloba se je po prihodu na oblast lotila čiščenja t. i. “janšistov” v vseh ključnih družbenih podsistemih. To je bilo najbolj izrazito v policiji in javni RTV. Čiščenje na največjem mediju v državi je predsednik vlade celo javno večkrat priznal. To pa je seveda potekalo tudi na policiji, vse dokler ni prišlo do spora z nekdanjo ministrico za notranje zadeve Tatjano Bobnar. Ta ga je skupaj z nekdanjim generalnim direktorjem Boštjanom Lindavom obtožila političnih pritiskov na delo policije. Oba sta svoji obtožbi razkrila v javnih pismih.
Na dogajanje se je odzval tudi notranji minister iz časa vlade Janeza Janše. Aleš Hojs je v več objavah na družbenem omrežju X zapisal, da “Bobnar gotovo govori resnico, ko pravi, da se je lažnivi narcis vmešaval v kadrovanje v policiji in od nje zahteval, kdo naj ostane in kdo ne. Nerodno je le to, da je to “dojela”, ko so prišli na vrsto njeni. Dokler je čistila janšiste, ni imela zadržkov.”
K temu je kasneje dodal še naslednje: “Lažnivi narcis je povedal, da je Bobnarjeva, kot policistka‼️, prišla k njemu s spiski, koga bo počistila, ter za to dobila njegov mandat‼️. Če to drži, mora policija ovaditi tudi njo, predsednica Nataša Pirc Musar pa se ji zahvaliti za sodelovanje.”
Ž. K.