Bo koalicija potrdila sramotno novelo zakona o zdravstveni dejavnosti?

Datum:

Danes bo državni zbor predvidoma odločal o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti. Neustavnemu zakonu nasprotujejo zdravniška združenja, buri pa tudi duhove v koaliciji, saj sta se zoper sporno določilo opredelila celo dva ministra Golobove vlade. 

V koaliciji trdijo, da zakon prinaša ostrejšo ločnico med javnim in zasebnim zdravstvom. Novela zakona temelji na ideološkem boju zoper t. i. “dvoživkarstvo” oz. “parazite”, (kot se je o zdravnikih izrazil predsednik vlade) v zdravstvenem sistemu, tako da onemogoča zdravstvenim delavcem, sicer zaposlenim v javni zdravstveni mreži, da bi hkrati delali še pri “čistih zasebnikih”. Kritična javnost medtem opozarja, da so vladni posegi v zdravstvo doslej zgolj podaljšali čakalne vrste.

Predlog zakona je naletel na trnovo pot že na matičnem odboru. Kot je izpostavila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, je vladna novela “sramotno” slabo pripravljena, zaradi česar so v SDS predlagali umik točke dnevnega reda, pod katero bi razpravljali o noveli. “Predlagamo umik točke za obravnavo zakona o zdravstveni dejavnosti. /…/ 80 % zakona je amandmiranega. Takšen zakon ne bi smel priti v državni zbor s strani vlade. Sramotno je, da je vlada takšen zakon potrdila, ker v normalnih vladah bi bil to le osnutek zakona,” je sredi meseca povedala Godčeva.

Poleg nekoherentnosti večkrat popravljene novele pa je ta sporna tudi po vsebinski plati. Kot so poudarili v opoziciji, je zakon protiustaven, saj krši ustavno zagotovljeno pravico do dela in ustavno pravico svobodne gospodarske pobude. Da novela vsebuje protiustavna določila, priznavajo tudi na ministrstvu za zdravje.

Novela ustvarila koalicijski spor
Pravi koalicijski spor pa je ustvarilo določilo zakona, ki koncesionarjem v zdravstvu prepoveduje ustvarjanje dobička. Novela zakona je bila s tem predlogom amandmirana s strani koalicijskih poslancev na seji matičnega odbora. Zoper določilo se je opredelila celo zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel, poleg finančnega ministra Klemna Boštjančiča. “Če ima en koncesionar dobiček za iste storitve kot nekdo drug, to prej kaže na to, da učinkoviteje opravlja svojo dejavnost, tako da me je izrazito strah, da bi se dobički skrivali,” je pojasnil Boštjančič. Na zavoro so pritisnili tudi nekateri koalicijski poslanci, med njimi Miroslav Gregorič in nekdanji minister, danes poslanec, Uroš Brežan, poroča MMC.

“Zdi se mi, da bi morali vedno in vsi imeti pred sabo tisto, kar ta sistem zagotavlja, se pravi zdravje ljudi. In s tega vidika imam pri današnji razpravi in pri tem zakonu na koncu samo en velik vprašaj,” je dejal Brežan. 

Zdravniški sindikat napoveduje ustavno presojo
V sindikatu Fides so prepričani, da predlog sprememb zakona zdravstva ne rešuje, ampak ga razkraja. Po njihovi oceni bodo zakonske spremembe še dodatno poslabšale dostopnost do zdravstvene oskrbe, spodbudile odhode kadra iz javnega sektorja in oslabile temelje javnega zdravstvenega sistema.

“Na tej točki odgovornost za končno vsebino zakona, ki bo krojil usodo slovenskega javnega zdravstva, nosijo poslanci. V sindikatu Fides jih zato pozivajo, naj ta predlog sprememb zakona zavrnejo in s tem končajo eksperimentiranje z zdravjem ljudi. Čas je za prave, strokovne in odgovorne rešitve – ne za politična tveganja, ki jih ne podpira niti lastna vlada,” so včeraj zapisali v sindikatu.

Jelka Godec o resničnih parazitih
Godčeva je na včerajšnji razpravi predlog zakona označila kot popolnoma ideološkega, ki ruši zdravstveni sistem. “Ukinjate oziroma rušite še tisto, kar drži določene zdravnike, da delajo v javnem sektorju,” je očitala koalicijskim poslancem. Prepričana je tudi, da se s predlaganimi spremembami zakona ne bodo skrajšale čakalne vrste.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Proces Trenta: Najbolj zaskrbljujoča je sistemska odsotnost odgovornosti

Včeraj je bil prvak opozicije Janša oproščen na prvi...

Nov za izbrance prirejen razpis “Hanovega” podjetniškega sklada?

V Sloveniji smo se skozi desetletja naučili, da vsako...

Gen-I Sarajevo z dvema zaposlenima zaslužil kar 331 milijonov mark

Podjetje GEN-I, d. o. o., Sarajevo, ki zaposluje le...

Globalna normalnost spet trka na vrata slovenske politične čudaškosti

Vsakih nekaj let Evropa in svet dobita vpogled v...