Priče smo spopadu med največjima vladnima strankama

Datum:

Golobovo vlado je v slabem mesecu dni letošnjega leta doletela že druga zaporedna interpelacija ministrice. Tokrat je bila zaradi nakupa preplačane sodne stavbe interpelirana ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan iz kvote koalicijske SD. Pred koncem dneva so Socialni demokrati soglasno odločili, da ministrico pozovejo k odstopu. 

“Absolutno je prav, da je SDS vložila obe interpelaciji. Naloga opozicije je, da zahteva pojasnila vlade, kaj počne z javnim denarjem. V obeh primerih imamo sum popolnoma amaterskega ravnanja,” je prepričan politični analitik, dolgoletni novinar in urednik Peter Jančič.

O spornosti nakupa propadajoče stavbe na Litijski cesti v Ljubljani je bilo v zadnjem času prelitega veliko črnila. Podjetnik Sebastjan Vežnaver, od katerega je pravosodno ministrstvo kupilo stavbo, je namreč zanjo odštel le 1,7 milijona evrov, ministrstvo pa kar 7,7 milijona evrov. Kot je nedavno pisal medij Prava ob sklicevanju na vire blizu stranke SD, naj bi bil mož pravosodne ministrice Matic Pipan tisti, ki naj bi “odigral eno ključnih vlog”. “Kot so nam pripovedovali viri iz stranke, se Matic Pipan in obalni podjetnik Sebastjan Vežnaver poznata iz preteklosti. Nekaj jih tudi namiguje, da sta zelo dobra znanca,” še poroča omenjeni portal.

Država in koalicija zašli
“Šlamastično početje se kaže tudi v tem, da pogodba ni bila notarsko overjena, pa je ministrstvo že izvedlo transfer za nakup te neuporabne stavbe,” je v zvezi z interpelacijo v ponedeljek povedal poslanec SDS Dejan Kaloh, ob tem pa javnost spomnil, da ministrstvo pred nakupom ni opravilo svoje cenitve in izmere stavbe, ki je bila sicer preplačana za kar 6 milijonov evrov (Več tukaj). “Nakup pripravijo in dobesedno izsilijo najožji sodelavci ministrice (ki jih je sama imenovala, generalnega sekretarja pa tudi že razrešila), ministrica pošilja dopise na ministrstvo za finance in prosi za denar, na koncu podpiše še pogodbo, potem pa naš vrli premier izjavi, da sta kriva najbolj navadna uradnika, ki sta slučajno bila v času prejšnje vlade malo višja uradnika, češ da sta ministrico (ki je za povrhu še pravnica) zavajala,” je v zvezi z dogajanjem na družbenem omrežju X komentiral politolog in profesor dr. Miro Haček in pozval, da naj “zadnji norec ugasne luč”. Ta država in koalicija, ki jo “vodi”, sta po njegovem mnenju povsem zašli.

Premier Robert Golob in predsednica SD Tanja Fajon (Foto: Borut Živulović/Bobo)

O interpelaciji pravosodne ministrice smo se pogovarjali tudi z dolgoletnim novinarjem, uradnikom Spletnega časopisa in političnim analitikom Petrom Jančičem. Kot je povedal v uvodu, se mu zdi, da je strašen škandal, da opozicija (največja opozicijska stranka SDS) ne more opraviti nadzora v nadzorni komisiji, ki bi jo morala voditi. Vladna koalicija je namreč po njegovih besedah to preprečila s tem, da je vodenje komisije za nadzor proračuna dodelila veliko manjši, zelo majhni opozicijski stranki NSi. “To je velik škandal. Tudi poskus, da bi prek drugih komisij v parlamentu opravili razprave o sumih zlorab, so bili zavrnjeni,” je spomnil in dodal, da je mehanizem interpelacije, kot kaže, edina možnost, da opozicija sploh lahko odpre razpravo o nekih zlorabah v vladi. Opozoril je, da namerava vlada skupaj z NSi to možnost kar odpraviti s spremembo načina volitev vlade, da tudi interpelacija ne bi bila več mogoča.

Jančič meni, da je absolutno prav, da je SDS vložila obe interpelaciji. Naloga opozicije namreč je, da zahteva pojasnila vlade, kaj počne z javnim denarjem. V obeh primerih imamo po njegovih besedah sum popolnoma amaterskega ravnanja. “Pri prenosnikih se je ugotovilo, da so jih kupili 13.000, ne da bi se jim sanjalo, kaj z njimi početi. Kar kupili so jih, zdaj pa se dogovarjajo šele za kriterije, komu jih bodo dodeljevali“. Meni, da je to sramota, zato je prav, da se o tem v parlamentu pogovorijo. “Pri nakupu stavbe pa je stvar še dosti hujša. Šlo je namreč za nakup visoko preplačane nepremičnine v razpadajoče stanju, kupljene na način, ki je neverjeten.”

Urednik portala Spletni časopis Peter Jančič (Foto: Polona Avanzo)

Moj vtis po premierjevem nastopu je, da so vsi skupaj popolnoma nesposobni
“Poslušal sem predsednika vlade, ki je pojasnjeval, da so se tik pred novim letim odločili, da iz državnih rezerv, kar je absolutno prepovedno, plačajo ta posel, ki je bil popolnoma predvidljiv, državne rezerve se namreč uporabljajo za nepredvidljive posle. Odločili so se plačati, ne da bi kdor koli od ministrov kar koli pogledal. V gradivih tudi niso imeli nič. Ne vem, zakaj sploh odločajo v vladi, če nimajo pojma, za kaj gre, in jih očitno tudi ne zanima,” je bil kritičen. Dodal je, da potem ne potrebujemo vlade in je najboljše, da odločanje prepustijo nekomu drugemu. “Moj vtis po premierjevem nastopu je, da so vsi skupaj popolnoma nesposobni, tako vlada kot finančno ministrstvo. Odločajo namreč o razporeditvi denarja pred novim letom, pa niti ne pogledajo, za kaj gre.” Na nižjih ravneh je po njegovih besedah sicer samoumevno, da preverjajo stvari, v vladi pa očitno nikogar nič ne briga.

Gre za notranji spopad med dvema največjima vladnima strankama
Jančič je v zvezi z zadevo najprej opozoril, da je napad proti SD sprožila Svoboda. “Tole afero je pri Necenzurirano.si odprl Primož Cirman, ki je dobil vse podatke z vlade.” Kot pravi, ga je najbolj presenetilo, da so se  na vso moč udarili, ne da bi poskusili stvari rešiti. “Če so videli ta problem, zakaj so ga sploh požegnali,” je dodal. “Premier je povedal, da čaka na njihovo odločitev, ker gre za političnega partnerja, in da se bo šele potem odločal, ali odstaviti ministrico ali ne. Gre za notranji spopad med dvema največjima vladnima strankama, s tem da SD nekoliko raste priljubljenost, Gibanju Svoboda pa strahovito upada.”

“Če določijo, da ministrica nima njihove podpore, je samoumevno, da mora odstopiti ali prestopiti k Svobodi,” je komentiral Jančič in dodal, da ne moreš predstavljati neke stranke in opravljati dela, če nimaš podpore  stranke. “Ta odločitev je pomembna. Če se odločijo, da jo podprejo, potem tudi prevzamejo odgovornost za ta nakup in vso šlamastiko, kar pa bo za stranko težko. To ima namreč dolgoročne posledice,” opozarja.

Dominika Švarc Pipan (Foto: Luka Dakskobler/Bobo)

Stranki SD sicer po besedah Jančiča ne kaže tako slabo, trenutno ima namreč boljši rezultat kot na volitvah, je pa ogromno izgubila Svoboda. “Pri Mediani smo videli, da je zelo upadla podpora ministrici. Če bi jo podprli, lahko to vpliva tudi na ugled in priljubljenost SD, ker se bi uveljavila kot stranka, ki sodeluje pri amaterskem vodenju, vladnih zlorabah, mogoče tudi pri korupciji.” Poudaril je, da gre očitno za neverjeten posel, zato je težko reči, da gre zgolj za popoln amaterizem, ko bi nekaj kar vrat na nos kupili, ker je bilo preveč denarja. “V Tarči smo vendarle lahko slišali, da so poskušali že prej podtakniti vladi, da bi kupili iste prostore kar za pravosodno ministrstvo, pa ni šlo,” je še spomnil.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...