Predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič se požvižga na pozive poslanske skupine SDS, da se na četrtkovo sejo državnega zbora ne uvrsti točke dnevnega reda: predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Določba 184. člena Poslovnika državnega zbora je namreč po njihovih besedah več kot jasna.
V poslanski skupini SDS so v torek na predsednico hrama demokracije naslovili pisni poziv za umik predloga za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. “Spoštovani, v zvezi s 109. sejo Kolegija predsednice Državnega zbora, ki bo danes, 26. 11. 2024 ob 13. uri, v povezavi z gradivom 060-02/24-42 z dne 26. 11. 2024 (drugo dodatno gradivo) k 1. točki “Dogovor o sklicu izredne seje Državnega zbora”, ki je predvidena za četrtek, 28. 11. 2024, pozivamo k umiku predloga 5. točke “5. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o Predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, EPA 1806-IX”, s predloga dnevnega reda”, so zapisali v uvodu.
Rok se še ni iztekel
V nadaljevanju so pojasnili, da k umiku omenjene točke z dnevnega reda izredne seje pozivajo, ker gre za kršitev 184. člena Poslovnika državnega zbora, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. “Ta rok se še ni iztekel. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o Predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, EPA 1806-IX, je bil vložen dne 22. 11. 2024,” so ob tem pojasnili.


Spomnimo. Medtem ko od 544 tisoč prejemnikov pokojnin danes dobrih 300 tisoč upokojencev (58 odstotkov) prejema pokojnino, nižjo od praga tveganja revščine, si je namreč aktualna “socialno čuteča” oblast umislila, da se predlaga zakon, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Kot so opozorili v opozicijski SDS, bi lahko s temi dodatki peščica državljank in državljanov dobila pokojnino z dodatki v višini tudi več kot 3 tisoč evrov.

V poslanski skupini SDS so prepričani, da vlada s takšnimi dodatki ruši pokojninski sistem, saj deli državljane na prvo- in drugorazredne. “Izplačane pokojnine bi namreč morale biti odraz vplačanih prispevkov. Glede na predlog zakona pa bi takšno razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom šlo na račun vseh tistih, ki so v pokojninski sistem vplačevali,” je prejšnji teden kritično izpostavila poslanka SDS Karmen Furman. Slednja je tudi spomnila, da so tudi sami kulturniki v javni razpravi opozorili, da jih predlog zakona spravlja v neenak položaj. Poslanka meni, da je zakon diskriminatoren in ne sledi načelu enakega obravnavanja. SDS iz teh razlogov predlaga izvedbo posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za umetnike z izjemnimi dosežki.