Bo predsednica DZ ponovno pohodila demokracijo?

Datum:

Predsednica Državnega zbora RS Urška Klakočar Zupančič se požvižga na pozive poslanske skupine SDS, da se na četrtkovo sejo državnega zbora ne uvrsti točke dnevnega reda: predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Določba 184. člena Poslovnika državnega zbora je namreč po njihovih besedah več kot jasna. 

“V poslanski skupini SDS zahtevamo umik točke s seje državnega zbora, ki je predvidena za ta četrtek. Če bo predsednica Državnega zbora RS vseeno uvrstila predlog posvetovalnega referenduma o dodatkih k pokojninam na dnevni red, bo zopet kršila Poslovnik DZ,” je v torek na družabnem omrežju X opozoril poslanec SDS Andrej Hoivik. “Predlog se uvrsti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo,” namreč jasno navaja 184. člen Poslovnika državnega zbora v zvezi s postopkom glede referenduma.  

V poslanski skupini SDS so v torek na predsednico hrama demokracije naslovili pisni poziv za umik predloga za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. “Spoštovani, v zvezi s 109. sejo Kolegija predsednice Državnega zbora, ki bo danes, 26. 11. 2024 ob 13. uri, v povezavi z gradivom 060-02/24-42 z dne 26. 11. 2024 (drugo dodatno gradivo) k 1. točki “Dogovor o sklicu izredne seje Državnega zbora”, ki je predvidena za četrtek, 28. 11. 2024, pozivamo k umiku predloga 5. točke “5. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o Predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, EPA 1806-IX”, s predloga dnevnega reda”, so zapisali v uvodu.

Rok se še ni iztekel
V nadaljevanju so pojasnili, da k umiku omenjene točke z dnevnega reda izredne seje pozivajo, ker gre za kršitev 184. člena Poslovnika državnega zbora, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. “Ta rok se še ni iztekel. Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o Predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, EPA 1806-IX, je bil vložen dne 22. 11. 2024,” so ob tem pojasnili.

Vir: Zakonodaja.com
Kot izpostavljajo v zvezi z vloženo zahtevo, bi lahko državni zbor tako glede na določbo 184. člena Poslovnika državnega zbora o predlogu odločal šele čez 30 dni. “Državni zbor je na podlagi istega člena uporabljal to prakso v vseh enakih primerih do aktualnega mandata Državnega zbora. Na to, da bi bilo po Poslovniku državnega zbora z glasovanjem potrebno počakati najmanj 30 dni, je ob zadnji podobni kršitvi Poslovnika državnega zbora opozoril tudi pravni strokovnjak.”
Če si pogledamo predlog dnevnega reda za 89. izredno sejo državnega zbora, ki bo v četrtek, 28. 11. 2024 ob 10. uri, lahko vidimo, da je predsednica poziv SDS povsem ignorirala. Marsikdo bi pomislil, da je temu tako, ker želijo čimprej poskrbeti za to, da se prične odločati o predlogu zakona, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti.
Vir: Spletna stran DZ

Spomnimo. Medtem ko od  544 tisoč prejemnikov pokojnin danes dobrih 300 tisoč upokojencev (58 odstotkov) prejema pokojnino, nižjo od praga tveganja revščine, si je namreč aktualna “socialno čuteča” oblast umislila, da se predlaga zakon, ki privilegirani peščici dodeljuje ekstremno visoke dodatke k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti.  Kot so opozorili v opozicijski SDS, bi lahko s temi dodatki peščica državljank in državljanov dobila pokojnino z dodatki v višini tudi več kot 3 tisoč evrov.

Poslanka SDS Karmen Furman (Foto: STA)

V poslanski skupini SDS so prepričani, da vlada s takšnimi dodatki ruši pokojninski sistem, saj deli državljane na prvo- in drugorazredne. “Izplačane pokojnine bi namreč morale biti odraz vplačanih prispevkov. Glede na predlog zakona pa bi takšno razdeljevanje davkoplačevalskega denarja izbranim umetnikom šlo na račun vseh tistih, ki so v pokojninski sistem vplačevali,” je prejšnji teden kritično izpostavila poslanka SDS Karmen Furman. Slednja je tudi spomnila, da so tudi sami kulturniki v javni razpravi opozorili, da jih predlog zakona spravlja v neenak položaj. Poslanka meni, da je zakon diskriminatoren in ne sledi načelu enakega obravnavanja. SDS iz teh razlogov predlaga izvedbo posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za umetnike z izjemnimi dosežki.

Odločanje o usodi posvetovalnega referenduma nedvomno ne moti ministrice za kulturo Aste Vrečko iz vrst Levice, ki je predlog zakona, ki prinaša dobre zaslužke izbrancem, z žegnom celotne vlade poslala v državni zbor. A vseeno je še vedno mogoč veto s strani Državnega sveta RS ali pa pobuda referenduma ob dovolj velikem številu zbranih podpisov.
Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Škofjeločani lahko o občinskih projektih glasujejo

Na spletni strani predlagam.skofjaloka.si lahko Škofjeločani oddajo svoj glas...

Z avtom zbil divjega prašiča, a ga je nato nekdo ukradel

V Novem mestu je včeraj, malo pred 22. uro,...

Vlada in koalicija zlorabljata institut nujnega zakonodajnega postopka; v SDS napovedali obstrukcije

Poslanci Slovenske demokratske stranke bodo obstruirali današnjo sejo Odbora...