Predstavniški dom odobril 61-milijardni “mega” paket za Ukrajino: To je pot do zmage!

Datum:

Predstavniški dom ameriškega kongresa je danes odobril 61 milijard dolarjev vreden paket pomoči Ukrajini. Za zakon je glasovalo 311 članov, proti jih je bilo 112. Gre za eksistenčno pomemben paket pomoči Ukrajini v njenem boju proti ruskemu sovražniku. 

Hvaležen sem predstavniškemu domu ZDA, obema strankama in Miku Johnsonu za odločitev, ki drži zgodovino na pravi strani,” je izredno novico komentiral ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je dodal, da bosta demokracija in svoboda vedno obstali, če jima bodo pri tem pomagale Združene države Amerike.

Da je paket pomoči Ukrajini jasno sporočilo Kremlinu, pa je odločitev komentiral predsednik Evropskega sveta Charles Michel. “Tisti, ki verjamejo v svobodo ter ustanovno listino OZN, bodo še naprej podpirali Ukrajino in njene ljudi.

Uvodoma sta bila potrjena še predloga o pomoči Tajvanu in Izraelu ter morebitni prepovedi TikToka. Vsi trije predlogi o pomoči so skupaj vredni 95 milijard dolarjev.

Že pred sprejemom so pomembni ameriški predstavniki sporočali, kako pomembna je pomoč za rešitev Ukrajine pred ruskim agresorjem. William Burns je ameriške zakonodajalce pozval, naj sprejmejo zakon, s katerim bi Amerika namenila 61 milijard dolarjev za pomoč ukrajinskim vojnim prizadevanjem. S praktično in psihološko spodbudo, ki bi prišla z vojaško pomočjo, so se po njegovo Ukrajinci povsem sposobni še naprej zoperstavljati Rusiji, kjer mislijo, da je čas na njihovi strani. Toda če to na kongresu ne bo uspelo, je “slika veliko bolj grozljiva,” je opozoril v nadaljevanju

“Obstaja zelo realna nevarnost, da bi lahko Ukrajinci izgubili na bojišču do konca leta 2024 ali vsaj postavili Putina v položaj, ko bi lahko v bistvu narekoval pogoje politične poravnave.”

Podpora Ukrajini je zdaj več kot le vojna z Rusijo
Burns je poudaril, da je podpora Ukrajini zdaj več kot le vojna z Rusijo. “Gre tudi za Xi Jinpinga na Kitajskem, njegove ambicije ter naše zaveznike in partnerje v Indopacifiku,” je dejal. “To je v resnici vprašanje, ali naši nasprotniki razumejo našo zanesljivost in odločnost in ali to razumejo tudi naši zavezniki in partnerji.”

Tokratno opozorilo direktorja CIE najverjetneje velja za najmočnejše opozorilo visokega uradnika ameriške administracije v zvezi z vojno v Ukrajini, so prepričani pri mediju Politico. Izrečeno je bilo v času, ko uradniki iz Kijeva opozarjajo, da bi obsežna ruska ofenziva v poletnih mesecih, ki je zelo verjetna, lahko porazila ukrajinske vojake na bojišču.

Foto: AFP

Burns ni edini, ki kongresnike poziva k sprejetju zakona. V sredo je namreč general C.Q Brown zakonodajalce opozoril, da bi bile lahko “težko pridobljene pridobitve Ukrajine  izgubljene” brez njihove podpore, obrambni minister Lloyd Austin pa je po navedbah Jutranjega Lista tudi opozoril, da se bodo v primeru, da finančna pomoč ne bi bila odobrena, pričeli partnerji in zavezniki spraševati, če so ZDA sploh zanesljiv partner.

Kaj predvideva novi mega paket?
Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je mesece opozarjala, da je nezmožnost zakonodajalcev, da bi glasovali o pomoči Ukrajini, glavni razlog, da se Kijev sooča s težavami na bojišču. Osnutek zakona o dodatnem financiranju Ukrajine predvideva dodelitev okoli 61 milijard dolarjev za pomoč ukrajinskim vojnim prizadevanjem. Od omenjenih sredstev bo šlo skoraj 13,8 milijarde dolarjev za ukrajinski program varnostne pomoči do 30. septembra 2025, v okviru katerega Pentagon z ameriškimi obrambnimi podjetji podpisuje pogodbe o dobavi orožja in opreme Kijevu. Nekaj ​​več kot 13,4 milijarde dolarjev bo mogoče uporabiti za zamenjavo in popravilo orožja, prenesenega v Ukrajino, ter za financiranje usposabljanja Ukrajincev. V sklopu programa Foreign Military Financing je predvidena dodelitev nepovratnih sredstev za nakup orožja od proizvajalcev v znesku 1,6 milijarde dolarjev.

Čeprav je v posebni določbi predloga zakona govora tudi o dobavi raket dolgega dosega ATACMS, se lahko predsednik odloči za preložitev odločitve, če “bo ta škodovala nacionalnim varnostnim interesom ZDA”. Omenjene rakete imajo namreč domet 300 kilometrov, zato želijo Američani od Ukrajincev dobiti zagotovila, da ne bodo ciljale na Rusijo. Kar zadeva gospodarsko pomoč, predlog zakona predvideva posojilo v višini 7,85 milijarde dolarjev do 30. septembra 2025. Predsednik predstavniškega doma kongresa, republikanec Mike Johnson, je sporočil, da bodo o predlogu zakona o pomoči zaveznicam ZDA, vključno z Ukrajino, na končno glasovanje dani v soboto.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Hrvati nas prehitevajo po številu in plačah zdravnikov

"Če se država zaveda pomena zdravstva, je lahko drugače...

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Grims danes v Idriji predstavlja knjigo Zmaga dobrega

Branko Grims bo danes, v soboto, 4. maja 2024,...