Dva meseca po prvem opozorilu na nujnost sprememb je več kot 300 zobozdravnic in zobozdravnikov iz javnih zdravstvenih zavodov, Stomatološke klinike, koncesionarjev in zasebnih ordinacij stopilo skupaj z jasnim sporočilom: “Predlagane spremembe ogrožajo vzdržnost zobozdravstvenih storitev v Sloveniji in dostopnost pacientov do kakovostne zobozdravstvene oskrbe.”
Na javni tribuni, ki se je odvila na Zdravniški zbornici, so zobozdravniki vseh treh vej slovenskega zobozdravstva predstavili podobne izračune, ki kažejo, da trenutni modeli financiranja ZZZS ne pokrivajo dejanskih stroškov za izdelavo belih zalivk, največja nevarnost pa grozi študentom. Zobozdravstvo je enotno, za njim stoji tudi Zveza organizacij pacientov Slovenije.
Tomaž Čibej, zobozdravnik za študente, je na tribuni poudaril: “V bistvu nimamo kakšne možnosti kompenzacije minusa, ki ga bomo pridelali s temi kompozitnimi zalivkami, ker imamo opravka s specifično populacijo pacientov. Tukaj niti zavarovalnica ne plača niti ni preventive niti ne moremo te izgube pokrivati s protetiko. Večina našega dela je konzervativno zdravljenje. Stroški ostajajo isti, mi pa tega ne moremo kompenzirati z ničemer. Strah me je, da bom na koncu leta pod vodo.”
Bo še več ljudi brez zobozdravnika?
Nedavna anketa ZZS je pokazala, da zaradi neustreznega financiranja skoraj 40 odstotkov koncesionarjev razmišlja o delni ali popolni odpovedi koncesij.

To bi pomenilo, da bi se zdajšnji številki 591.840 prebivalk in prebivalcev brez izbranega zobozdravnika pridružilo še več sto tisoč ljudi. Vsaka vrnjena koncesija v zobozdravstvu namreč pomeni približno dva tisoč dodatnih pacientov brez izbranega zobozdravnika v javni mreži.
Poziv k dialogu in zamrznitvi pravil
Za prizadevanji zobozdravnikov stoji tudi Zveza organizacij pacientov Slovenije. Gregor Cuzak iz Zveze je poudaril: “Pacienti si ne želimo več plomb, ampak več zdravih zob. Ob tem je izjemno pomembno, da ne propadejo niti zdravstveni domovi, ki imajo zobozdravstveno dejavnost, niti koncesionarji ali zasebniki.

Trenutno nizke cene lahko ogrozijo vse podsisteme zobozdravstva, saj noben izvajalec ne more preživeti na dolgi rok z nerentabilnimi pogoji. Zato pozivamo k dolgoročnemu pristopu in rešitvam, ki bodo sistem ohranjale stabilen in dostopen za vse paciente.”
Zobozdravniki podpirajo spremembe, ki izboljšujejo kakovost storitev, vendar opozarjajo, da morajo biti te spremembe temeljito načrtovane, podprte z realnimi finančnimi izračuni in oblikovane v sodelovanju z vsemi deležniki. “Potrebujemo realne izračune, ki bodo zagotavljali vzdržen sistem, sicer bo slovensko zobozdravstvo nedvomno izgubilo na kakovosti in dostopnosti,” je poudarila dr. Barbara Škrlj, predsednica Odbora za zobozdravstvo pri ZZS. V sklopu dogodka je na okrogli mizi sodelovala tudi predstavnica ZZZS, ga. Anka Bolka, ki je poudarila, da so cene, ki so uveljavljene iz obveznega zdravstvenega zavarovanja – nekoliko so različne glede na velikost plombe – okrog 80 % samoplačniške cene, kar je po njihovem mnenju zelo korektno plačilo.
Omenjena razprava je še dodatno osvetlila nujnost strokovnega in partnerskega dialoga med Ministrstvom za zdravje, ZZZS ter zobozdravniki. Na pobudo zobozdravnikov se je kot pomembna povezovalna organizacija pridružila tudi Zveza organizacij pacientov Slovenije, ki si prizadeva za čimprejšnji dialog med vsemi deležniki.
T. B.