Aktualna oblast se namesto soočanja z nizkimi plačami in slabimi delovnimi pogoji, ki odvračajo domače prebivalce od zaposlitve, raje odloča za uvoz tuje delovne sile. Najnovejši primer je sodelovanje s Filipini, kjer je zunanja ministrica Tanja Fajon skupaj s filipinskim ministrom za delavce migrante Hansom Leom Cacdacom podpisala memorandum o sodelovanju na področju dela.
Ob tej priložnosti je Fajonova v Manili izpostavila, da slovensko veleposlaništvo na Filipinih odpira novo poglavje v dvostranskih odnosih med državama. Glavni poudarek je bil na zaposlovanju filipinskih delavcev v Sloveniji, pri čemer se kot prvi korak omenja iskanje negovalcev za delo v domovih za starejše.
Vlada se domnevno sklicuje na pomanjkanje delovne sile, a ob tem zanemarjajo ključno vprašanje, zakaj domači delavci ne želijo opravljati določenih poklicev. Nizke plače in slabi delovni pogoji, za katere je odgovorna tudi vlada, ustvarjajo praznino, ki jo zdaj zapolnjujejo tuji delavci. To pa je na družbenih omrežjih sprožilo val ogorčenja. Eden od uporabnikov na platformi X je zapisal: “No, naši dragi upokojenci, od zdaj naprej vas bodo pedenali Filipinci. Ker je lažje uvozit tujca in ga plačat z mizerno plačo, kot dati državljanu boljšo plačo in delovne pogoje.”

Nekateri menijo, da gre za očiten primer socialnega dampinga — prakse, kjer delodajalci uporabljajo cenejšo delovno silo, da zmanjšajo stroške in povečajo dobiček. To pomeni, da namesto izboljšanja plač in delovnih pogojev domačih delavcev podjetja najemajo tuje delavce, ki so pripravljeni delati za nižja plačila, čeprav naj bi se s podpisom sporazuma vzpostavil “kontroliran proces delovnih migracij v izogib izkoriščanju”, je v petek za STA pojasnila generalna direktorica zavoda Greta Metka Barbo Škerbinc.
Fajonova je na družbenem omrežju X zapisala, da je “namen tega poslovnega foruma pomagati slovenskim in filipinskim podjetjem pri krepitvi obstoječih in ustvarjanju novih poslovnih vezi”.
“Namen tega poslovnega foruma je tudi pomagati 🇸🇮 & 🇵🇭 podjetjem pri krepitvi obstoječih & ustvarjanju novih poslovnih vezi. Z vašo udeležbo ste pokazali interes za nadaljnjo poglabljanje poslovnega sodelovanja.” – Ministrica @tfajon. pic.twitter.com/fuaXBYSqRc
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) March 12, 2025
Že lani je v Sloveniji začela delovati agencija za zaposlovanje filipinskih delavcev Pinoy 386, ki si je prizadevala pripeljati več kot tisoč Filipincev letno, je poročal MMC RTV. Filipini veljajo za eno največjih izvoznic delovne sile, saj od skupno 115 milijonov prebivalcev kar 11 milijonov dela v tujini. “Smo vodilna slovenska posredniška in kadrovska agencija za zaposlovanje filipinskih delavcev, akreditirana s strani Department of Migrant Workers (DMW), ki skupaj z Migrant Workers Office (MWO) ureja in nadzira pravni postopek zaposlovanja filipinskih delavcev po vsem svetu,” imajo zapisano na svoji spletni strani.

Čeprav naj bi bili delodajalci dolžni filipinskim delavcem zagotavljati enake pogoje, kot jih imajo slovenski delavci, ostaja odprto vprašanje nadzora. Bodo delodajalci res spoštovali pravila ali bodo iskali obvode za zniževanje stroškov? Golobova vlada tako namesto sistemskega reševanja problema nizkih plač raje izbira bližnjico v obliki uvoza poceni delovne sile. To ne rešuje težav, temveč jih le poglablja, hkrati pa ogroža socialne pravice in delovne pogoje vseh delavcev v Sloveniji.
A. H.