Bosanske oblasti so včeraj prekicale nalog za prijetje Milorada Dodika. Do tega je prišlo po tem, ko se je Dodik sam zglasil na zaslišanju v spremstvu svojega odvetnika. Dodiku je bila odrejena “pogojna izpustitev”.
“To je pomembna zadeva zame, a tudi pomembna v zvezi s tistimi, ki so imeli slabe namene in so želeli destabilizacijo, zaostritev razmer v Bosni preko tega primera […] Ne čutim zmagoslavja. Sem utrujen od vsega,” je Dodik povedal za javno televizijo.
Po odločitvi sodišča mora Dodik redno poročati oblastem, v nasprotnem primeru pa bo izdan nov sklep o priporu.
Vodja bosanskih Srbov je bil na tnalu od 18. marca, ko so oblasti po njegovi zavrnitvi zaslišanja izdale nalog za prijetje. Zavrnitev je sprožila globoko krizo v državi. Centralne oblasti v državi so tudi od Interpola zahtevale izdajo mednarodne tiralice, a jo je ta zavrnil. Dodik je kljub nalogu za prijetje potoval, v vmesnem času je obiskal Srbijo, Rusijo in Madžarsko. Mednarodne poti je opravljal v spremstvu policije Republike Srbske, poroča AFP.
Dodik je bil sicer konec februarja nepravnomočno obsojen na eno leto zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta,poroča STA.
Republika Srbska je nato sprejela več ustavno spornih zakonov, tožilstvo v BiH je zoper Dodika uvedlo preiskavo. Preiskava je bila odrejena tudi predsedniku narodne narodne skupščine Republike Srbske Nenadu Stevandiću in predsedniku vlade entitete Radovanu Viškoviću zaradi suma napada na ustavni red. Dodik trdi, da gre za politični proces. Odločitev o njegovi pritožbi je pričakovati kmalu.
Ž. K.