Boštjančič svetuje: “V Bosni so bolj ugodni davčni pogoji”

Datum:

“Neverjetno sporočilo finančnega ministra,” je bil zgrožen nad izjavo Klemna Boštjančiča davčni strokovnjak Ivan Simič. In ni bil edini – po ministrovi šokantni izjavi na POP TV se številni sprašujejo, ali dela za Slovenijo ali za BiH. Izjavi, ki sta jo v zadnjih dneh podala predsednik vlade Robert Golob in zdaj še Boštjančič, sta šokantni in kažeta na zaskrbljujoč odnos vlade do domačega gospodarstva, ki je že tako pod velikim pritiskom zaradi neugodne davčne politike.

Le nekaj dni za tem, ko je predsednik vlade Robert Golob slovenskim podjetnikom svetoval, naj odidejo na Hrvaško, je šel finančni minister Klemen Boštjančič še korak dlje in izjavil, da so v Bosni in Hercegovini davčni pogoji še bolj privlačni kot na Hrvaškem.

V oddaji na POP TV je izjavil, da so v Bosni in Hercegovini davčni pogoji še ugodnejši kot na Hrvaškem, kar je dodatno razburilo javnost. “Podjetniki, minister je arogantno izjavil, da če boste slučajno selili podjetja – so v Bosni še bolj ugodni davčni pogoji kot na Hrvaškem. Izbira je vaša. #aroganca,” je zapisal eden od uporabnikov na X ob videoposnetku.

Nekdanji davčni strokovnjak Ivan Simič je na družbenem omrežju X opozoril: “Finančni minister na POP TV izjavi, da če bodo podjetniki slučajno selili podjetja na Hrvaško, da so v Bosni še bolj ugodni davčni pogoji. Predlagam mu, da naj preveri, zakaj je temu tako. Prav tako naj preveri, zakaj Furs ne spoštuje veljavnih zakonov in sodb vrhovnega sodišča.” Simičeve besede nakazujejo, da vlada ne le spodbuja selitev, temveč tudi ne naslavlja sistemskih težav v slovenskem davčnem sistemu.

Primerjava davčnih sistemov: Slovenija, Hrvaška in BiH
Slovenija se sooča z visoko davčno obremenitvijo, ki duši mala in srednja podjetja, ki predstavljajo hrbtenico slovenskega gospodarstva. Davek na dobiček pravnih oseb v Sloveniji znaša 19 odstotkov, kar je sicer nižje kot v nekaterih zahodnoevropskih državah, a obremenitev postane izjemno visoka zaradi visokih prispevkov za socialno varnost in drugih administrativnih bremen. Na Hrvaškem je davek na dobiček nižji, in sicer 10 odstotkov za mala in srednja podjetja z letnim prihodkom do 7,5 milijona evrov, kar je bistveno bolj konkurenčno.

Foto: Pixabay

V Bosni in Hercegovini je davek na dobiček prav tako 10 odstotkov, poleg tega pa so administrativni postopki enostavnejši in stroški dela nižji, kar privablja podjetnike. Poleg tega Hrvaška in BiH ponujata ugodnejše pogoje za zaposlovanje tujih delavcev, kar dodatno zmanjšuje stroške za delodajalce. Slovenski podjetniki so tako ujeti v davčni primež, kjer visoki davki in birokracija otežujejo poslovanje, medtem ko sosednje države ponujajo ugodnejše pogoje.

Golobov in Boštjančičev poziv k selitvi podjetij
Spomnimo, na 20. Forumu obrti in podjetništva je predsednik vlade Robert Golob izjavil: “Če lahko isto delo nekdo opravlja s šoferjem, ki je zaposlen formalno na Hrvaškem, v resnici pa z njim opravlja slovenski lastnik, bo mogoče kakšen izziv za naše šolsko, socialno in zdravstveno mrežo manj, in to ni nič narobe.” Ta izjava je sprožila burne odzive, saj je javnost razumela, da premier ne le dopušča, temveč celo spodbuja selitev slovenskih podjetij v tujino. Namesto da bi vlada ustvarjala pogoje za konkurenčnost domačega gospodarstva, se zdi, da Golob tovrstni “eksodus” podpira kot rešitev za gospodarske izzive.

Neprimernost vladnega pristopa in posledice za gospodarstvo
Izjave Goloba in Boštjančiča so neprimerne in zaskrbljujoče iz več razlogov. Prvič, namesto da bi vlada ustvarjala pogoje za privabljanje investicij in ohranjanje domačih podjetij, aktivno spodbuja njihov odhod v tujino. To je v nasprotju z osnovnim poslanstvom vsake vlade, ki bi morala stremeti h krepitvi domačega gospodarstva. Slovenska mala in srednja podjetja zaposlujejo večino delovne sile in prispevajo pomemben delež k BDP, zato njihov odhod v tujino pomeni izgubo delovnih mest, davčnih prihodkov in gospodarske stabilnosti.

“Danes pri @SlakUros je likvidator podjetij – Boštjančič še enkrat dokazal, da popolnoma prezira malo gospodarstvo. Golob pa je slovenskim podjetnikom celo svetoval, naj odprejo podjetje na Hrvaškem. Se ti ljudje ne zavedajo, da je malo gospodarstvo nosilni steber javne uprave?” je zapisala ena od uporabnic na X.

Drugič, takšne izjave kažejo na pomanjkanje strategije za izboljšanje poslovnega okolja v Sloveniji. Namesto da bi vlada uvedla ukrepe za razbremenitev gospodarstva, kot so nižji davki, poenostavitev birokracije ali spodbude za inovacije, dela nasprotno. Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je v preteklosti izpostavil, da Slovenija zaradi selitve podjetij že plačuje prispevke za 12.000 zaposlenih drugim državam, kar je alarmanten podatek.

Finančni minister Klemen Boštjančič in predsednik vlade Robert Golob (Vir: STA)

Tretjič, vladna politika, ki ignorira potrebe gospodarstva, vodi v dolgoročno škodo. Poslanec NSi Jernej Vrtovec je na POP TV opozoril, da Hrvaška beleži gospodarsko rast, medtem ko Slovenija zaostaja, delno zaradi previsokih davčnih bremen. Če bo vlada nadaljevala s tovrstnim pristopom, tvega, da bo Slovenija izgubila konkurenčnost in postala “evropski finančni bolnik”.

Slovenski podjetniki si zaslužijo vlado, ki bo podpirala njihove napore, ne pa jih spodbujala k selitvi v tujino. Namesto da visoki vladni predstavniki javno promovirajo odhod podjetij na Hrvaško ali v BiH, bi morali delati na ustvarjanju konkurenčnega poslovnega okolja. To vključuje nižje davke, manj birokracije, boljše pogoje za zaposlovanje in spodbude za inovacije. Slovensko gospodarstvo je odvisno od malih in srednjih podjetij, ki skrbijo za blagostanje države, zato bi bil skrajni čas, da vlada spremeni svojo politiko in začne delovati v interesu državljanov in gospodarstva.

A. H.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Janez Janša: Zakaj ni stanovanj za mlade in kaj storiti?

Včeraj je potekala v Državnem zboru razprava o noveli...

Po porazu na referendumu nov zakon za priviligirane umetnike. Čas za novi referendum?

Včasih se gotovo sprašujete, zakaj morate privilegiranim umetnikom, ki...

Kaj se dogaja v “Jankovićevi” Ljubljani? Lahko podjetja res kar tako lomastijo po zasebnih zemljiščih?

V elektronski nabiralnik smo prejeli informacije o novih stranpoteh...

Izrael je luč sveta, ki kaže pot – Slovenija bi raje temo

Ko je Izrael pred dnevi napadel iranske vojaške cilje,...