V Evropskem parlamentu predstavili grozote komunističnih zločinov na Hrvaškem

Datum:

V organizaciji hrvaškega evropskega poslanca Stephena Bartulice je v Evropskem parlamentu v Bruslju potekala konferenca z naslovom “Konec druge svetovne vojne in zločini komunizma” ob 80. obletnici konca II. svetovne vojne.

Ob tej priložnosti je bila uradno odprta tudi razstava o komunističnih zločinih na Hrvaškem,  ki dokumentira pomore, preganjanje in represijo, ki so jo izvajali jugoslovanski komunistični režimi nad civilisti, verskimi skupnostmi in političnimi nesomišljeniki. Razstavo, ki bo obiskovalcem na ogled ves teden, je imela čast odpreti Shirley Štedul, žena pokojnega hrvaškega emigranta Nikole Štedula, ki je preživel atentat Udbe. Dogodka se je udeležil tudi slovenski evropski poslanec Branko Grims.

Foto: Facebook Branko Grims

Stephen Bartulica je po poročanju hrvaškega medija Dnevno poudaril, da Evropska unija temelji na spoštovanju človekovih pravic, demokraciji in vladavini prava. “Če lahko jasno obsodimo nacizem in fašizem, potem moramo imeti tudi pogum, da se soočimo z resnico o komunizmu – ideologiji, ki je za seboj pustila milijone žrtev,” je ob tem dodal.

Dogodka so se udeležili zgodovinarji, pričevalci in predstavniki iz več držav, potekala pa sta tudi dva panela. Prvi panel z naslovom “Zločini komunizma – zgodovinski pregled” je imel poseben poudarek na Pliberškem pokolu in poboju na Širokem brijegu. Med udeleženci tega so bili: dr. Eric Patterson, ustanovitelj in izvršni direktor Fundacije za spomin na žrtve komunizma iz ZDA, ki je poudaril pomen transatlantskega sodelovanja pri ohranjanju spomina na žrtve totalitarizma; zgodovinarka Martina Grahek Ravančić, ki je spregovorila o Pliberškem pokolu; zgodovinar Mario Jareb, ki je analiziral ideološke temelje represije in vlogo partijske države pri dušenju svobode, in zgodovinar Hrvoje Mandić, ki je dokumentiral preganjanje Katoliške cerkve in poboje frančiškanov v Širokem Brijegu.

Na drugem panelu z naslovom “Žrtve komunizma: Kje je pravica?”, kjer je bilo govora o umorih novinarjev in delovanju Udbe, slišati pa je bilo mogoče tudi pretresljiva pričanja, je spregovoril novinar Tihomir Dujmović, ki je osvetlil sistematično prikrivanje komunističnih zločinov v medijih in šolstvu. Dr. Josip Mihaljević je spregovoril o delovanju Udbe in političnih pregonih, Renata Kelam pa je pripovedovala o žrtvah in aktivnostih za mednarodno priznanje njihovega trpljenja. Shirley Štedul, žena pokojnega Nikole Štedula, pa je skupaj s hčerkama Moniko in Kristino pričala o atentatu na moža s strani jugoslovanske tajne službe na Škotskem leta 1988.

Prav tako je bilo tudi predstavljeno delo Ameriškega muzeja žrtev komunizma, čigar ustanovitelj in izvršni direktor Patterson je napovedal sodelovanje z evropskimi institucijami z namenom izobraževanja mladih in širjenja zavesti o totalitarnih zločinih. “Brez soočanja s preteklostjo ni prihodnosti. Zločini ne smejo biti pozabljeni – ne zaradi žrtev ne zaradi novih generacij. Mladi si zaslužijo resnico,” je sicer sklenil evroposlanec Bartulica.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janez Janša: Zakaj ni stanovanj za mlade in kaj storiti?

Včeraj je potekala v Državnem zboru razprava o noveli...

Po porazu na referendumu nov zakon za priviligirane umetnike. Čas za novi referendum?

Včasih se gotovo sprašujete, zakaj morate privilegiranim umetnikom, ki...

Kaj se dogaja v “Jankovićevi” Ljubljani? Lahko podjetja res kar tako lomastijo po zasebnih zemljiščih?

V elektronski nabiralnik smo prejeli informacije o novih stranpoteh...

Izrael je luč sveta, ki kaže pot – Slovenija bi raje temo

Ko je Izrael pred dnevi napadel iranske vojaške cilje,...