Brazilsko sodišče grozi z aretacijo Bolsonara

Datum:

Brazilsko vrhovno sodišče je zagrozilo z aretacijo nekdanjega brazilskega predsednika Jaira Bolsonara, če njegovi odvetniki v 24 urah ne pojasnijo, zakaj je kršil omejitve uporabe družbenih medijev.

Sodnik Alexandre de Moraes je v petek Jairu Bolsonaru, ki čaka na konec sodnega postopka zaradi obtožb o pripravi državnega udara, odredil nošenje zapestnice na gležnju in mu med drugim prepovedal uporabo družbenih medijev zaradi obtožb, da je lobiral pri ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu, da je uvedbo novih visokih tarif utemeljil z “lovom na čarovnice” proti Bolsonaru.

Bolsonaro je v petkovem pogovoru za Reuters Moraesovo odločitev o prepovedi uporabe družbenih omrežij označil za odraz strahopetnosti in napovedal, da namerava še naprej sodelovati z mediji, da bi zagotovil, da se bo njegov glas slišal.

Moraes je v ponedeljek sporočil, da je Bolsonaro kršil odredbo vrhovnega sodišča, ko je prej istega dne po srečanju z zavezniki v brazilskem kongresu govoril z novinarji. Ameriški državni sekretar Marco Rubio je prejšnji teden Moraesovo postopanje označil za “politični lov na čarovnice” in se odzval s takojšnjim preklicem vizumov za Moraesa in njegove zaveznike na sodišču pa tudi za člane njihovih ožjih družin.

Foto: epa

Sprožati so se pričela vprašanja o tem, ali lahko Bolsonaro govori z novinarji. “Jasno je, da je predvajanje, ponovno predvajanje ali distribucija zvočnih, video ali prepisov intervjuja na kateri koli platformi družbenih medijev tretjih oseb prepovedana,” je namreč v zvezi s petkovo razsodbo pojasnil sodnik Moraes, ki sicer velja za Bolsonarovega političnega nasprotnika.

Bolsonaro je v ponedeljek odpovedal intervju za medijsko hišo, ki bi bil predvajan v živo na družbenih omrežjih. “Prepoved se nanaša na njegovo komunikacijo na družbenih omrežjih,  ne na prepoved tretjim osebam, da govorijo o njem, pa naj ga hvalijo ali kritizirajo,” je po poročanju Jutranjega Lista prepričan Ivar Hartmann, profesor prava na poslovni šoli Insper v São Paulu. Dodal je, da so po njegovem mnenju intervjuji dovoljeni, če niso namenjeni izogibanju zakonskim omejitvam, kot je dajanje intervjujev podpornikom.

Bolsonaro je popolnoma utišan
Medtem pa Vera Chemim, ustavna odvetnica s sedežem v São Paulu, pravi, da se je nekdanji voditelj znašel na majavih tleh, in opozarja, da bi lahko intervjuje uporabili za utemeljitev Bolsonarove aretacije. “Bolsonaro je zdaj popolnoma utišan,” je dejala in dodala, da bi “napačen korak lahko privedel do preventivne aretacije”.

Vrhovno sodišče ni želelo komentirati ali pojasniti podrobnosti odločitve. Komentarja pa ni želel podati niti Bolsonarov tiskovni predstavnik.

Brazilski predsednik Lula da Silva (Foto: epa)

Spomnimo. Bolsonaro je obtožen spodbujanja poskusa državnega udara po porazu na volitvah leta 2022 proti levičarju Luizu Inaciu Luli da Silvi, ko so njegovi privrženci napadli vladne urade v prestolnici. Tožilci po poročanju STA vztrajajo, da je “Bolsonarova zarota propadla le zato, ker se vojska ni postavila na njegovo stran”. Senat petih sodnikov ima sedaj v rokah usodo nekdanjega brazilskega predsednika. V primeru obsodbe mu skupaj s soobtoženimi grozi do 40 let zaporne kazni.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...

Trump nenadoma prekinil načrte za konec tedna: v ozadju iranski načrt na atentat Trumpove hčere?

Ameriški predsednik Donald Trump je nepričakovano prekinil svoje načrte...