Britanci so se pridružili elitnemu klubu držav z uporabnim laserskim orožjem

Datum:

Velika Britanija se je pridružila elitni skupini držav, ki imajo v svojem inventarju bojnih sredstev na voljo tudi laserska orožja. Včeraj je prvič uspešno testirala sposobnosti laserskega sistema poimenovanega Dragonfire oz. Zmajski ogenj, s katerim so uspešno uničili prvo tarčo. 

Ministrstvo za obrambo Združenega kraljestva je v izjavi za javnost dejalo: “DragonFire izkorišča tehnologijo Združenega kraljestva, da omogoča delovanje laserja visoke moči na velike razdalje. Zahtevana natančnost je enakovredna udarcu kovanca za 1 GBP z razdalje enega kilometra. Lasersko usmerjeno energijsko orožje lahko zadene tarče s svetlobno hitrostjo in uporabi intenziven svetlobni žarek, da prereže tarčo, kar povzroči strukturno okvaro ali še kaj bolj uničujočega, če je tarča bojna glava.”

Britanske oblasti so v izjavi za javnost nadalje pojasnile: “Deset sekund uporabe je stroškovno enakovredno uporabi navadnega grelnika eno uro. Zato ima potencial, da postane dolgoročna in poceni alternativa nekaterim nalogam, ki jih trenutno izvajajo izstrelki. Stroški delovanja laserja so običajno nižji od £10 na strel.”

Lasersko orožje razvija družba Dstl skupaj z družbami MBDA, Leonardo in Qinetiq.  Eurasiantimes poroča, da se za orožje zanima tako britanska vojska kot tudi mornarica za integracijo orožja v sistem protizračne obrambe.

Spreminjajoča se ekonomija vojne
Polna integracija laserskih protiletalskih orožij bo spremenila način obrambe proti grožnjam z zraka. Še posebej uporabna bi se lahko izkazala na področju obrambe proti brezpilotnim letalnikom ali izstrelkom. Denimo, ameriška in izraelska vojska v tem trenutku uporabljata izredno drage in sofisticirane sisteme za obrambo proti dronom nizke cenovne vrednosti. V tem trenutku ekonomija vojne koristi napadalcu. Izredno nizka cena uporabe laserskih orožij bi lahko spremenila ravnovesje v prid obrambe, tako pa bi se tudi povečala finančna vzdržnost potencialnih vojnih operacij, na primer varovanja civilnih naselbin pred Hamasovimi raketnimi napadi, ali pa varovanja tovornih ladij v Rdečem morju, ki so trenutno pod udarom jemenskih Hutijev. Eurasian times poroča, da so se v testni fazi laserska orožja izkazala še posebej uporabna za boj proti brezpilotnim letalnikom, predvsem zaradi njihove krhke konstrukcije.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vabljeni na znanstveno konferenco Leto 1944 na slovenskem – osemdeset let pozneje

Študijski center za narodno spravo in Park vojaške zgodovine...

Veličastna slovesnost ob poklonu žrtvam komunističnega terorja

Kljub lanski škandalozni ukintivi obeležitve spomina na žrtve komunističnega...

Na I. osnovni šoli Celje bo organizirano poletno počitniško varstvo

Na I. osnovni šoli Celje bo že 10. leto...

Ribnica: Drevi pogovorni večer z Alešem Hojsom

Drevi, ob 19.30, bo v muzeju v Ribnici, v...