Britanski parlament namerava prihodnjim generacijam prepovedati tobak

Datum:

Britanski parlamentarci so v drugem branju večinsko potrdili zakon proti tobaku, s katerim naj bi prepovedali kupovanje tobaka in tobačnih izdelkov vsem, ki so rojeni v letu 2009 in kasneje. Zakon, ki ga propagira predvsem leva politična opcija, je bil sprejet s 383 glasovi za in 67 glasovi proti, kar pomeni, da se je 200 poslancev 650-članskega parlamenta vzdržalo. Vladajoča konservativna stranka je namreč svojim poslancem dejala, da lahko glasujejo “po svoji presoji”, se pravi, da ne obstaja uradna strankina opredelitev glede zakona.

Novi zakon torej predvideva, da bo v prihodnosti prepovedano prodajati tobak in tobačne izdelke vsem, ki so bili rojeni v letu 2009 in kasneje. Predlagatelji zakona upajo, da bo zakon sprejet do leta 2027, sestavljen pa bo tako, da se bo vsako leto avtomatsko povišala spodnja starostna meja tistih, ki lahko kupijo tobačne izdelke, dokler ne bo nekoč v prihodnosti prodaja tobačnih izdelkov popolnoma nezakonita za vse prebivalce Združenega kraljestva.

Uradno v Združenem kraljestvu sicer kadi okoli 13 odstotkov prebivalstva, čeprav poznavalci menijo, da je ta številka precej “prirejena” in da dejansko kadi okoli ena četrtina odraslih Britancev.

Medtem ko levica, ki mimogrede sicer zagovarja legalizacijo drog, glasno slavi, pa mnogi konservativci zakonu nasprotujejo. Med njimi tudi oba predhodnika premierja Sunaka, Boris Johnson in Lizz Truss, zakon pa ima nasprotnike tudi v Sunakovem kabinetu. Nasprotniki pravijo, da gre za še en primer omejevanja svobode, s katerim nameravajo podporniki zakona bodoče generacije odraslih tretirati kot otroke, ki rabijo “mamico državo”, da bi jim povedala, kaj je dobro zanje in kaj ne.

Ker zakon (vsaj v srednjem predlogu) sploh nima sankcij, se njegovi nasprotniki sprašujejo, kakšen pomen potem sploh ima. Zavračajo tudi argument, da bi nov zakon zmanjšal možnost mladostnikom, da bi imeli dostop do tobačnih izdelkov, saj tudi zdajšnja zakonodaja prepoveduje prodajo le-teh mladoletnikom.

Končno in nenazadnje opozarjajo, da se bo s prepovedjo pač odprl cvetoč črni trg za tobačne izdelke, tako kot se je pred stoletjem odprl črni trg v ZDA ob prohibiciji alkohola, ko ljudje niso prenehali konzumirati alkohola, od prohibicije pa je profitirala predvsem mafija.

Podoben predlog o prepovedi prodaje tobaka prihodnjim generacijam je sicer pred leti načrtovala vlada ultra progresivne premierke Jacinde Ardern na Novi Zelandiji, a predlog ni bil nikoli dokončno sprejet, naslednja vlada pa ga je iz procedure umaknila.

Bogdan Sajovic

Sorodno

Zadnji prispevki

Si je Irena Joveva nastavila ogledalo?

Letele so glave direktorjev, urednikov in novinarjev, a so...

Vlada bi obdavčila tudi tiste, ki nimajo

Pojavljajo se različne predloge za sistemsko financiranje gradnje javnih...