Medtem ko je Ukrajina od Evropske unije prejela deset milijard evrov pomoči, čeprav ni članica EU, se zdi, da Madžarska, ki je močno prizadeta v nedavnih poplavah, verjetno ne bo upravičena do EU sredstev, poroča RMX.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je prejšnji teden omenila pet držav članic, ki bi lahko dobile pomoč za sanacijo ob poplavah, a med njimi ni bilo Madžarske. Kljub temu je kasneje tiskovni predstavnik Evropske komisije poudaril, da bi tudi Madžarska lahko uporabila pomoč, vendar je situacija bolj zapletena.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je prejšnji teden omenila pet v poplavah prizadetih držav članic, ki bi lahko dobile pomoč EU, med njimi pa ni bilo Madžarske. Tiskovni predstavnik odbora se je hitro odzval na “napako” in izjavil, da bi tudi Madžarski lahko koristila pomoč, ki jo Evropska unija ponuja državam članicam, ki so jih prizadele poplave. “Seveda gre za podporo EU vsem prizadetim državam članicam, vključno z Madžarsko,” je dejal tiskovni predstavnik in dodal, da so v času omenjene izjave podatke o škodi prejeli le iz omenjenih petih držav – Avstrije, Češke Republike, Romunije, Poljske in Slovaške. Situacija pa niti približno ni tako preprosta, poroča madžarski časnik Magyar Nemzet.
Obljuba Bruslja je zavajajoča, saj je podpora pogojena
S ponujenimi 10 milijardami evrov iz kohezijskih skladov EU bo finančna pomoč namenjena le tistim državam, ki izpolnjujejo merila. Ta kriterij navaja, da mora “v primeru večje naravne nesreče skupna neposredna škoda preseči 3 milijarde evrov v cenah iz leta 2011 ali 0,6 odstotka BND prizadete države, kar je nižje.”
Madžarska se je odzvala hitro in učinkovito, tako da naj bi bila škoda pod pragom, vendar konkretnih podatkov še ni, saj obramba pred poplavami še poteka. Z drugimi besedami, Madžarska ne bo prejela finančne pomoči iz Bruslja, ker se je učinkovito ubranila pred poplavami.
Članice se soočajo z ogromno škodo
Nasprotno pa se druge države članice soočajo z resno škodo. Po uničujočih poplavah na Poljskem so bile prve ocene škode v najbolj prizadeti regiji ocenjene na skoraj 935 milijonov evrov. V Avstriji trenutno pričakujejo skupno 700 milijonov evrov škode v zvezi s poplavami, čeprav se bo ta znesek verjetno povečal. V Romuniji so škodo ocenili na 12,5 milijona evrov, na Slovaškem pa na 20 milijonov evrov.
Ukrajina je prejela več deset milijard sredstev EU, medtem ko so milijarde, ki jih dolguje Madžarski, še vedno zamrznjene zaradi vprašanj “vladavine prava” in trditev zaradi pomanjkanja demokracije. Medtem v Ukrajini veljajo izredne vojne razmere; zavračajo volitve in zaprli so vse opozicijske medije.
A. H.