Burno na razpravi DZ o ustanovitvi komisije – ali mafija ščiti mafijo?

Datum:

V zvezi z domnevno spornim poslovanjem predsednika vlade v podjetju Gen-I, zasebnem podjetju Star Solar (ki od nedavnega pripada njemu) ter spornem financiranju stranke Gibanje Svoboda, se končno nekaj premika. DZ je danes na zahtevo državnega sveta odredil parlamentarno preiskavo domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda.

Zahtevo za parlamentarno preiskavo je vložil državni svet. Preiskava bi ugotavljala vlogo in odgovornost nekdanjega predsednika uprave Gen-I in aktualnega premierja Roberta Goloba v obdobju, ko je bilo to podjetje pod prevladujočim vplivom ali v lasti države, in sicer s kakšnim interesom naj bi domnevno ravnal nezakonito oziroma v nasprotju z veljavno zakonodajo.

Državni svet je zahtevo sprejel marca, a je potem po proceduralnih ugovorih zakonodajno-pravne službe DZ ni dopolnil. Poslanska skupina SDS-a je nato poskusila s to točko razširiti dnevni red redne aprilske seje DZ, ko ji to ni uspelo, pa je zahtevala sklic današnje izredne seje. Gibanje Svoboda je sprva želela preprečiti preiskavo s sprejemom novele zakona o parlamentarni preiskavi, ki bi jim omogočal, da se parlamentarna preiskava najprej pošlje na ustavno sodišče. To bi v bodoče miniralo praktično vsako preiskovalno komisijo, saj je jasno, da Ustavno sodišče že zaradi levici prijazne sestave ne bi obravnavalo prednostno.

Poglajen: Resni indici zlorabe položaja

Andrej Poglajen Predstavnik Državnega sveta, pobudnika preiskave je imel prvi besedo s katero je utemeljeval razlog za preiskavo.

“V Državnem svetu kot pobudniku preiskovalne komisije, kot že večkrat poudarjeno s strani več akterjev omenjene institucije, omenjeno zahtevo naslavljamo v veri, da bo po več kot dveh letih ponudila slovenski javnosti odgovore na številna vprašanja, ki se skozi omenjeno časovno obdobje porajajo,” je uvodoma povedal Poglajen.

Zavrnil je dvom nekaterih akterjev v javni interes omenjenega predloga, rekoč, da jih k preiskavi zavezuje že ustava, vsebina zahteve pa vsebuje tudi segment, ki obsega mednarodne dejavnosti, zato lahko upravičeno trdimo, da je zanimanje za podano zahtevo tudi v javnem interesu, ki presega meje Republike Slovenije.

Prav tako je zavrnil očitke, da je preiskava brezpredmetna, ker že poteka predkazenski postopek. Citiral je Zakon o preiskovalni komisiji, ki v 2. členu, ki navaja: “Če v neki zadevi že teče kazenski postopek, to ni ovira, da ne bi bila o njej v okviru pristojnosti Državnega zbora izvedena tudi parlamentarna preiskava.”

Nato se je osredotočil na vsebino same preiskave:

“Vsebina parlamentarne preiskave obsega sume na negospodarno oziroma protipravno odločitev vodstva državnega podjetja GEN-I, od dneva njegovega nastanka, ki so vodili do finančnega izčrpavanja omenjenega podjetja. Z namenom pridobitve protipravnih koristi določenih posameznikov, povezanih s podjetjem, s strani poročanja številnih medijev, slovenskih in tujih, smo lahko bili priča jasnim dokazom denarnih tokov podjetja in s podjetjem povezanih posameznikov, kar so dokazali tudi organi s področja preprečevanja korupcije v tujini. Pri tem se porajajo resni indici zlorabe položaja in oškodovanja premoženja države. Prav tako vsebina parlamentarne preiskave prikazuje jasne sume izvajanja političnih pritiskov v skladu s poslovanjem in prevzemom družbe Star Solar, katerega lastništvo je znano in katerega ožji poslovni partner predstavlja Borzen, d.o.o., katerega skupščino predstavlja prav Vlada Republike Slovenije na čelu s predsednikom Vlade. Prav tako lahko na podlagi omenjenih sumov sklepamo, da je iz domnevnih protipravnih sredstev, z mnenjem protipravnih sredstev prišlo do nezakonitega političnega financiranja stranke Gibanja Svoboda v času državnozborskih volitev leta 2022. Gradivo zahteve obsega številna preverljiva in dokazljiva dejstva, ki so tudi podlaga za odločitev Državnega sveta, da od Državnega zbora zahteva formiranje oziroma oblikovanje določene preiskovalne komisije.”

Pri tem je še poudaril, da mora biti transparentno delovanje izvoljenih funkcionarjev, vodij državnih podjetij ter vseh tistih, ki z njimi poslujejo, skupno vsem. Obsodil je tudi poskus Zakonodajnopravne službe Državnega zbora da blokira preiskavo, čeprav je ta inštrument v domeni Državnega sveta, državni svet pa mora upoštevati le mnenje Zakonodajno-pravne službe Državnega sveta – ob tem je ZPS DZ med vrsticami obtožil politikantstva.

Mahnič: Kdor ščiti mafijo, je tudi sam del mafije

Udaren nastop je imel poslanec SDS Žan Mahnič.

https://twitter.com/PS_SDS/status/1787462670154711313

“Če kdo, potem Žiga Debeljak, Klemen Boštjančič, Vesna Vuković, Primož Cirman, Tomaž Modic, Maks Helbl, Nika Kovač, Mojca Kert in še številni drugi vedo, da zastonj kosila ni, plačilo slej kot prej pride in vsi ti so Robertu Golobu izstavili račun za kosilo in ta ga je moral plačati. Vsi so bili za vse, kar so Robertu Golobu naredili, tako v finančnem kot tudi nefinančnem smislu, po volitvah, po prevzemu vlade in oblasti s strani stranke Gibanja Svoboda, bogato nagrajeni,” je začel Mahnič

Mahnič je povedal, da je Parlamentarna preiskovalna komisija, ki jo predlaga oziroma zahteva Državni zbor, je očitno naredila veliko paniko v vladajoči stranki, glede na to, da poslanci koalicije govorijo o zlorabi – opozoril je, da sam, ko se je ustanavljala preiskava o domnevnih “SDS medijih” nikoli ni govoril o zlorabah, čeprav je takrat ZPS jasno povedala, da je komisija upravno sporna. Opozoril je, da so preiskovali privatna podjetja, ki nimajo nič z državo, med njimi naš medij.

Spomnil je tudi, kaj je povedala Mojca Pašek Šerinc, bivša poslanka in bivša predsednica preiskovalne komisije, ko je z resnico razgalila svobodnjake pri Urošu Slaku, rekoč: “Edini in glavni namen preiskovalne komisije je obračun s stranko SDS.” Kako potem koalicijski partnerji tukaj govorijo, da bo šlo za obračun med dvema glavnima strankama v parlamentu, oziroma da gre za obračun SDS s stranko Gibanje Svoboda.

V tej preiskovalni komisiji pa se tega ne počne poudarja Mahnič.

“Ta komisija želi dejansko na podlagi vseh številk, vseh nakazil, vseh oseb, za katere vemo, da so tako ali drugače povezani, da se to preišče. Zanima nas, kje je končal denar, ki ga je Gen-I pod vodstvom Roberta Goloba nakazoval v tujino? Kje je končal denar, ki ga je Robert Golob nakazoval podjetju Martina Berišaj. Martin Berišaj je samo nekaj dni pred prvim nakazilom s strani genija odprl firmo in pa račun. Na ta račun se je steklo potem v naslednjih mesecih milijon in pol, milijon 200 je takoj naslednje dni, ko so nakazila prihajala Martin Berišaj dvigoval v gotovini. In kako se reče, kolegice in kolegi, tistim 300 tisoč evrom, ki jih pa ni dvignil? Provizija. To je provizija oziroma nagrada. Čigava finančna mula je bil Martin Berišaj? Ali je denar pripeljal nazaj v Slovenijo, ali je šla ta gotovina za Roberta Goloba in njegovo kampanjo? Ali ste svoje plakate, ki ste jih limali aprila 2022, plačevali s tem denarjem?”

Mahnič poudarja, da je javi interes, da državljanke in državljani izvedo, ali imamo na položaju predsednika Vlade osebo, ki je kradla denar iz državne firme za financiranje svojih lastnih potreb, svoje stranke in pa njene politične kampanje. “Jaz mislim, da si odgovor na to vprašanje Slovenke in Slovenci zaslužimo in kako drugače ga bomo dobili kot pa preko parlamentarne preiskovalne komisije?

Ali je bil finančna mula samo Martin Berišaj ali je bila finančna mula tudi Vesna Vuković? Prej sem govoril, da zastonj kosila ni. Žiga Debeljak je iz Gorenja nakazal 70 tisoč evrov podjetju Vesni Vuković. Po volitvah ste ga dali za šefa SDH. Klemen Boštjančič je podjetju Vesne Vukovič nakazal 37 tisoč evrov. Po volitvah je minister za finance. Vesna Vuković, ki je vodila te finančne operacije, je firmo prepisala na koga, na soseda od Primoža Cirmana. Vesna Vuković je bila nagrajena s funkcijo, ki je bila takrat ena glavnih operativnih funkcij v državi, generalna sekretarka največje vladne stranke. Primož Cirman, njegovo ženo ste dali za šefico UKOM-a. Tomaž Modic, dobiva poleg verjetno redne plače od Martina Odlazka še koliko, 1.500 evrov na mesec s strani Državnega zbora, ker ste mu vi to uredili, ker sodeluje v preiskovalni komisiji. Maks Helbl, oba zakonca lepo nagrajena, ena gospa je generalna, žena je generalna sekretarka Vlade, mož je direktor GEN-I-ja. Kakšno ceno, kakšen račun je bilo potrebno plačati Niki Kovač, kaj je zahtevala? Poglejte si vse razpise, ki jih objavljate za nevladne organizacije. Ali vas skrbi, kolegice in kolegi, ko bomo govorili o tej preiskovalni komisiji o financiranju stranke Gibanja Svoboda, da bomo ugotovili, kako ste se prikrito financirali tudi preko nevladnih organizacij, ki so bile še kako vpletene v parlamentarne volitve 2022, ki so delale za vašo stranko, od letakov, do vseh materialov, do plakatov, do vseh aktivnosti na internetu, sponzoriranih objav in tako naprej. Vse agitirali za vas, vam pa evra ni bilo treba potrošiti iz volilnega računa. Vas to skrbi, da bomo ugotovili kako ste se financirali preko nevladnih organizacij? Mojca Kert, tukaj je bilo vzajemno, kajne? Ja, boš direktorica Borzena, ampak boš biznisirala z mojo firmo Star Solar.

Mahnič se je vprašal tudi kakšno je poslovanje Star Solarja in Borzena oz. kako je lahko v eni državi predsednik Vlade, ki je stoodstoten lastnik nekega podjetja, posluje z državno firmo in se vprašal kakšen vik in krik bi bil, če bi v času tretje Janševe vlade bil Janez Janša stoodstotni lastnik podjetja, hčerko bi dal za direktorico, pa bi prodajali medicinski material kliničnemu centru ali pa hitre teste kakšnemu zdravstvenemu domu.

“Mi podpiramo ustanovitev te preiskovalne komisije, tudi aktivno bomo sodelovali. Lahko pa zaključim samo na ta način, da ugotovim, da ja, kdor ščiti mafijo, je tudi sam del mafije.” je zaključil Mahnič.

Jožef Lenart: Od voditeljev državljani pričakujejo skrbno in racionalno razpolaganje s sredstvi

Poslanec Jožef Lenart je poudaril, da državljani od voditeljev, predsednika Vlade, od ministrov, drugih političnih funkcionarjev, na splošno nas kot politikov in seveda tistih drugih v javna sredstva vpletenih oseb pričakujejo naši  služenje narodu in transparentno delovanje in potem racionalno in skrbno razpolaganje s sredstvi proračuna ter seveda transparentno poslovanje z državo in z javno upravo povezanimi pravnimi osebami, kot torej tudi danes nekako vidimo, da gre za to zadevo in da želimo to zadevo, ki pač ni bila čista, preveriti s preiskovalno komisijo.

Vprašal se je, če se predsednik vlade Golob proti korupciji bori s svojimi povezanimi družbami Star Solar d. o. o., skozi Borzen d. o. o., skozi pritiske na medije in pa podkupovanje – ali pa berimo plačevanje – medijev takrat za Necenzurirano in Vesno Vuković, ki je tam delala, potem je pa postala tudi generalna sekretarka in glavni kadrovik v državi takrat, ko nastopi PV Golob Robert seveda mesto premierja. “In če je to potem njegov, njegov boj, potem super, kajti gre tam za enih 100 tisoč evrov, ki so bili dejansko iz GEN-I nakazani nekam, pa dejansko se do danes nihče ni opredelil do tega, tudi sam Golob ne, za kaj je šel tisti denar, ali je šlo za kampanjo ali za kaj drugega. Potem pa ne gre za majhne zneske še naprej, gre za večje zneske, zneske, ki se bližajo milijonom in tako naprej.

Spomnil je še, kako je predsednik vlade ravnal z nekaterimi iz lastnih, ki so opozarjali na nečednosti, ko je rekel češ vržem vas čez ramo in jih je tudi vrgel in izključil nekatere iz seveda stranke ali pa Gibanja Svoboda. Poudaril je, da se korupcija in netransparentnost dogaja z vednostjo koalijskih poslancev – želi si, da bi se preiskovalno komisijo to zaključilo.

Andrej Kosi: Strah ima velike oči

Poslanec SDS Andrej Kosi je spomnil na stari rek, ki pravi: “Strah ima velike oči, od znotraj votel, od zunaj pa ga nič ni.” Poslance Gibanja Svoboda in pa tudi iz koalicijskih strank, ki so tako v svojih stališčih nasprotovali ustanovitvi te komisije, je vprašal, “česa vas je resnično strah?

“Očitno imate res velike oči. Kajti, v kolikor vse tiste domneve, ki so v namenu parlamentarne preiskave, ki jih je v kar nekaj 10 točkah, 9, 10 točkah, torej, da se pojasnijo in razjasnijo vsa dejstva in okoliščine o domnevnih, torej nepolitični pač o domnevnih nepravilnosti, torej financiranje Gibanja Svoboda s strani podjetja GEN-i, katerega direktor je bil zdajšnji predsednik vlade, tudi odgovornosti bivšega predsednika Vlade, tudi glede vseh ostalih mahinacij in financiranj ostalih podjetij, ki so bili torej tudi v lasti bivše generalne sekretarke,” je povedal Kosi.

“Torej ste takrat vsem volivkam in volivcem, vsem 400 tisoč ljudem, ki so dali podporo, lagali. Lagali ste jim in to sedaj dejansko to laž sedaj uresničujete. In, ko ste, ko je kolega Sajovic govoril o tem, da je kršil načelo javnega interesa, ali ni javni interes, da ljudje točno znamo vedeti, predsednik Vlade, poglejte, predsednik Vlade, to ni predsednik enega kluba, ampak je predsednik Vlade lahko ravna nepravilno in to je javni interes, saj javnost je dolžna vedeti kaj se dogaja z državnim premoženjem, kaj se dogaja s podjetji, ki so v lasti države, se kaj počne predsednik Vlade. Zdaj v teh prazničnih dnevih smo lahko videli polne medije fotografij, slik, kako je predsednikova na križarjenju in tako dalje, kako uživa s svojo partnerico, izbranko. Torej, dejansko si želi, da javnost izve kaj predsednik vlada počne, danes pa se bojite tega, da bi pa javnost izvedela kaj pa bi počel kot bivši direktor Gen-i pa sedaj kot predsednik Vlade,” je bil oster Kosi.

Hoivik: Sam bi nepreklicno odstopil

Poslanec SDS Andrej Hoivik je povedal, da bi po stališču strankarskega kolega Žana Mahniča nepreklicno takoj odstopil.

Spomnil je kako je nastala stranka GS: “Točno 88 dni pred volitvami, rednimi parlamentarnimi volitvami 24. aprila torej, 26. januarja 2022. Spomnimo se tiste zimske noči, ko stopita Robert Golob, Urška Klakočar Zupančič pred kamere in napovesta ustanovitev ne stranke, ampak gibanja in to gibanje potem v naslednjih 88 dneh prejema finančna sredstva s tako imenovanih fizičnih računov ob tem pa kandidira za poslanko. Barbara Kolenko Helbl, žena aktualnega direktorja oziroma predsednika uprave Gen-i, ki je zasedel nekako mesto po doktorju Robertu Golobu. Poglejte, tukaj je potrebno preiskati vse, vsa finančna sredstva. Zdaj boste rekli, ja, Računsko sodišče je dalo pozitivno revizijo. Pa poglejmo, kdo je bil takrat direktor Računskega sodišča? Vaš neuradni, sicer kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel. Torej Tomaž Vesel, zagotovo lepo plačilo za takratno revidiranje, vsaj tako lahko ugotavljamo, in ta preiskovalna komisija bo podala dokaze, ali ste pravilno nakazovali sredstva za vašo volilno kampanjo.”

Povedal je še, da bo ta preiskovalna komisija pokazala, da je gibanje Svoboda v času volilne kampanje delovalo nezakonito, prejemalo sredstva iz sumljivih virov in nenazadnje še zdaj ni jasno, kako je s tistim bančnim računom, ki ga je nekje na severu odprl doktor Robert Golob z drugoimenskim doktorjem Robertom Golobom.

Sam podpira odreditev te preiskovalne komisije in se zahvaljuje tudi predstavnikom Državnega sveta, da so bili pogumni, da so se uprli tudi bogato plačanim odvetnikom v slogu gospoda Bandlja, ki že sedaj izsiljuje tudi opozicijo s svojimi prisluhi –  Bandelj, ki ni samo odvetnik Gen-I, ampak tudi odvetnik Gibanja Svoboda.

Zato bom zagotovo tudi sam spremljal to preiskovalno komisijo in me zanima, kako bo se vse, tudi razpletlo, kar pa zanima zagotovo tudi vso slovensko javnost,” je zaključil.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Prekršek za izmaličen obraz, obsodba za nekaj besed proti prvorazredni

"Zanimivo, da je fizični napad na nekoga lahko tudi...

Migrantsko nasilje vse pogostejše na ulicah Ljubljane

Aprila novo posilstvo v Ljubljani, gre spet za migrante?...

Bo “prešuštvo” s Pfizerjem ustavilo Von der Leynovo?

V zadnjem času je v javnosti močno odmevala "romanca"...