Po tem ko je Nemčija okvaro kablov v Baltskem morju označila za domnevno sabotažo in del “hibridne akcije”, so švedske oblasti sporočile, da so v zadnjih dneh blizu telekomunikacijskih kablov opazile kitajsko ladjo. Plovilo naj bi nato prestregla danska mornarica.
Oba kabla sta bila poškodovana v švedskem gospodarskem območju, zaradi česar so tožilci v Stockholmu prevzeli vodstvo preiskave. Konec minulega tedna so danske vojaške ladje sledile kitajski ladji Yi Peng 3 skozi Baltik, kar je povzročilo ugibanja o povezavi z incidentom.
Po poročanju Višegrad 24 naj bi se na kitajsko plovilo nato vkrcalo osebje z ladje Y311 Søløven. Profil poroča, da je kitajska ladja izplula iz Rusije, prav tako naj bi bil njen kapitan ruski državljan.
BREAKING:
The Chinese vessel Yi Peng 3 has been chased, intercepted, and boarded by Danish Navy vessel Y311 Søløven after the Chinese vessel destroyed 2 undersea telecom cables linking Finland-Germany and Sweden-Lithuania.
The vessel sailed from Russia & the captain is Russian pic.twitter.com/gRJ3rxobBC
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 20, 2024
V nedeljo zjutraj ob približno 10. uri so švedske oblasti zabeležile težave s podatkovnim kablom pod Baltskim morjem od otoka Öland do Litve. V ponedeljek ob 4. uri zjutraj so telekomunikacijski operaterji na Finskem in v Nemčiji poročali o težavah z drugim kablom, imenovanim C-Lion-1. Niso izključili možnosti vpletenosti mimoidoče ladje ali sidra plovila z vlečnimi mrežami in so od švedske mornarice zahtevali, naj pošlje ladje, da pregledajo prizorišče. V torek se je preiskavi pridružila tudi švedska varnostna policija Säpo.
“To je seveda potencialno zelo resno,” je dejal Carl-Oskar Bohlin, švedski minister za civilno obrambo, medtem ko je nemški obrambni minister Boris Pistorius izjavil, da je težko verjeti, da so bili ti kabli pretrgani po nesreči.

Tako nemško in finsko zunanje ministrstvo sta v skupni izjavi obsodila “hibridno vojskovanje zlonamernih akterjev”.
Ključne komunikacijske povezave
Pred letom dni je Finska razkrila, da je kitajska ladja Newnew Polar Bear poškodovala baltski plinovod. Ladja, registrirana v Hongkongu in v lasti kitajskega logističnega podjetja s tesnimi povezavami z Rusijo, je škodo označila za naključno. Hkrati je finsko podjetje Cinia, ki je izdelalo kabel C-Lion-1, poročalo, da je bil kabel “popolnoma pretrgan” na način, ki nakazuje vpliv zunanje sile, ne naravne obrabe. Ta podmorski kabel, ki poteka 1173 km med Helsinki in Rostockom, je ključna komunikacijska povezava med Finsko in Srednjo Evropo.
Incident je sledil opažanju ruske flotilje treh ladij, med njimi domnevne vohunske ladje, v irskih vodah. Nemški varnostni strokovnjak Henrik Schilling je poudaril, da popolna zaščita podmorskih kablov in cevovodov ni izvedljiva, zato priporoča uporabo senzorjev na kritični infrastrukturi ter tesnejše sodelovanje med oblastmi, operaterji in vojsko pri njenem načrtovanju in varovanju, poroča Irish Times.
A.H.