Uredniki Arsa nasprotujejo krčenju sredstev za RTV

Datum:

Potem ko smo bili priča nerganju novinarskih aktivistov iz vrst RTVS, ki so na vse pretege zahtevali odstop prejšnjega vodstva, ki pa ni krčilo programa ali odpuščalo delavcev, smo sedaj priča vedno večjemu uporu zaposlenih na tako imenovani “depolitizirani” RTVS. Uredniki Arsa vodstvo RTVS in ministrico za kulturo Asto Vrečko pozivajo k premisleku o načrtovanem krčenju sredstev.

V uredništvu tretjega programa Radia Slovenija so spisali odprto pismo, v katerem pred sprejetjem načrta za naslednje leto izražajo kritiko v zvezi z napovedanimi finančnimi rezi, ki bodo terjali v veliko zmanjšanje produkcije.

“V letu, ki je pred nami, nam grozi največji finančni rez programa Ars v njegovi zgodovini. Gre za posledico slabega finančnega stanja Radiotelevizije Slovenija (RTVS), ta pa bo ob vseh nižanjih variabilnih sredstev v zadnjih letih resno ogrozila delo, ki ga opravljamo,” so v pismu po poročanju STA izpostavili odgovorna urednica tretjega programa Radia Slovenija Ingrid Kovač Brus in področni uredniki. Slednje pa je bilo posredovano tudi predsednicama odbora DZ za kulturo in nacionalnega sveta za kulturo Sari Žibrat in Uršuli Cetinski ter predstavnikom kulturne javnosti.

Na račun napovedanega krčenja finančnih sredstev se obeta nuja po 40-odstotnem zmanjšanju produkcije “radijskih iger različnih zvrsti, literarni program, obseg snemanj resne in jazzovske glasbe za lasten arhiv ter lastno glasbeno produkcijo”. Po njihovih besedah bo treba za nekaj mesecev prekiniti prenose bogoslužja, zmanjšati obseg sodelovanja s kulturnimi institucijami in festivali, omejiti pa tudi gledališko, filmsko, literarno in glasbeno kritiko.

Pri festivalu stare glasbe Seviqc Brežice glede Radia Slovenija poudarjajo, da je ta s pomočjo pomembnih mednarodnih povezav in s tretjim program ključno prispeval k njihovi mednarodni promociji. Prav tako pa tudi delijo mnenje urednikov Arsa, da je “RTVS ena najpomembnejših kulturnih institucij v Sloveniji, njen vitalni del pa je kulturno-umetniški program Ars, ki je unikum v slovenskem prostoru in pomembno prepleten z literarnim, glasbenim, filmskim in dramskim ustvarjanjem v državi”.

Ker obsežno krčenje sredstev grozi variabilnim sredstvom programa, pojasnjujejo, da so ta namenjena za izplačevanje honorarjev zunanjim ustvarjalcem (dramatikom, pisateljem, pesnikom, igralcem, prevajalcem, skladateljem, kritikom, esejistom, glasbenim poustvarjalcem …) in plačilom članarine in pravic Evropski radiodifuzni zvezi, od koder se sicer črpa tudi velik del glasbenega programa, vanj pa se ravno tako tudi posreduje slovensko ustvarjanje.

Predsednik uprave RTV Slovenija Zvezdan Martič (Foto: STA)

Nezadovoljstvo ni malo
Nedavno so se s kritiko oglasili tudi iz kolektiva uredništva informativnih oddaj na drugem programu RTV, ki protestira zoper napovedano ukinjanje sedmih informativnih oddaj in posledično odpuščanje. Skupaj naj bi se namreč ukinilo kar sedem informativnih oddaj, ki so vsak dan na sporedu na TV SLO 2. V zvezi z negotovo prihodnostjo honorarnih sodelavcev, pri čemer pa se celo napoveduje zaposlovanje novih honorarnih sodelavcev, opozarjajo, da so se v negotovosti znašle tudi njihove družine. “Nasprotujemo tudi radikalnemu krčenju športnega in kulturnega programa in sodelavcem izražamo podporo. Strinjamo se z njihovimi opozorili, da je TV Slovenija največja kulturna institucija v državi in kot takšni smo gledalcem dolžni zagotavljati ukinjene vsebine, ne zgolj pristajati na zniževanje standardov slovenske javne televizije”, so med drugim zapisali razočarani novinarji javne televizije.

Nad temeljnim dokumentom, na podlagi katerega bi javna televizija delovala v naslednjem letu, pa ni zadovoljen niti član uprave Simon Kardum, ki je na začetku opravljanja funkcije morbidno napovedal kadrovsko čistko. “Obveščam vas, da se navkljub bistvenim izboljšavam že obravnavane prve različice gradiv kot član Uprave JZ RTV Slovenija ne strinjam ne z Osnutkom FN 2024, ne s Predlogom PPN 2024,” je namreč zapisal. Med drugim ga predvsem moti “neusklajenost v kadrovskem delu” in ker se ne predvideva usklajevanja plač z inflacijo v javnem sektorju v naslednjem letu (Več o tem tukaj).

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Alarmantni podatki: Izvoz in uvoz padata!

Slovenija je marca izvozila za 5,1 milijarde evrov blaga,...

Ob svetovnem dnevu medijev slovensko ustavno sodišče ne zagotavlja svobode izražanja

"Ta mesec mineva leto dni, odkar je slovensko ustavno...

Pester 2. maj za novomeške policiste: Klali so ovce in kradli kot srake

Na območju policijske uprave Novo mesto so obravnavali 222...