[Dokument] Komedija na sončnem dvoru: Golob toži KPK

Datum:

Predsednik vlade toži KPK, ker ta ni ugodila njegovi zahtevi po izločitvi podpredsednika komisije Simona Savskega iz odločanja v postopku, kjer preiskujejo domnevne politične pritiske predsednika vlade na nekdanjo notranjo ministrico. 

Golob predsedniku komisije Robertu Šumiju očita, da je odločal o zahtevi izločitve podpredsednika komisije Simona Savskega, čeprav se je ta predhodno izločil iz odločanja o sami zadevi.

Predsednik vlade trdi naslednje: “Ker je bil predsednik Komisije Robert Šumi izločen iz obravnavanja in odločanja v zadevi, ki se vodi pred Komisijo zoper Roberta Goloba zaradi suma kršitve integritete, v predmetni zadevi tudi ne bi smel odločati o zahtevi Roberta Goloba za izločitev namestnika predsednika Simona Savskega. Ker je o tem odločal, kar izhaja iz izpodbijanega sklepa, čeprav bi moral biti izločen, je podana bistvena kršitev določb postopka.”

Na vprašanja Siola (TUKAJ), ki je tudi razkril dokumente tožbe, KPK odgovarja: “Komisija je o izločitvi Savskega odločala v ločenem postopku, torej ne znotraj postopka, ki ga vodi zoper predsednika vlade.” 

V KPK dalje pojasnjujejo: “Tako je odločila strokovna služba Komisije in tudi namestnik predsednika Komisije David Lapornik, ki so na podlagi temeljito pregledane dokumentacije predsedniku Komisije dr. Robertu Šumiju obrazloženo utemeljili, da za odločanje o zahtevi za izločitev ni potreben vpogled v spis v zadevo, v kateri Komisija vodi preiskavo zoper predsednika vlade. Predsednik Komisije namreč do zdaj ni nikdar vpogledoval v spis, niti nima dostopa, in tako bo tudi v prihodnje, saj smo na Komisiji zavezani profesionalnosti, zato vnaprej zavračamo vsakršna morebitna namigovanja, da je z odločanjem o izločitvi prišel v stik z dokumentacijo v zadevi, iz katere je sicer izločen.” 

Vir: KPK

Golob se bori za politično preživetje
KPK sicer preiskuje predsednika vlade zaradi razkritij nekdanje ministrice Tatjane Bobnar, ki je predsednika vlade obtožila, da je požrl svoje obljube iz predvolilne kampanje in še kako hotel vplivati na kadrovanje na policiji. 

Spomnimo, Golob je v predvolilne obdobju obljubil ničelno toleranco do korupcije. To je bil hkrati tudi čas, ko je očitno še imel zaupanje v KPK. Ko ga je znana slovenska novinarka vprašala, ali bi odstopil, če bi KPK ugotovila kršenje zakona o integriteti, je Golob strumno odgovoril: “Zagotovo!” 

KPK je kasneje preiskavo sumov kršitve integritete začasno prekinila. Kot so pojasnili, “zaradi interesov predkazenskega postopka”, ki poteka pred tožilstvom in policijo. Odločitev KPK je vznemirila pomemben del javnosti zaradi očitnega zavlačevanja s postopkom, ki bi Golobu in njegovi vladi politično škodoval. Zaradi sporne odločitve je vodja opozicije in predsednik SDS napovedal prihajajoči pomladni shod demokratov.

“Pa kdo temu še verjame? Dobesedno se norčujejo iz prava, ustave, osnovnega reda, dostojanstva državljanov, normalnosti in vseh nas. Preveč je! Čas je za veliki pomladni shod PROTI “Svobodni” korupciji in klientelizmu,” je zapisal Janša.

Ta se bo sicer odvil 21. marca na Kongresnem trgu v Ljubljani.

Golob pa očitno ne grozi samo KPK, ampak skuše preprečiti izpeljavo postopkov tudi na policiji. Včeraj smo poročali o članku, ki ga je objavil Reporter, v katerem so napovedali “veliki pok” oz. kazensko ovadbo, ki bi doletela Goloba tik pred prihajajočimi evropskimi volitvami. Iz pisanja medija pa je hkrati tudi razbrati, da bi se v primeru nadaljevanja predkazenskega postopka, ki ga policija vodi proti Golobu, odgovorni lahko nadejali nadzora nad njihovim delom.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...