Đorđević se je ustrašil tvita

Datum:

Sodno elito je prestrašila novica, da po spletu krožijo neprimerne fotografije več sodnikov z njihovimi domačimi naslovi in pozivi k nasilju. Reakcija je bila takojšnja – ministrica za pravosodje Andreja Katič je obsodila vsakršno nasilje in zagotovila, da bo ministrstvo ustrezno ukrepalo, tudi obvestilo policijo.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je povedala, da jo je o kroženju fotografij in sovražnih sporočilih po spletu obvestil predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević, ki je o tem obvestil tudi predsednico Sodnega sveta Urško Kežmah in policijo.

Spomnimo: na socialnih omrežjih X – ki se je takrat imenoval še Twitter – in Facebook so v času korone večkrat objavili naslov predsednika vlade Janeza Janše in zraven celo pozivali k nasilju. To se je dogajalo, ko je Janša opravljal funkcijo predsednika vlade v času pandemije koronavirusa. Takrat se nihče ne na policiji ne na tožilstvu ni zganil. Kaj pa danes, ko je ogrožena sodna elita?

Prvorazredni s prvorazredno pozornostjo oblasti

Odzvala se je kar pravosodna ministrica, novica pa si je zaslužila naslovnice večinskih medijev. “Napad na funkcionarja, ki izvaja sodno oblast, predstavlja napad na pravno državo. Takšno pozivanje k sovražnim dejanjem zoper ljudi je nesprejemljivo,” je povedala Katičeva ter zagotovila, da bo Ministrstvo za pravosodje pripravilo vse, kar je mogoče, in obvestilo policijo. “Upam, da bodo v sredo dopoldne tudi že reagirali,” je sklenila. Kakšen angažma, ko so ogroženi prvorazredni!

Pravosodna ministrica Andreja Katič. (Foto: Bobo)

Spin, da gre za povezavo s SDS

Še več – Katičeva bi rada objavo na perfiden način povezala s stranko SDS, rekoč, da gre za sodnike, povezane s primeri več sojenj prvaku SDS Janezu Janši, in je zato predsednike vseh političnih strank pozvala, naj svojim podpornikom razložijo, da je takšno pozivanje k nasilju nesprejemljivo in se lahko stopnjuje tudi v vsakdanjem življenju.

Ob tem je omenila celo nedavni požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča. Tako je elegantno povezala nedavni požig s stranko SDS, čeprav seveda ni nobene povezave, prav tako ne med tvitom, ki je objavil naslove sodnikov, in požigalcem.

Slovenija, Ljubljana, 19. Marec 2014, Janez Janša zapušča višje sodišče po obravnavi v zadevi Patria. (Foto: Bobo)

Gre seveda za spin, saj s pravosodjem in specifično s sodniki ni veliko zadovoljnih. Po raziskavi vrhovnega sodišča v sodelovanju s Fakulteto za uporabne družbene študije je splošna javnost zaupanje v sodstvo ocenila zelo nizko – nižje zaupanje sta imela le še vlada in parlament. Marsikdo se torej počuti, kot da mu sodniki delajo krivico, besede ministrice pa med vrsticami nosijo tudi pomembno sporočilo, da (tudi upravičena) kritika sodnikov ni primerna oz. je celo prepovedana. Upravičeno kritiko sodnikov je namreč želela povezati s trenutnimi grožnjami brez vsakih dokazov, da gre za povezavo.

Pri tem je potrebno poudariti, da ni šlo za neposredne grožnje – objavljeni so bili le naslovi, medtem ko so objavo naslova prvaka opozicije spremljale še neposredne grožnje.

Piskrček zgražanja prislonili tudi v sodniškem društvu

V Slovenskem sodniškem društvu seveda niso smeli zamuditi priložnost, da se počutijo prestrašeni, ogorčeni in na sploh pokroviteljsko moralizatorski. V izjavi so povedali, da so “pretreseni” nad objavo fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke, pri tem pa so posebej omenili, da gre za funkcionarje, “ki jih je tožil predsednik SDS Janez Janša”. Kot so zapisali, je nadlegovanje sodnikov in tožilcev po domovih zaradi njihovih preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, takšne grožnje pa so obsojanja vredne.

Đorđevića je strah 

Da se da tvit še bolj piarovsko vnoviti je ugotovil tudi predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević, ki je ob 13.00 skical celo tiskovno konferenco.

“Stvari so šle predaleč,” je v današnji izjavi za javnost dejal Đorđević. “Če včerajšnjo objavo domačih objavo domačih naslovov in tožilke, povežemo z nedavnim požigom hiše sodnika v Brežicah, ugotovimo, da je situacija postala skrb vzbujajoča in nevarna. Pomeni nedopustno in nesprejemljivo ogrožanje varnosti sodnikov in njihovega premoženja, tudi varnosti njihovih družin. Očitno nekaterim ni v interesu, da sodstvo deluje in ustvarjajo krizne razmere. Nekateri vztrajno spodkopavajo zaupanje v sodnike in njihove odločitve ter v sodni sistem in vnašajo nemir med ljudi, zastrupljajo družbo.” Povedal, je da to ni zgolj problem sodstva, ampak celotne družbe.

Podpredsednica sodišča, vrhovna sodnica Marjeta Švab Širok je povedala, da so o spornih objavah obvestili pristojno državno tožilstvo v Ljubljani, Policijo, pripravljajo pa tudi pisno kazensko ovadbo.

Videti je, da torej najvišji delavci v pravosodju želijo povezati požig hiše s tvitom, ki je izdal naslove sodnikov (te se sicer da tako ali tako poiskati), hkrati pa celotno zadevo naprtiti SDS.

Gibanje Svoboda ni zamudilo priložnosti

Še bolj prozorna je propadajoča leva politika. Gibanje Svoboda ostro obsoja objave fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke, ki so opravljali svoje delo v sodnih procesih proti predsedniku SDS Janezu Janši. Gre za zavržno dejanje, ki mu v demokratični družbi ni mesta, so sporočili iz stranke. “Tovrstni pritiski na sodnike, ki sodelujejo pri sojenjih v primerih, povezanih s predsednikom SDS Janezom Janšo, predstavljajo neposreden napad na neodvisnost sodstva in spodbujajo sovražnost do posameznikov, katerih naloga je, da zakonito varujejo pravni red v Sloveniji.”

Omenjanje Janše in SDS seveda ni naključje, saj gre za koncentiran poskus vladajočih in pravosodnih funkcionarjev, da tvit pripišejo največji stranki in prvaku opozicije.

Ko ne gre za prvorazredne …

Sicer bo posameznik, ki je objavil naslove sodnikov, gotovo po hitrem postopku obsojen, tako kot v starih časih, če je kdo grozil kakšni veliki ribi tipa Ivan Maček – Matija. Na drugi strani je bil Ludvik Tomšič oproščen krivde za grožnje, potem ko je februarja 2020 izrekel na protestih v Ljubljani: “Ubi Janšu!”

Ko je vpil: “Fašista Janšo ubit!”, “Janšo je treba samo ubit in nič drugega!”, “Zgago dela že 30 let!” se je po naključju znašel na posnetku, ki je zakrožil po družbenih omrežjih, ustavilo pa ga ni niti opozorilo policista, naj preneha z neprimernem vedenjem. Posnetek je ujel tudi, ko je množica na njegov: “Ubi Janšo!” odgovarjala z: “Ubi!”

Ludvik Tomšič v sodni dvorani (Foto: Peter Jančič)

Pregledal ga je izvedenec psihiatrične stroke, ki je pri njem ugotovil duševno motnjo, posledico difuzne okvare možganov. To so povzročili zapleti pri operaciji, zaradi česar ga je sodišče oprostilo, saj naj ob izrekanju groženj ne bi bil prišteven, ker naj ne bi imel nadzora nad svojim ravnanjem. Tomšič se sicer ni strinjal z domnevo sodišča, da je nor.

Zdaj pa si predstavljajte, kaj bi se mu zgodilo, če bi grozil Miodragu Đorđeviću? Kar naenkrat nikogar več ne bi zanimala difuzna okvara njegovih možganov …

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Z avtom zbil divjega prašiča, a ga je nato nekdo ukradel

V Novem mestu je včeraj, malo pred 22. uro,...

Vlada in koalicija zlorabljata institut nujnega zakonodajnega postopka; v SDS napovedali obstrukcije

Poslanci Slovenske demokratske stranke bodo obstruirali današnjo sejo Odbora...

Ali se v Sloveniji že oblikujejo vaške straže zaradi romske problematike?

Lokalnemu prebivalstvu jugovzhodne Slovenije je prekipelo. Medtem ko v...