dr. Aleks Jakulin kritičen do SAZU: “Vse to škodi državi in še posebej škodi ugledu SAZU, in ruši enotnost podpore ukrepom v javnosti in medijih!”

Datum:

Potem, ko so se napadom vlade s strani osrednjih medijev in opozicije, v ponedeljek pridružili še določeni aktivisti iz vrst sicer ugledne institucije Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), se je kritično oglasil dr. Aleks Jakulin in poudaril, da bi morala biti naloga Komisije za človekove pravice SAZU, da svetuje pri iskanju ravnotežja med kratkoročno ekonomsko in psihološko bolečimi ukrepi za zaustavitev in omejitev in dolgoročno bolečimi posledicami bolnikov, okuženih, mrtvih in tistih z dolgoročnimi posledicami okužbe. 

Komisija za človekove pravice SAZU je namreč v ponedeljek lansirala izjavo z naslovom “Za izhod iz pandemije in avtokracije”, v kateri so se kritično opredelili do omejitvenih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa, vladi pa so očitali arbitrarno sprejemanje ukrepov, avtokratska in po njihovo prepogosto represivna ravnanja. Vladi so očitali tudi, da naj bi zlorabila epidemijo in na vso družbo razširila represijo, z neustrezno komunikacijo na področju zdravstva in socialnega varstva, pa vnašala nemir in strah. Ob vsem tem pa so v izrazito politikantski izjavi, pod katero sta se podpisala predsednik Komisije dr. Tine Hribar (mož Spomenke Hribar) in podpredsednica dr. Renata Salecl, v slogu tranzicijske levice, ki se nadeja vrnitve na oblast, dotaknili tudi področja nabave medicinske opreme.

Jakulin jasno: Vsakdo ima pravico do življenja, prostosti in osebne varnosti
Profesor statistike dr. Aleks Jakulin, ki je v preteklosti poučeval na prestižni fakulteti Columbia v Združenih državah Amerike, se je na izjavo akademije, ki naj ne bi posegala v dnevno politiko, odzval vidno kritično. “Naloga te Komisije bi morala tu biti, da svetuje pri iskanju ravnotežja med kratkoročno ekonomsko in psihološko bolečimi ukrepi za zaustavitev in omejitev in dolgoročno bolečimi posledicami bolnikov, okuženih, mrtvih in tistih z dolgoročnimi posledicami okužbe,” je izpostavil in ob tem dodal, da bi morala biti druga naloga komisije ta, da zagovarja skrb za človekove pravice, in še posebej tretji člen Splošne deklaracije človekovih pravic, ki pravi: “Vsakdo ima pravico do življenja, prostosti in osebne varnosti.”

O tem po besedah Jakulina ni bilo niti besede, čeprav je skupina prof. Renate Salecl od Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) dobila več kot 3 tisoč plačanih ur na račun pandemije. “Po drugi strani pa je bilo notri cel kup vsebinskih in slovničnih napak, nerazumevanje institucij demokracije, vmešavanja v dnevno politiko. Vse to škodi državi in še posebej škodi ugledu SAZU, in ruši enotnost podpore ukrepom v javnosti in medijih. Akademiki se morate resno vprašati o tem, koliko je smiselna zloraba poslanstva SAZU za take namene – kot tudi o kvaliteti organov, ki bi morali skrbeti za take stvari,” je prepričan Jakulin.

Filozofinja Renata Salecl (Foto: STA)

Težko je razumeti čemu so se v SAZU odločili, da se kritično opredelijo glede omejitvenih ukrepov za zajezitev virusa, ki so sicer v veljavi tudi drugod po Evropi. Namenjeni so namreč ohranjanju življenj državljank in državljanov, ki imajo v skladu z s Splošno deklaracijo človekovih pravic pravico do življenja, prostosti in osebne varnosti. Seveda je jasno, da prav nihče ne uživa v omejitvah, ki so nujne za zajezitev virusa, a vendar nič ni vredno več kot človeško življenje. Sicer pa je mogoče v 16. členu Ustave Republike Slovenije prebrati, da do začasne razveljavitve in omejitve pravic, ki so zagotovljene na podlagi ustave, lahko pride v vojnem in izrednem stanju. Ker je trenutna zdravstvena kriza izredno stanje, so vsakršna pritoževanja okrog tega povsem odveč. Konec koncev, pa ne smemo pozabiti na vsebino 72. člena Ustave RS, ki pravi, da ima vsakdo v skladu z zakonom pravico do zdravega življenjskega okolja. Država skrbi za zdravo življenjsko okolje. V ta namen zakon določa pogoje in načine za opravljanje gospodarskih in drugih dejavnosti.”

SAZU nečastno zdrsnila na raven agitatorskih nevladnih organizacij
Do izjave SAZU, ki seje razdor med ljudi, ko je to res najmanj potrebno, so kritični tudi v lastnih vrstah. Podpredsednik SAZU za humanistične, družboslovne in umetnostne vede dr. Milček Komelj je namreč med drugim poudaril stališče, da se izjava komisije v bistvu politikantsko pridružuje napadom na Vlado RS, kakršnim smo te dni nenehno priča v osrednjih medijih na čelu z RTV Slovenija, s tem pa enostransko in povsem neprimerno posega v dnevno politiko, prispeva k razdoru med ljudmi in s tem škodi ugledu SAZU. “Vsekakor je Slovenska akademija znanosti in umetnosti po mojem mnenju z objavo te izjave Komisije za človekove pravice na svoji spletni strani nečastno zdrsnila na raven agitatorskih nevladnih organizacij”. 

dr. Milček Komelj (Foto: STA)

Osrednji mediji z javno RTV Slovenija na čelu so seveda z velikim zanosom povzeli izjavo določenih aktivistov SAZU, ki so vladi očitali zanemarjanje priprav na drugi val in opustitev krepitve javnega zdravstva ter delovanje socialno-zdravstvenih zavodov in domov za starejše. Ti so namreč pozvali državni zbor, da naj od vlade zahteva, da vse sile usmeri v reševanje pandemije, naj preprečuje koruptivno delovanje ter se zaveda pomena dostojanstva ljudi, človekovih pravic in demokratičnega odločanja. Kakorkoli, zanimivo pa je, da na javni televiziji, ki jo financirajo vsa slovenska gospodinjstva in bi morala kot taka poročati korektno, niso omenili, kdo se je pravzaprav pod politikantsko izjavo podpisal. Če bi to storili bi bilo jasno, čemu je do tovrstne izjave sploh prišlo. Do takšnega sprenevedanja je kritičen tudi politolog dr. Miro Haček, ki je zapisal naslednje: “Zakaj si RTV Slovenija ne upa napisati, kdo je v vodstvu Komisije za človekove pravice SAZU? Tine Hribar, Alenka Šelih in Renata Salecl. Vsi politično nadvse neopredeljeni.”

Žalostno je, da so nekateri izobraženci zaradi zasledovanja lastne politične agende, pripravljeni rušiti enotnost podpore ukrepom v javnosti in medijih. Konec koncev gre za ohranitev življenja, ki je neprecenljive vrednosti. Kot je stroka že večkrat poudarila, je vsak posameznik tisti, ki lahko prispeva k zajezitvi epidemije s tem, ko striktno upošteva ukrepe. Vsaka smrt je preveč, zato bi bilo nujno, da bi se tisti, ki v javnosti tako radi nergajo, ker jim trenutni ukrepi niso po godu, zavedali svojega početja, ko nagovarjajo k neupoštevanju ukrepov na posreden ali neposreden način. V času ko, virusa nobena vlada na svetu ne more zajeziti,  svoj del v mozaiku odigra vsak državljan posebej.

Nina Žoher

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...