Ekonomist napoveduje: “Prihaja hud inflacijski pritisk, ki ga bo povzročila Golobova umetna rast plače”

Datum:

Vlada Roberta Goloba je sprejela predlog popravkov proračuna, pri čemer se odhodki zvišujejo za osem odstotkov – na rekordnih 17,1 milijarde evrov. Primanjkljaj bo ogromen in bo tako znašal 1,9 milijarde evrov oz. 2,6 odstotka bruto domačega proizvoda. Glede na trenutne gospodarske razmere in napovedi nove krize nas je zanimalo, kakšni so obeti za Slovenijo. Ali je “reforma” za slovensko gospodarstvo sploh vzdržna? Zanimalo nas je tudi, kako lahko primerjamo Golobovo reformo, ki bo povišala plače peščici z Janševo reformo, ki bi povišala plače vsem. Vse to nam je pojasnil ekonomist dr. Štefan Šumah.

Vsaka reforma je v bistvu na začetku neka ideja in na koncu dogovor, konsenz. Vendar pa pri tej t. i. reformi sploh ne gre za reformo, pač pa za navadno zvišanje plač javnemu sektorju, s tem da so glavni udarec na proračun ti, ki so to “reformo” oblikovali, prenesli na prihodnjo vlado. Za slovensko gospodarstvo bo to vzdržno samo toliko, kolikor bo tedaj gospodarstvo močno. Vendar so obeti dokaj slabi, je kritičen ekonomist.

Že spomladi je Štefan Šumah napovedal gospodarsko krizo v jeseni in so se mu mnogi posmehovali. Vendar je očitno dobro napovedal, da ko Nemčija kihne, Slovenija dobi gripo. Kot pa kaže, je sedaj že Nemčija dobila gripo. Kaj pa Slovenija, bo posledica nemške gripe močna pljučnica slovenskega gospodarstva?

Množična odpuščanja in selitve podjetij
“Dejstvo je, da bo slovensko gospodarstvo težko preneslo vse nove obremenitve in neumnosti (tudi neumnosti v mednarodni politiki nas bodo drago stale), ki jih je naredila vlada Roberta Goloba. Na koncu plača vse ta, ki ustvarja. Torej gospodarstvo. Bojim se, da bo prišlo do množičnih odpuščanj ter ukinjanj ali selitve podjetij.”

Skupni učinek celotne plačne reforme je ocenjen na 1,4 milijarde evrov v štirih letih za okoli 200 tisoč uslužbencev. Kako bi to primerjali z reformo v času vlade Janeza Janše, ki je predvidevala 800 milijonov na leto za 900 tisoč zaposlenih? Aktualna vlada je dejansko znižala plače vsem, sedaj drastično povečujejo sebi, sodnikom, funkcionarjem. Spomnimo se Levice, ko je Janševa vlada želela zvišati plače za vse in so populistično dejali: “Vlada ne piše davčne reforme zate, ampak za bogate!” Sedaj pa so sami funkcionarjem, sodnikom in županom dvignili plače za več kot 50 odstotkov. Pravzaprav njihova vlada delo za bogate.

Kaj od tega je zgradila Levica?

Rešitev bi bila Janševa, ne Golobova reforma
Janševa “reforma” je bila samo začetek dejanske reforme in je šla v pravo smer, torej v višje plače za vse, ne za peščico, je prepričan Šumah.  Če bi z nekim širšim soglasjem uredili še t. i. plačna nesorazmerja, ukinili minimalno plačo (ki nekaterim dejansko onemogoča vstop na trg dela) ter rast plač v javnem sektorju vezali na rast ali padec plač v gospodarstvu tako v dobrem kot v slabem in ne na rast inflacije, bi s tem ubili dve muhi na en mah. Javni sektor bi s tem vzpodbudili, da bi bila gospodarska rast tudi v njihovem interesu, saj bi s tem končno dojeli, da so oni servis gospodarstva in ne obratno, ter bi temu ustrezno tudi ravnali (hitrejši postopki pred državnimi organi; sprejemanje ukrepov, ki bi gospodarstvu pomagali, ne pa dušili, kot ga sedaj; sprejemanje stimulativnih davkov …), hkrati pa bi ublažili inflacijski pritisk, ki ga bo zagotovo povzročila umetna rast plač, ki jo bo z uvedbo te “reforme” ustvarila ta vlada, še pravi ekonomist.

Ima vlada sploh načrt, kako bodo pokrili stroške?
Ob vsem tem pa vlada po drugi strani ni navedla nobenih varčevalnih ukrepov in dvomim, da sploh imajo natančne izračune ter plan, kako in od kod bodo stroške te reforme pokrili,” pravi Šumah in dodaja, da ob tem obstaja dejstvo, “da se je državna administracija tudi zaradi neumnih in nepotrebnih zakonov razrasla čez vse še vzdržne meje, ob počasnem sodstvu imamo veliko večje število sodnikov na milijon prebivalcev kot v večini držav EU-ja, standardi v predšolski vzgoji in šolstvu so veliko bolj ostri kot v primerljivih država (npr. število otrok na vzgojiteljico v vrtcu je bistveno nižje kot v Avstriji …) – vse to pa stane”. In že Margareth Tatcher je rekla, da država sama ne ustvarja denarja, ampak ga ima samo toliko, kot ga dobi od davkoplačevalcev. In ti bodo/bomo plačevali neumnosti te vlade.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki