Ljubljansko okrajno sodišče je obsodilo štiri policiste, ki so krotili nasilne proteste, uperjene proti vladi Janeza Janše. Kot so nam odgovorili na sodišču, je policiste brez razpisa glavne obravnave obsodil sodnik Marko Beovič. Prejeli smo tudi odgovor s Specializiranega državnega tožilstva RS, kjer zanikajo, da bi najožja sorodstvena vez med vodjo SDT in političarko Gibanja Svoboda kakor koli vplivala na potek zadeve.
“V zvezi z vašimi vprašanji glede konkretne zadeve, ki jo vodi sodnik Marko Beovič, sporočamo, da je bila v kazenski zadevi, ki se pred Okrajnim sodiščem v Ljubljani vodi zoper štiri obdolžene zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi po 258. členu Kazenskega zakonika (KZ-1), dne 20. 1. 2025 izdana sodba o kaznovalnem nalogu,” so sporočili s sodišča.
Naj spomnimo, da so 5. oktobra 2021 v središču Ljubljane divjali nasilni protesti. Policija jih je uspela ukrotiti, a šele po uporabi palete prisilnih sredstev, med drugim tudi solzivca in vodnega topa. Opozicija je zagnala vik in krik, ko se je na valu protestov zavihtela na oblast, pa je začela tudi s pogromom nad policisti.
Da bo jasno:
policisti so obsojeni zaradi poročila,ki sta ga politično naročila Golob in Bobnarjeva,izdelal Slavko Koroš.Slednja so kmalu odpikali,a poročilo je ostalo in romalo na tožilstvo.Obsojeni policisti se morajo pritožiti in pravno pokoč jim je dožna nuditi @policija_si‼️ pic.twitter.com/1LsoDlavbU— Aleš Hojs (@aleshojs) February 12, 2025
Obsodba štirih policistov, ki jim je sodišče naložilo večmesečne zaporne kazni, je posledica tega pogroma. Ta je sicer v javnosti naletel na ostre kritike. Nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj je sodbe komentiral: “Večkrat sem že javno povedal, da v takšnih situacijah kljub previdnosti lahko pride do posamičnih napak, vendar zato ti policisti še niso kriminalci. Mislim, da se jim dela krivica, sistemu javne varnosti pa nepopravljiva škoda.”
Sodišče ne želi razkriti podrobnosti sodbe
Okrajno sodišče v Ljubljani smo prosili za podrobnosti sodbe, med drugim tudi za sodbo samo, a jih nismo prejeli. “V zvezi z vprašanjem, s katerim je sodišče zaprošeno za mnenje v zvezi z odzivi javnosti (da gre za subverzivni poseg sodnikov v delovanje varnostnega sistema države ter da se policistom dela krivica), sporočamo, da komentarjev v zvezi z odprto kazensko zadevo ne moremo podati,” so nam odgovorili.
Policisti, ki so člani sindikata, so medtem napovedali pritožbo. Specializirano državno tožilstvo je za STA pojasnilo, da je preuranjeno govoriti o tem, da so bili policisti obsojeni, saj bodo v primeru pritožbe sodbo razveljavili, sodišče pa bo nato v navezavi na isto zadevo razpisalo glavno obravnavo. Policistom je v bran stopil Sindikat policistov Slovenije, ki navaja, da noben od dveh policistov, ki sta člana sindikata, v preteklosti ni bil v kakršnem koli disciplinskem ali drugem postopku.
SDT zanika vpliv najožjih družinskih vezi na potek zadeve
Prejeli smo tudi odgovor specializiranega državnega tožilstva, ki je vodilo postopek zoper obsojene policiste. Pred dnevi smo namreč poročali, da je vodja Specializiranega državnega tožilstva RS Darja Šlibar mati generalne sekretarke Golobovega podmladka in občinske svetnice Nike Podakar, prav Gibanje Svoboda pa je stranka, ki jo je v državni zbor popeljal val protestov. Svobodnjaki proteste še danes kljub nasilni naravi ocenjujejo kot pozitivne.

Na vprašanje, kako odgovarjajo na očitke o potencialni pristranskosti vodenja postopkov, so nam odgovorili, da pri službenih zadevah omenjene vezi nimajo nobene vloge. “Vodja SDT tako nima ne dostopa ne vpogleda v zadeve, ki jih obravnava posebni oddelek SDT, z njimi ni seznanjena in vse državnotožilske odločitve sprejemamo neodvisno od vodstva SDT ali kogar koli drugega,” so zapisali.
Ž. K.