EU bo poostrila nadzor blaga iz tretjih držav

Datum:

Evropska komisija je predstavila novo strategijo za varen in trajnosten uvoz blaga iz tretjih držav, ki predvideva odpravo carinske oprostitve za pošiljke v vrednosti do 150 evrov. Ta ukrep naj bi pripomogel k večjemu nadzoru nad uvoženim blagom in zmanjšanju nelojalne konkurence, ki jo predstavljajo poceni izdelki iz držav, kot so Kitajska, Velika Britanija in ZDA.

Komisija je poudarila tudi potrebo po zaščiti potrošnikov pred nevarnimi in nekakovostnimi izdelki ter po boljši preglednosti trgovinskih tokov.

V zadnjih letih se je število pošiljk male vrednosti v EU močno povečalo. Leta 2024 so v Evropski uniji našteli 4,6 milijarde takšnih pošiljk, kar pomeni 12,6 milijona na dan. Kar 91 % teh pošiljk izvira iz Kitajske, medtem ko sta Velika Britanija s 3 % in ZDA z 2 % na drugem in tretjem mestu, poroča The Guardian. Med najbolj priljubljenimi izdelki, ki jih Evropejci kupujejo prek spleta, so oblačila, kozmetika, zdravila, prehranski dodatki, pametne naprave in otroške igrače, kažejo podatki Eurostata, vendar pa številni od teh izdelkov ne ustrezajo evropskim varnostnim in kakovostnim standardom, povzemajo Finance.

Evropska komisija opozarja, da številni izdelki iz tretjih držav predstavljajo tveganje za zdravje in varnost potrošnikov. V oblačilih in igračah so lahko prisotne škodljive kemikalije, tehnični izdelki imajo lahko pomanjkljivosti, ponarejena zdravila pa lahko resno ogrozijo zdravje ljudi. Poleg tega poceni uvozno blago predstavlja nelojalno konkurenco evropskim podjetjem, zlasti malim in srednjim podjetjem, ki morajo spoštovati stroge evropske predpise.

Foto: epa

Paketi, ki jih s Kitajske pošljejo spletni trgovci na drobno, kot sta Shein in Temu, se bodo soočili z novimi strogimi carinskimi kontrolami v okviru zatiranja “nevarnih izdelkov”, ki preplavljajo trg EU, s strani Evropske komisije. Po podatkih komisije je približno polovica ponarejenih izdelkov, zaseženih na mejah EU, kupljenih prek spleta, pri čemer pogosto kršijo pravice intelektualne lastnine evropskih podjetij. Zaradi tega želi Bruselj uvesti strožje ukrepe, ki bodo omejili uvoz spornih izdelkov.

Glavne spremembe v predlogu Evropske komisije so torej:

  • Ukinitev carinske oprostitve za pošiljke do 150 evrov. Trenutno je uvoz blaga iz tretjih držav do vrednosti 150 evrov oproščen carinskih dajatev, vendar komisija opozarja, da to olajšavo pogosto izkoriščajo goljufi. Po njihovih ocenah je kar 65 % pošiljk prenizko ovrednotenih, da bi se izognili plačilu carin. Nova pravila bi tako odpravila to izjemo, kar bo pomenilo podražitev spletnih nakupov za evropske potrošnike.
  • Uvedba manipulativne pristojbine za uvožene izdelke iz e-trgovin. Komisija razmišlja o uvedbi dodatne pristojbine za obravnavo uvoženih izdelkov iz e-trgovanja. Ta bi bila namenjena pokrivanju stroškov nadzora skladnosti s pravili EU in bi jo morali plačati uvozniki, kot so spletni trgovci ali posredniki. Čeprav Bruselj trdi, da ta strošek ne bo neposredno obremenil kupcev, se pogosto zgodi, da spletni prodajalci prenesejo dodatne stroške na potrošnike.
  • Uporaba digitalnih orodij za nadzor spletne trgovine. Komisija načrtuje uporabo digitalnih potnih listov za izdelke in umetne inteligence za odkrivanje potencialno nevarnih izdelkov. Ta tehnologija bo pomagala carinskim organom prepoznati morebitne nevarnosti, še preden izdelki dosežejo evropske trge.
Foto: epa
  • Okrepljeno varstvo potrošnikov in okolja. Bruselj načrtuje več kampanj ozaveščanja potrošnikov o njihovih pravicah, tveganjih pri spletnem nakupovanju in pravnih možnostih v primeru težav. Prav tako se načrtuje strožji nadzor nad okoljskimi vidiki izdelkov, pri čemer komisija poziva k hitremu sprejetju sprememb zakonodaje na področju odpadkov in trajnostne proizvodnje.
  • Vzpostavitev nove carinske agencije EUCA. Bruselj predlaga vzpostavitev posebne evropske carinske agencije (EUCA), ki bo omogočala boljši nadzor nad uvozom. Delovala bo prek elektronskega podatkovnega sistema, kjer bodo lahko uvozniki predložili carinske informacije še pred prihodom blaga v EU. S tem bi se izboljšal nadzor nad dobavnimi verigami in povečala učinkovitost nadzora nad neustreznimi izdelki.

Bruselj poudarja, da so ukrepi nujni za zaščito evropskih podjetij in potrošnikov, a ostaja odprto vprašanje, kako bodo spremembe vplivale na dostopnost in cene izdelkov za povprečnega kupca v EU.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kakšni dogovori so v ozadju gradbenega sektorja in kdo vleče niti?

Glavni izvajalec del na drugem tiru med Divačo in...

Zdravniki: Žalitve kažejo na podlost Golobovega značaja in nedržavniško držo

Premier Golob, je do zdravnikov že večkrat izkazal popoln...

Trgovinske vojne so proizvajalke recesij

Trumpova druga administracija je tako v levih kot desnih...

Zašli so v čas medsebojnih sporov

Te dni močno odmeva izjava predsednika ZDA Donalda Trumpa,...