Osnutek predloga novega francoskega energetsko-klimatskega zakona skorajda ne omenja obnovljivih virov energije. Osrednje mesto v predlogu zakona pripada jedrski energiji.
Cilj predloga zakona je Franciji zagotoviti “energetsko suverenost”, sama vsebina zakona pa Francijo (vsaj na tem področju) pomika stran od ciljev, dogovorjenih na ravni EU v okviru direktive o obnovljivih virih energije, sprejeti lansko leto.
Osnutek bo konec januarja najprej doživel razpravo na ravni ministrskega zbora, nato pa še v francoskem parlamentu.
Direktiva o obnovljivih virih energije, uveljavljena 20. novembra lani, določa, da morajo države EU pridobiti 42,5 odstotkov energije iz obnovljivih virov, v primeru Francije pa celo 44 odstotkov. A kot že rečeno osnutek zakona teh ciljev ne omenja.
Predstavniki francoske oblasti so sicer zanikali, da bi se Francija umikala od ciljev EU. Ministrica za energijsko tranzicijo Agnès Pannier-Runacher je komentirala: “Povsem napačno je reči, da v tem besedilu nimamo obnovljivih ciljev […] Osnutek predloga zakona omenja obnovljive vire energije in jim daje ključno vlogo mejnika. Ko bomo postavili vse temelje obstoječih sektorjev (jedrske energije itd.), bodo obnovljivi viri zagotovili zadnji kilometer.”
Osnutek predloga zakona pa kljub zagotovilom oblasti jezi okoljevarstvenike. Maître Arnaud Gossé, pravni strokovnjak okoljskega področja priznava, da osnutek sicer omenja proizvodnjo energije s pomočjo obnovljivih virov energije, a ne v zadostni meri. Opozarja, da bo količina energije, proizvedene z OVE, določena šele v podzakonskem aktu, ki pa ima nižjo vrednost od samega zakona. Podzakonski akt pa bo moral biti tudi skladen s samim zakonom, kjer pa količina OVE ni natančno določena.
Francozi za razogljičeno energijo
Francoske oblasti so tako svoje argumente, ki so jih predstavljali na evropskem parketu, prevedli tudi v domači pravni tekst. Francozi so sicer podporniki razogljičene proizvodnje energije, nismo pa navdušeni nad obnovljivimi viri energije. Kot najbolj zanesljivo opcijo vidijo jedrsko energijo, ki je tudi temelj osnutka predloga zakona in zelo verjetno tudi francoska energijska prihodnost.
“Menimo, da morata biti naša strategija in končni cilj [na evropski ravni] razogljičenje,” so povedali predstavniki francoskih oblasti konec decembra, potem ko je Evropska komisija podala svoja priporočila o integriranem nacionalnem energetsko-podnebnem načrtu (PNIEC).
Francozi imajo posledično tudi na evropskem parketu “jedrske” ambicije. V sodelovanju s približno desetimi državami nameravajo spremeniti trenutne podnebne cilje EU. Ti se v prihodnje ne bodo več nanašali na odstotek energije, proizvedene z obnovljivimi viri energije, temveč na odstotek razogljičene energije.
Ž. K.