Francija z zakonom zaščitila podeželski način življenja

Datum:

Francija je bila dolga leta prizorišče napetosti med avtohtonimi kmeti in tistimi, ki so se iz mestnih območij preselili na podeželje. Ta trend pa je vsako leto večji, a kmalu po vselitvi hitro začnejo izražati svoje nezadovoljstvo z zvoki, kot so petje petelinov, lajež psov, hrup kmetijskih strojev ali vonj po gnoju. Ta situacija je povzročila na stotine tožb po vsej državi, kar je preobremenilo lokalna sodišča.

Oblasti so se odločile te dolgotrajne konflikte končati, zato so sprejele nov zakon, ki bo zagotovil zaščito kmetov pri opravljanju del. S to potezo si bodo krajevna sodišča končno lahko oddahnila, saj se bo zmanjšalo breme številnih tožb, ki so doslej hromile sodni sistem. Po poročanju tamkajšnjih medijev novi zakon pomeni pomemben korak k ohranjanju načina življenja na podeželju in bo verjetno prispeval k ravnotežju med tradicijo in sodobnimi spremembami.

Za tiste, ki se odločijo zapustiti urbani vsakdan in se preseliti na podeželje in do tedaj niso poznali intenzivnih vonjav in zvokov, ki jih prinaša podeželski način življenja, lahko ta življenjska sprememba predstavlja velik izziv.

Da je tako, potrjujejo številne tožbe proti kmetom, ne le v Franciji, ampak po svetu. Vendar se je Francija odločila, da jim naredi konec. Francoski parlament je namreč sprejel zakon, katerega cilj je zaščititi kmete pred pritožbami sosedov glede hrupa ali smradu, ki izhajata iz kmetijskih dejavnosti. Namen te pobude je zatreti številne tožbe nekdanjih meščanov, ki so kupili hiše na podeželju in se pritožujejo nad razmerami “novega” načina življenja.

“Predlagana zakonodaja bo končala neupravičene tožbe zoper kmete, ki predano delajo in zagotavljajo hrano. To je predlog, podprt z zdravo pametjo, pristnim podeželskim čutom,” je na družbenem omrežju X sporočil francoski pravosodni minister.

Bizarni sodni primeri v Franciji
Spomnimo se primera izpred nekaj let, ko je bil proizvajalec mleka prisiljen sosedom, ki so se priselili, plačati 100.000 evrov in prenoviti svoj hlev zaradi hrupa. Leta 2019 pa je v Franciji odmeval primer, ko je sodišče dovolilo, da lahko petelin po imenu Maurice še naprej kikirika ob zori kljub pritožbam sosedov.

Foto: STA

Francija je leta 2021 pričela s spremembo zakonodaje, ki se osredotoča na zaščito dediščine francoskega podeželja. Najnovejši zakon pa ima točno določen cilj – obstoječim kmetijam želi zagotoviti dodatno zaščito pred prebivalci, ki prihajajo iz mesta, piše France24.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...