Minuli konec tedna je svetovno javnost zajela zgodba o ladji Madleen, ki je s skupino propalestinskih aktivistov – med njimi tudi švedsko okoljsko aktivistko Greto Thunberg – poskušala prebiti izraelsko pomorsko blokado Gaze. Mnogi so hiteli obsojati Izrael, ker je ladjo prestregel v mednarodnih vodah in aretiral udeležence. Vendar so v ponedeljek razkritja pokazala povsem novo dimenzijo dogodka: potovanje je soorganiziral operativec Hamasa s sedežem v Londonu.
Zaher Birawi, palestinsko-britanski novinar in dolgoletni aktivist, je ustanovni član mednarodne koalicije Freedom Flotilla, ki je organizirala to pot. Prav ta organizacija je pripravila izplutje ladje Madleen, ki je skušala dostaviti simbolično količino pomoči v Gazo. Po izraelski akciji prestrezanja v nedeljo je bilo pridržanih dvanajst aktivistov, vključno z Greto Thunberg.
Birawi je bil prisoten v sicilskem pristanišču ob izplutju ladje in je dogodek v živo prenašal na svojih družbenih omrežjih.
Povezave s Hamasom
Že leta 2013 je Izrael Birawija označil za evropskega operativca Hamasa. Vodil je več organizacij, ki so jih izraelske oblasti povezale s to teroristično skupino, vključno z Europal Forum, ki ga je Izrael leta 2021 razglasil za teroristično organizacijo. Birawi je ob tem večkrat zanikal povezavo s terorizmom.

Oktobra 2023 je tudi britanski poslanec Christian Wakeford v parlamentu javno imenoval Birawija za operativca Hamasa, ki živi v severnem Londonu. Poudaril je, da je bil v preteklosti povezan z “dobrodelnimi” organizacijami v Palestini in celo gostil dogodek z naslovom Razumevanje Hamasa.
Zloraba humanitarnosti v politične ali celo teroristične namene
V ospredju celotnega medijskega spektakla je bila Greta Thunberg, katere prisotnost je ladji Madleen zagotovila globalno pozornost. Toda zdaj je jasno, da je bil celotno potovanje orkestrirano s strani posameznikov s spornimi povezavami. Kritiki opozarjajo, da gre za nevarno zlorabo humanitarnih simbolov v politične in potencialno teroristične namene.

Birawi je po izraelski operaciji na Facebooku zapisal: “V piratski operaciji v mednarodnih vodah, 150 navtičnih milj od palestinskih voda, je izraelska mornarica prevzela nadzor nad ladjo Madleen in ugrabila zaveznike na krovu. Zavezništvo Zastava svobode zahteva mednarodno posredovanje za zagotovitev njihove varnosti in izpustitev.”

V ozadju humanitarne geste se tako razkriva mreža povezav, ki jih mednarodna skupnost ne more več ignorirati.
Greta deportirana
“Potniki na ‘jahti selfijev’ so prispeli na letališče Ben Gurion, da bi zapustili Izrael in se vrnili v svoje države. Nekateri od potnikov ga bodo zapustili v naslednjih urah,” je na omrežju X zapisalo izraelsko zunanje ministrstvo. Greta Thunberg je že na letalu, ki bo odletelo proti Švedski.
🇮🇱🇵🇸GRETA DEPORTED FROM ISRAEL
Greta Thunberg was spotted in the last row of a flight headed to France, stone-faced as Israel began deporting activists from the Gaza flotilla.
Adalah, a legal rights group in Israel representing her and the other activists, said Greta, 2 other… https://t.co/3wdQJGRCQj pic.twitter.com/JArJnSBD4r
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) June 10, 2025
Sara Kovač
