Evropski poslanec Branko Grims je v odprtem pismu Evropsko komisijo opozoril na zaskrbljujoče zlorabe pravosodnega sistema v Sloveniji, ki se uporabljajo za politično diskreditacijo. Osrednja tema pisma je obtožba proti Janezu Janši, ki je po njegovih besedah eden od poskusov diskreditacije.
Evropski poslanec Branko Grims Evropsko komisijo sprašuje, s kakšnimi ukrepi bo v prihodnje onemogočila “tovrstne zlorabe pravosodja za politično diskreditacijo opozicije v Sloveniji in vsem državljanom Republike Slovenije ne glede na njihovo politično prepričanje ali katero koli drugo osebno okoliščino, zagotovila pošteno ter nepristransko sojenje v razumnem roku, kar je evropska norma in vrednota, zapisana v temeljnih aktih Evropske unije,” je zapisal.
Grims je prepričan, da je ključni cilj teh zlorab “oviranje in onemogočanje političnega dela največje opozicijske stranke SDS, ki je na zadnjih volitvah v Evropski parlament osvojila kar 4 od skupaj 9 mandatov, ki pripadajo Republiki Sloveniji; ter še posebej predsednika SDS, trikratnega predsednika Vlade Republike Slovenije g. Janeza Janšo“. Izpostavlja, da je obtožba absurdna in nezakonita glede na ustavne določbe in pravni red. Poudarja, da je Janša posestvo kupil skladno z zakonodajo, kjer je bila dovoljena le nadomestna gradnja, in da se je cena nepremičnin v Sloveniji po koncu vojne na Balkanu in zaradi vključevanja v Evropsko unijo znatno povečala. Njegova prodaja posestva leta 2005 je bila tako povsem legitimna in skladna s takratnimi tržnimi razmerami.
Grims dodaja, da so številni posamezniki in podjetja v istem obdobju vlagali v nepremičnine kot kapitalske naložbe. Obtožbe tožilstva, ki nakup nepremičnine označujejo kot “oškodovanje”, se zdijo neprimerne, saj so tako mnogi drugi v primerljivem časovnem okviru prodajali nepremičnine s še višjimi razlikami v cenah. Poleg tega opozarja na krizo, ki je sledila v drugi polovici leta 2008, ko so cene nepremičnin padle, kar je privedlo do težav številnih podjetij v bankah. Grims vidi v obtožbah zlorabo pravosodnega sistema, ki se bo najverjetneje še zaostrila pred volitvami, kar bo privedlo do osebne medijske diskreditacije.
Vse navedene očitne zlorabe pravosodja za diskreditacijo političnih nasprotnikov so z vidika pravnega reda Evropske unije povsem nesprejemljive. “Zato sprašujem Evropsko komisijo, kako bo ukrepala, da onemogoči tovrstne zlorabe pravosodja za politično diskreditacijo opozicije v Sloveniji in vsem državljanom Republike Slovenije ne glede na njihovo politično prepričanje ali katero koli drugo osebno okoliščino, zagotovila pošteno ter nepristransko sojenje v razumnem roku, kar je evropska norma in vrednota, zapisana v temeljnih aktih Evropske unije,” je zaključil.
A. H.