[Video] Janša: Očitno naša predsednica ne spremlja evropskih trendov na tem področju

Datum:

Na zahtevo poslanske skupine Slovenske demokratske stranke danes v državnem zboru poteka izredna seja državnega zbora, na kateri bodo poslanci razpravljali o migracijah in pomilostitvah. Gre za nadaljevanje seje, ki se je začela 30. novembra. 

Prvopodpisana pod priporočili, ki ji je pripravila stranka SDS, je vodja poslanske skupine Jelka Godec. Gre za priporočila v zvezi z izvajanjem zakona o pomilostitvi in potrebnimi spremembami. Zahtevajo namreč tudi mnenje predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki je začela serijsko deliti pomilostitve tihotapcev migrantov. Predsednica se sicer brani, da gre za “izjemno težke zgodbe” in da je bil eden od tihotapcev že na pogojnem izpustu. Seveda gre za prav bizarne izgovore sploh glede na to, da tožilstvo samo ni pristalo ne na pogojni izpust, še manj pa pomilostitev.

Poleg tega poslanci razpravljajo tudi o migracijah, kar je tema, ki je močno povezana s pomilostitvijo tihotapcev. Na seji obravnavajo predlog priporočila vladi za ustavitev nezakonitih migracij, učinkovitejše ukrepe za zaščito meja ter krepitev varnosti državljanov in njihovega premoženja. Zahtevo za sklic seje DZ s to vsebino so sicer vložili že v začetku meseca, a so zahtevo za sejo nato zaradi predvidenega termina, v katerem se je po njihovem mnenju nihče več ne bi spremljal, umaknili.

Tožilstvo pomilostitve ni podpiralo

Spomnimo, obsojenčevo prošnjo za pomilostitev je najprej prejelo ministrstvo za pravosodje, nato pa odstopilo sodišču, ki ga je obsodilo. Odgovor sodišča je bil jasen. Pomilostitve ne podpira, kot je tudi ne podpira tožilstvo.

Vir: Okrožno sodišče v Kopru

Sodišče med vrsticami: ne gre za skesanca
Odločitev Nataša Pirc Musar za pomilostitev deluje še bolj nerazumno, ko preberemo utemeljitev sodišča, zakaj nasprotuje pomilostitvi. Obsojeni je namreč navedel, da si želi pomilostitve iz treh razlogov. Njegova žena in otroci živijo na Poljskem, mati pa v Ukrajini. Vsi bi bili potrebni njegove pomoči. Hkrati bi se rad javil na poziv predsednika Ukrajine k obrambi domovine. Pozorni bralec hitro ugotovi, da bi obsojenec le s težavo hkrati zadovoljil vse tri cilje. Še več, sodišče zapiše: “Pri tem mnenju sodišča ne gre spregledati, da je obsojenec, ko je bil priveden na zaslišanje k preiskovalni sodnici, navedel, da je razvezan (torej nima žene), in še, da je oče dveh otrok v starosti 11 in 21 let, ki živita pri materi, vendar obsojenec preživnine zanje ne plačuje. Torej tudi že pred tem kazenskim postopkom otroka nista bila deležna očetove podpore, vsaj finančne ne.” Sodišče zaključuje, da obsojenec zasleduje tri med seboj izključujoče se cilje.

Pomilostitev za tiste, ki služijo na nesreči drugih?
Na serijske pomilostitve tihotapcev migrantov se je v preteklih dneh odzval poslanec SDS Branko Grims, sicer deklarirani nasprotnik nezakonitih migracij. Tako meni: “Ljudje, ki služijo z nesrečo ljudi, so zadnji, ki bi lahko bili pomiloščeni.” Zaradi politike odprtih vrat vlade Roberta Goloba, ki je s tem povzročila neverjeten porast migracij, zahteva izredno sejo državnega zbora. “Vlada Roberta Goloba je na začetku mandata javno kot v showu začela podirati zaščitno ograjo, s čimer so dali signal ilegalnim migrantom, naj pridejo. Financirajo se določene nevladne organizacije, ki so utemeljene na ideologoji multi-kulti, te dajejo inštrukcije ilegalnim migrantom, kako naj najučinkoviteje vdrejo v Republiko Slovenijo in kršijo zakon,” je dejal na novinarski konferenci.

Svojo vlogo pa pri vsem skupaj igra tudi predsednica države: “Nekateri tihotapci so na koncu obsojeni. Potem pa nastopi gospa Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije, in jih oprosti. Gospe in gospodje, to, kar se v Sloveniji dogaja, gre prek vseh meja.”

Sejo je odprl Branko Grims

Poslanec SDS Branko Grims je opozoril, da je pri kaznivih dejanjih treba upoštevati odstotek kaznivih dejanj, ki so jih povzročili migranti, ne pa absolutne številke. V Nemčiji so to storili in ugotovili, da je 40-krat večja verjetnost, da najtežja nasilna dejanja storijo ljudje iz Afrike in Bližnjega vzhoda, ki so vstopili na ozemlje schengna nelegalno. Zato je vprašanje migracij tako pomembno – ker gre za varnost tako Slovenije kot Evrope, opozarja Grims. Težko se bo doseglo soglasje o tem varnostnem vprašanju znotraj Evropske unije.

“Kriminalne združbe pod krinko lažnega humanizma ali lažnega humanitarstva prikrivajo trgovino z ljudmi, kar je zavržno do konca. Zaradi tega se v tem delu pač ne morem strinjati s predsednico, kajti kaj bolj zavrženega, kot je to, preprosto ne obstaja,” trdi Grims.

Hamas je opozoril tudi, da se bo število migrantov zdaj, ko se teroristi Hamasa soočajo s popolnim porazom, masovno selili v Evropo, Slovenija pa ima tudi lego, ki je prelomnica med vzhodom Evrope in jedrno Evropo. Izpostavil je tudi problematiko levih NVO-jev, ki hodijo v tujino inštruirat migrante o tem, kako zlorabiti slovenski azilni postopek.

Grimsu je sledil predsednik poslanske skupine Gibanje Svoboda, ki je naredil celo reklamo za oddajo Kdo vam laže, rekoč, da v tej državi ni nič prav, če vsak dan ne ugotovimo, da je nekaj narobe, in da si težave izmišljujemo, da nato lahko gledamo še eno nadaljevanko iz resničnostnega šova Kdo in zakaj vam laže.

Dejan Kaloh je dejal, da je predsednica republike v svojem kratkem enoletnem mandatu pomilostila tri pravnomočno obsojene tihotapce ljudi, čeprav so temu nasprotovali tako na državnem tožilstvu v Kopru in na Ptuju kakor tudi na koprskem sodišču. Poudaril je, da je predsednica države presenetila predvsem z izjavo, da storjeno dejanje ne sodi v skupino dejanj, ki jih jemlje za najbolj zavržne [govora je seveda o tihotapljenju ljudi.] Če tihotapljenje ne spada med najbolj kazniva dejanja, kot sporoča predsednica, potem imajo slovenski državljani varnostni problem, tihotapci pa kar povabilo, naj se le ukvarjajo s takšno kriminalnimi rabotami.

Ravno v času, ko se soočamo z varnostnim tveganjem v EU, so takšne pomilostitve nesprejemljive. Tudi policija priznava, da so varnostna tveganja delno povezana z azilnim centrom Vič.

Andrej Hojvik je dejal, da je predsednica sprejela Pedra Opeka in rekla, da je kažipot družbi. Hoivik meni, da pa so njena dejanja slab kažipot družbi. Omenil je, kako je bil tihotapec pomiloščen tudi zato, ker ga njegova dva otroka potrebujeta – sodišče pa zapornika ni hotelo pomilostiti tudi zaradi tega, ker ne plačuje preživnine za svoja otroka. To pomeni, da je oče lagal ali vsaj zavajal, ko je hotel pomilostitev. Hojvik se sprašuje, ali predsednica slabo bere mnenja sodišč. Meni, da se migrancije preprečuje tako, kot to dela Opeka – tako da se izboljšajo razmere za ljudi, preden migrirajo. To, kar počne predsednica, pa je kažipot tihotapcem in tistim, ki z migranti iščejo profit.

Janez Janša je opozoril, da ne govorimo o “prebežnikih”. Prebežniki so tisti, ki iz ene strani v vojni prestopijo na drugo. Ta beseda ne nadomesti besede migrant. Ko govorimo o ilegalnih migrantih, ne govorimo o migrantih. Glede odločitve predsednice je Janša dejal, da bodo zdaj tihotapci verjeli, da je velika možnost, da jih bo doletela milost, kar slabša varnostne razmere v državi. “Evropska komisija predlaga bistveno zaostritev politike držav članic EU do tihotapljenja ljudi, do trgovine z belim blagom in tovrstno početje neposredno imenuje za eno najbolj zavrženih početij ter poziva države članice, da zaostrijo kaznovalno politiko do teh kaznivih dejanj. Očitno naša predsednica ne spremlja evropskih trendov na tem področju,” je povedal Janša.

Alenka Jeraj je opozorila, da je eden od pomilostitev tudi Ukrajinec, ki je čez mejo z Italijo želel spraviti 18 Pakistancev. Leta 2021 ga je koprsko sodišče obsodilo na štiri leta, predsednica republike pa ga je pomilostila. Sodišče pa kazni ni želelo skrajšati kazni, ker je lagal. Vsakokrat je govoril drugače, zakaj prosi za pomilostitev. Po eni strani je navajal, da žena in otroka živijo na Poljskem, kar pomeni, da bi potrebovala očeta. Predsednica pa ga je pomilostila zato, ker se bo šel borit v Ukrajino!? Sodišče je ugotovilo, da je razvezan in da ne plačuje preživnine za otroka. Obsojenec je trdil tudi, da njegova mati v Ukrajini potrebuje njegovo pomoč. Sodišče ugotavlja, da če se bo šel borit v Ukrajino, ne more pomagati ne materi ne otrokoma. Obsojenec je torej navajal tri med seboj izključujoče cilje, torej laže. Za predsednico pa je bilo to dovolj, da se je odločila za pomilostitev.

Andrej Kosi pravi, da mora biti sistem zopet kazniva dejanja v Sloveniji takšen, da daje ljudem zgled, da so vsi pred zakonom enaki. Žal pa ni tako. V medijih se hvalimo, kako smo strogo kaznovali nekoga, ki je na tehničnih pregledih prejel 200 € podkupnine, na drugi strani pa imamo znano družino, ki se objema s pravosodno ministrico, se druži s sodniki na javnih prireditvah, hkrati pa se odpisujejo milijonski dolgovi, vse sodbe padajo in tudi to dejanje predsednice kaže na to, da je delovala v nasprotju s pravosodnimi inštitucijami, v nasprotju s stališčem vlade in tudi v nasprotju s stališči Evropske unije.

Jože Lenart je opozoril, da so tihotapci ilegalnih migrantov v žep pobrali tudi po milijon evrov. In sedaj se mi pogovarjamo o tem, ali je pomilostitev upravičena ali ne. Med razlogi predsednice je bilo tudi, da so obsojeni v celoti plačali denarno kazen. Povejte, kolikšno denarno kazen so obsojeni plačali, če vemo, da je en sam zaslužil najmanj 100.000 €. Ves denar bi morali pustiti tu in biti poslani čez mejo.

M.I.

Sorodno

Zadnji prispevki

Dobrote v Cirbeškem kotlu je kuhal tudi poslanec SDS, Franc Breznik

Tekmovanje v kuhanju golaža, oziroma po domače “Cirbeški kotl”,...

Poročil se je nekdanji skakalni šampion Cene Prevc. Imamo slike s poročnega slavja!

V soboto sta si večno zvestobo obljubila nekdanji vrhunski...

Kočevje: Dve leti od najhujše delovne nesreče pri nas

Minevata dve leti od najhujše delovne nesreče pri nas,...

Odmevno: “Še iz nobene vlade se niso toliko norčevali, kot iz te.”

“Danes sem na Zalini stojnici v Kopru, in do...