Haiti: Salvador na pomoč poslal policiste za boj proti tolpam

Datum:

Predsednik prehodnega predsedniškega sveta Haitija, Leslie Voltaire, je v torek na letališču v Port-au-Princeu pozdravil 70 policistov iz Gvatemale in Salvadorja. Salvadorci se bodo pridružili približno 800 tujim policistom, ki skušajo prevzeti nadzor nad haitijsko prestolnico, ki je v rokah nasilnih tolp.

Osem salvadorskih policistov, ki je prispelo v torek, je specialistov za zračno podporo, zlasti za zdravniške evakuacije. Njihova napotitev je bila odobrena oktobra lani s strani predsednika Nayiba Bukeleja, ki že ima izkušnje z bojem proti uličnim tolpam, poroča Breitbart. Svojo državo je namreč očistil kriminala.

Doslej so večino večnacionalnih mirovnih sil na Haitiju sestavljali policisti iz Kenije, katerih napotitev se je začela junija 2024. V četrtek je na Haitiju pristalo še 144 kenijskih policistov. Kljub temu je skupno število tujih sil okoli tisoč, kar je precej manj od 2500, kolikor jih je predvidel Varnostni svet ZN (UNSC) za stabilizacijo države.

Kenijski policisti na Haitiju (Foto: epa)

Haiti se po umoru predsednika utaplja v kaosu
Haiti se je začel utapljati v kaosu po umoru predsednika Jovenela Moïsa julija 2021. Do zob oborožene tolpe so zavzele večino Port-au-Princea in pomembne kmetijske regije. Na tisoče civilistov je zaradi nasilja postalo beguncev, samo v zadnjih dneh pa je bilo ubitih najmanj 40 ljudi.

OZN je v torek sporočila, da je 90-dnevna zamrznitev tuje pomoči, ki jo je odredil nekdanji predsednik ZDA Donald Trump, ustavila več kot 13 milijonov dolarjev ameriških sredstev, namenjenih misiji MSS (Multinational Security Support – Mednarodna varnostna pomoč). MSS ni uradna misija ZN, temveč izključno temelji na prostovoljnih prispevkih držav članic.

Medtem ko so ameriška sredstva zamrznjena, pa je zunanji minister Marco Rubio v sredo odobril 40,7 milijona dolarjev za haitijsko nacionalno policijo in MSS. ZDA so v torek prav tako dokončale dostavo težke oklepne bojne opreme.

Ameriški zunanji minister Marco Rubio (Foto: epa)

ZDA so Keniji hvaležne za pomoč
Po srečanju s predsednikom Dominikanske republike Luisom Abinaderjem v četrtek je Rubio opozoril, da trenutna misija MSS ni dovolj za izkoreninjenje oboroženih tolp. Prav tako je dejal, da ima OZN kljub Trumpovi zamrznitvi dela ameriških sredstev še vedno na voljo 85 milijonov dolarjev za operacijo.

Rubio se je po telefonu pogovarjal tudi s kenijskim predsednikom Williamom Rutom in se mu zahvalil za podporo misiji, hkrati pa kritiziral bogate države v ameriški regiji, ki po njegovem ne prispevajo dovolj. Predsednik Abinader je dodal, da Haiti “tone, medtem ko velik del mednarodne skupnosti le ob strani opazuje brez ustrezne zavezanosti k reševanju situacije”.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

SDS obstruirala izredno sejo DZ zaradi vnovičnega rušenja poslovnika in avtonomnosti DZ

Poslanska skupina SDS sporoča, da ima dovolj političnih manipulacij....

Dr. Jordan B. Peterson se vrača v Slovenijo s predavanjem v Hali Tivoli

Po skoraj treh letih se v Slovenijo vrača dr....

Kosova po srečanju z Vučićem buri duhove srbske opozicije

Slovenska komisarka Marta Kos je po srečanju s srbskim...