Nekdanji notranji minister in podpredsednik SDS Aleš Hojs je po spornem zapisu namestnika predsednika KPK Simona Savskega naslovil javno pismo samemu predsedniku organizacije dr. Robertu Šumiju. V pismu zapiše, da so člani prejšnje vlade deležni najrazličnejših pritiskov. Sam je udeležen v več postopkih KPK, ki so bili po njegovi oceni sproženi za politično diskreditacijo.
“Že vse od časa, ko je oblast prevzela novoizvoljena vlada dr. Roberta Goloba, smo mnogi člani prejšnje vlade deležni najrazličnejših pritiskov, ki se rezultirajo tudi prek državnih institucij. Tako sem sam deležen več postopkov, ki jih po moji oceni na podlagi potrebe po političnih diskreditaciji vodite tudi v vaši komisiji. Če je ta ocena bila še pred časom lahko zgolj osebne, subjektivne narave, pa se je z razkritjem zapisov vašega namestnika gospoda Simona Savskega potrdila kot nesporno dejstvo,” uvodoma zapiše Hojs.
Spomnimo, javnost je razburil naslednji zapis Savskega v Facebookovi skupini Miličniki – Policisti: “Vi samo Janšo volite, pa bo skupaj s Hojsom vse skupaj razgnal z vodnim topom na solzivec. Jaz si takega liderja ne želim. Verjamem, da bodo tudi tile policisti vandalizem in napad na policista ustrezno obravnavali. So pa danes drugi časi. Drugačna vzgoja mladih, pokvarjeni politiki …” Več – TUKAJ.
Hojs nato zapiše, da je iz javnih zapisov razvidno, da je predsednik KPK seznanjen z javnimi zapisi svojega namestnika, in ob tem doda: “Ob tem vam posredujem tudi povzetek zapisa iz vaših “Ugotovitev o konkretnem primeru številka 06211 73/2022/43 32008 z dne 1. 6. 2023” v primeru, ki ga vodite proti meni in ga je podpisal gospod Simon Savski, kjer v točki 34 zapiše: “Oseba se je zaradi okoliščin, ki zbujajo videz, da ni nepristranska in objektivna, dolžna izločiti iz oprave dejanj oziroma ravnati skladno z zakonom, tj. da o okoliščinah obvešča predstojnika in ravna v skladu z njegovimi navodili. Ob tem komisija poudarja, da mora presoja videza ali določene okoliščine vpliva na konkretno opravljanje javnih nalog, temeljiti na realnih oziroma opredmetenih (pred)postavkah, povezanih z dejanskimi pristojnostmi in odločevalsko močjo oziroma pozicijo uradne osebe, ki jo je uradna oseba v konkretni zadevi imela.”
Neokusni zapisi
Hojs nato pojasnjuje, da sta bila tako Janez Janša kot on sam na mestu predsednika vlade oz. ministra za notranje zadeve v slovenskem parlamentu, zato je po njegovem mnenju, milo rečeno, neokusno prebirati zapise visokega državnega uradnika, celo namestnika predsednika KPK, o tem, kakšnega liderja si ne želi. “V več nadzorih je bilo ugotovljeno, da je bila uporaba vodnega topa legalna in legitimna in je bila njegova uporaba zgolj posledica preprečevanja vandalizma in kršenja javnega reda in miru s strani levičarskih anarhističnih hord, ki so razbijale po Ljubljani. Si torej vas namestnik ne želi oblasti, ki skrbi za javni red in mir in ljudem zagotavlja varnost,” vpraša Hojs in doda, da so bili vodni topovi uporabljeni v času covida tudi od vlad, ki jih vodijo voditelji, “kot so Macron, Scholz, Rutte” in drugi. “Si morda niti ne želi
Dalje pojasnjuje, da je politično prepričanje in svobodno izražanje ena glavnih pridobitev demokracije. Zelo vprašljivo pa postane, ali lahko ljudje, ki tako jasno izrazijo svoje politično prepričanje, objektivno vodijo postopke zoper osebe drugačnega političnega prepričanja. “Po moji oceni nikakor ne. Kot veste, ti postopki lahko rezultirajo v kazenskih ovadbah, prekrškovih globah ali pa, kar je bilo v preteklosti s strani komisije, ki jo vodite, že videno, zgolj v politični diskreditaciji,” ocenjuje Hojs.
“Tako ste v mojem konkretnem primeru skoraj leto dni pod vodstvom Simona Savskega poskušali najti oziroma mi naprtiti kršitve nasprotja interesov in njenih posledic, ki naj bi jih storil s podpisom »in house« pogodb z državno družbo DRI, v kateri sem bil oz. sem zaposlen. Ker ta diskreditacija ni uspela, ste poiskali novo pot in me želite kaznovati, češ, da o podpisu pogodb (kar se je izkazalo za povsem zakonito) nisem obvestil svojega predpostavljenega, torej predsednika vlade. Kako ste do tega zmotnega zaključka prišli, ni jasno, je pa očitno, da v neizmerni želji, da se maščujete tistim, ki si jih kot oblast ne želite, kot je zapisal Simon Savski, uporabljate vsa možna sredstva, tudi finančno kaznovanje,” razkrije podpredsednik SDS.
Hojs iz navedenih razlogov poziva predsednika Komisije za preprečevanje korupcije, da nemudoma prekliče vse odločbe oz. ugotovitve in iz njih izhajajoče druge ukrepe, ki jih je v konkretnih primerih zoper njega izdala KPK in v njih sodeluje namestnik predsednika KPK Simon Savski. Kot zapiše v zaključku javnega pisma, je več kot očitno “šlo za politični pregon in ne resno delo komisije. Prav tako pričakujem, da vas razgovor z njim ne bo le formalne narave, ampak bo rezultiral v vašem konkretnem predlogu, da se gospoda Savskega z mesta vašega namestnika razreši.”
Gal Kovač