Finančno ministrstvo je očitno odobrilo nakup razpadajoče stavbe na Litijski cesti 51 ob polnem zavedanju, da je sporni nakup neskladen z zakonom o javnih financah. Minister naj bi nakup celo spodbujal. Na sledi pa smo tudi več kot očitnim neresnicam, ki jih je Boštjančič v zvezi z nakupom “podrtije” na Litijski izrekel v državnem zboru.
Spomnimo, da je nakup razpadajoče stavbe na Litijski 51 največja afera vlade Roberta Goloba. Ministrstvo za pravosodje je za nakup stavbe, ki ne ustreza potrebam sodstva, odštelo 7,7 milijona evrov. Prejšnji lastnik stavbe je leta 2020 za stavbo odštel zgolj 1,7 milijona evrov. Poleg ministrstva za pravosodje in predsednika vlade pa je bil ključni člen nakupa tudi ministrstvo za finance, ki ga vodi Klemen Boštjančič.
Sredstva za nakup “podrtije” so bila namreč zagotovljena s strani finančnega ministrstva, in sicer iz proračunske rezerve. Zakaj? Ker sredstva za nakup v proračunu za leto 2023 niso bila načrtovana, prav tako niso bila načrtovana v dveh rebalansih proračuna maja in avgusta 2023.
In – pomembno – proračunska rezerva je namenjena izključno financiranju izdatkov, nastalih v izrednih razmerah. Nakup razpadajoče stavbe v Ljubljani, ki povrh vsega, kot je priznala pravosodna ministrica Andreja Katič, ne ustreza potrebam sodstva, poleg tega pa je potrebna obsežne obnove, niti približno ni eden izmed takšnih izdatkov.
Tako je na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Zvone Černač: “V kolikor bi minister za finance deloval v skladu z zakonom in ne bi predlagal prerazporeditve sredstev, protipravne prerazporeditve sredstev iz proračunske rezervacije, do tega škodljivega nakupa Litijske 51 gotovo ne bi prišlo.”
V interpelaciji o delu in odgovornosti finančnega ministra sicer SDS ministru očita vrsto nepravilnosti. Med drugim ga obtožuje ravnanj, ki imajo elemente kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, oškodovanja javnih sredstev, zavajanja javnosti in zlorabe položaja.
Je bilo ministrstvo obveščeno, da gre za protipravni nakup?
Po naših informacijah naj bi bilo ministrstvo za finance jasno obveščeno, da so roki za odprtje novega projekta (torej nakupa stavbe na Litijski 51) že potekli. To pomeni, da bi bil nakup “podrtije” – če bi bil izveden skladno s predpisi – neizvedljiv. Finančno ministrstvo pa naj bi kljub temu pojasnilo, da bo vse dokumente obravnavalo kot izjeme in jih kljub jasnim določilom v predpisih potrdilo.
Je minister v državnem zboru lagal?
Da je bilo z nakupom nekaj hudo narobe, je priznal celo sam finančni minister. Na seji odbora za finance, ki je potekala 23. 9. 2024, je povedal: “Absolutno mislim, da je bilo vse narobe z Litijsko. Katastrofa. Jaz sam mislim, da je zadaj organizirani kriminal, ker tega ne more izpeljati en človek.”
Minister za finance Boštjančič je sebe seveda izvzel iz “organiziranega kriminala”. Na isti seji odbora za finance je povedal: “Ja, dejstvo je, da se je izkazalo, da se je ta projekt na ministrstvu za pravosodje pripravljal že vsaj od junija 2023 naprej. Problem ministrstva za finance je, da mi tega nismo vedeli do začetka decembra. Mi nismo bili nikoli obveščeni s strani ministrstva, niti takrat ne, ko smo vladi predlagali prerazporeditev. Mi nismo imeli informacije z ministrstva za pravosodje, da je ta projekt že od junija v delu.”
A to – več kot očitno – ne more biti res. Minister je skoraj zagotovo moral biti seznanjen s projektom že veliko prej.
Ministrstvo za finance je bilo o aktivnostih in prostorskih potrebah ministrstva za pravosodje seznanjeno že v začetku leta 2023. Iz predloga zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o upravnem sporu (ZUS) jasno izhajajo potrebe po zagotovitvi primernih prostorov za izvajanje sodne oblasti. Vlada je predlog novele ZUS potrdila 2. 2. 2023, potrdil pa ga je tudi minister Boštjančič, torej je bil s predlogom in namerami po pridobitvi prostorov gotovo seznanjen.
Še več, oktobra, ko je bil minister Boštjančič hkrati tudi minister za javno upravo, naj bi v prostorih ministrstva za javno upravo potekal sestanek o prispeli ponudbi podjetja Rajski vrt, d.o.o., ki se je na nezavezujoč javni poziv prijavilo s stavbo na Litijski 51 v Ljubljani. Na sestanku naj bi bila prisotna tudi uslužbenka, ki je po navedbah našega vira dejala, da bo takratnega ministra za javno upravo natančno seznanila z vsebino sestanka.
Da se je ministrstvo za pravosodje odločilo odpovedati projektu nove sodne stavbe in se je namesto tega odločilo za alternativni scenarij, je oktobra 2023 na odboru za pravosodje povedala nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan. “Iz objektivnih razlogov se nam pač zdi smiselno, da sedaj preidemo nekako v pripravo tega scenarija, kar nekaj možnosti že imamo nagledanih tudi v Ljubljani in bomo v relativno kratkem času lahko tudi predstavili ta scenarij v podrobnosti,” je povedala Švarc Pipanova.
In končno, v začetku novembra naj bi na ministrstvu za finance potekal sestanek, ki so se ga udeležili njegovi predstavniki Po informacijah našega vira naj bi na sestanku govorili o pridobivanju finančnih virov za nakup stavbe na Litijski 51.
Kaj na vse skupaj poreče minister?
Če povzamemo: Naši viri trdijo, da je bil minister glede nakupa propadajoče stavbe, neskladne s predpisi, jasno opozorjen, prav tako trdijo, da je minister decembra 2023 spodbujal k nakupu stavbe. Glede na javno dostopne podatke in navedbe virov je prav tako zelo malo verjetno, da minister ni vedel za potek nakupa propadajoče stavbe.
Ž. K.