Je državni stanovanjski sklad neupravičeno goljufal revne družine?

Datum:

Kjer je javni denar, tam je korupcija, je stara maksima, ki se skoraj vedno izkaže za resnično. Za moralnimi zidovi socialne države se skrivajo zgodbe o izkoriščanju, okoriščanju na račun drugih iz zlorab oblasti. Nič drugače očitno ni na Javnem stanovanjskem skladu. Po poročanju Dela naj bi ta institucija, katere poslanstvo je zagotovitev dostopnega bivališča za manj premožne, celo izkoriščala reveže, v korist katerih naj bi sicer delovala.

Javni stanovanjski sklad je namreč domnevno izkoriščal stisko ljudi, saj naj bi najemodajalcem zaračunavali stroškovno, ne pa neprofitno najemnino. Stroškovna je seveda veliko višja.

Pridobil 8 milijonov protipravne premoženjske koristi
Kot poroča Delo, je bila na vrhovno državno tožilstvo vložena kazenska ovadba proti Črtomirju Remcu, direktorju Stanovanjskega sklada Republike Slovenije. Direktor je osumljen zlorabe uradnega položaja oziroma zaračunavanja stroškovne namesto neprofitne najemnine, ki jo predpisuje zakon, s tem pa naj bi pridobil kar 8 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi.

Direktor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije mag. Črtomir Remec (Foto: SRSS)

Kot je razvidno iz ovadbe, je Stanovanjski sklad v letih 2022 in 2023 oddal 1107 stanovanj, od katerih je le 334 oddal kot neprofitna stanovanja po najemnini 5 evrov za kvadratni meter, medtem ko je preostalih 773 oddal po stroškovni najemnini v povprečju 10 evrov za kvadratni meter. Avtorji ovadbe trdijo, da takšna najemnina ni zakonita in da je sklad samo leta 2023 pridobil dva milijona evrov razlike v višini najemnine. Del tega zneska, 25 odstotkov oz. 500.000 evrov, sklad pridobi neposredno od najemnikov, preostali del, 75 odstotkov oz. 1,5 milijona evrov, pa pokrije subvencija, ki jo občine nakazujejo skladu, ki jo nato država povrne kot državne subvencije. V petih letih pred letom 2023 je sklad pridobil korist v višini 6 milijonov evrov, od tega 4,5 milijona evrov iz proračuna, kar skupaj znaša 8 milijonov evrov koristi, od tega 6 milijonov evrov iz proračuna in 2 milijona evrov od najemnikov.

Dva najemnika enakih stanovanj z različno najemnino
Zaradi tega je prišlo do primerov, ko sta dva najemnika za enakovredno stanovanje v istem stanovanjskem bloku plačevala različno najemnino, saj je bilo eno stanovanje je v lasti stanovanjskega sklada, drugo v lasti občinskega. V ovadbi je zapisano, da tako sklad izkorišča obupanost mladih družin, ki nujno potrebujejo stanovanja in so pripravljeni plačevati tržno najemnino le zaradi malce večje varnosti.

Mag. Črtomir Remec in Karl Erjavec (Foto: Mediaspeed)

Ministrstvo: Zakon skladu ne prepoveduje oddajanja stanovanj po stroškovni najemnini
Danes so se na medijske navedbe odzvali na Ministrstvu za solidarno prihodnost, kjer so navedli, zakon skladu ne prepoveduje oddajanja stanovanj po stroškovni najemnini, poroča STA. “Politika gradnje teh stanovanj tudi ni nova. Stanovanja, za katera se obračunava stroškovno najemnino, se je v državi namreč začelo graditi leta 2010, pet let pred nastopom direktorske funkcije Črtomirja Remca. Ob njegovem prevzemu vodenja sklada je bilo tako javnih najemnih stanovanj s stroškovno najemnino približno 450,” so zapisali.

Levica je obljubljala 30.000 neprofitnih stanovanj
Spomnimo, resor, ki se v Sloveniji ukvarja s stanovanjsko politiko, je ministrstvo za solidarno prihodnost pod vodstvom ustanovitelja raziskovalnega inštituta 8. marec Simona Maljevca.

“Naš plan je gradnja 30 tisoč javnih neprofitnih najemnih stanovanj iz mešanih virov: nekaj iz davkov, nekaj iz proračuna, nekaj z državno obveznico za slovenske varčevalce na bankah,” so bile besede Luke Mesca na predvolilnem soočenju 12. aprila 2022. Nekaj mesecev kasneje je zanikal “gradnjo” stanovanj, češ da so rekli, da bodo “zagotovili” 20 tisoč stanovanj, potem smo poslušali o 2 tisoč stanovanjih. Zdaj se o neprofitnih najemnih stanovanjih komaj še pogovarja razen na kakšnih mitingih resnice skrajno leve koalicije.

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac (Foto: STA)

Zdaj pa je jasno, da celo skladi, ki so neposredno pod nadzorom države, revnim družinam – nezakonito – zaračunavajo tržno najemnino. Slogan Stanovanja ljudem, s katerim že nekaj časa v javnosti nastopa stranka Levica, tako dobi še bolj groteskno komponentno korupcije in okoriščanja na račun revnih.

Remec že v preteklosti negospodatno trošil javna sredstva
Sicer primer domnevne goljufive najemniške sheme ni prvi, zaradi katerega se je direktor sklada Črtomir Remec znašel v medijih. Iz podatkov javnega Stanovanjskega sklada RS, ki so nam jih lani posredovali iz stanovanjskega sklada, je razvidno, da je direktor Črtomir Remec v letih 2022 in 2023 za razna poslovna potovanja zapravil vrtoglavih šest in pol tisoč evrov.

Ta številka naraste na 7.874,82 evra, če prištejemo še vsa izplačila pri plači, ki vključujejo dnevnice, kilometrine in druge stroške. Ob tem smo se vprašali, zakaj neki mora direktor Stanovanjskega sklada RS potovati po vsej Evropi, če pa se stanovanja gradijo v Sloveniji? Videti je, da je Sklad povsem prežet z neracionalno porabo javnega denarja, zdaj pa na površje prihajajo še veliko temačnejše podrobnosti o izkoriščanju revnih družin.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...

Troživka, ki se na vse pretege skuša obdržati na oblasti

V ponedeljek je predsednik vlade Robert Golob v državnem...