Slovenski državni holding (SDH) je konec januarja sklenil kar tri pogodbe z zasebnimi detektivskimi agencijami. Med njimi brez DDV vsaka predvideva do 220.000 evrov, z 22-odstotnim DDV to znaša 268.400 evrov. SDH sicer skrbi za kapitalske vložke države v različna podjetja. Precej visoke pogodbe z zasebnimi detektivskimi družbami, ki skupaj stanejo več kot 800.000 evrov, po vrednosti izrazito izstopajo med letos podpisanimi pogodbami SDH. Sklenitev teh pogodb skoraj sovpada z zaposlitvijo nekdanjega šefa vojaške obveščevalne službe in Sove Damirja Črnčeca, ki je zadnja leta namestnik obrambnega ministra Marjana Šarca. Z dogajanjem je povezana tudi soproga finančnega ministra Eva Boštjančič.
“Znesek do 220.000 evrov predstavlja zgornjo mejo vrednosti storitev vseh treh sklenjenih pogodb SKUPAJ,” so zatrdili predstavniki SDH. S tem so želeli zanikati, da bi spisek pogodb s tremi detektivskimi agencijami, ki so jih letos sklenili in to javno razkrili, pomenil, da bi vsaka od njih lahko prejela do 220.000 evrov plačila. Pogodb s temi detektivskimi agencijami, za katere sem prosil, niso poslali. Opis pogodb so zaradi članka popravili, da ne bi sprožil napačnega razumevanja.
Pogodbe so po spremembi takšne, kot jih prikazuje spodnja preglednica.
Pred tem so bile pogodbe takšne, kot jih prikazuje sledeča preglednica.
Za zaposlitev Črnčeca so za Božič na SDH na hitro objavili razpis, ki je veljal do novega leta, zaposlen je bil s 1. februarjem kot pomočnik predsednika uprave SDH Žige Debeljaka za varnost. Ni nujno, da je namen zaposlitve Črnčeca in najemanja detektivov le preprečevanje industrijske špijonaže in večanje korporativne varnosti z odvračanje tujih, denimo ruskih, pretenj. Ker smo v letu pred volitvami, se lahko obsežen obveščevalni in detektivski aparat uporabi tudi v druge namene.

Sklepali bi lahko, da je premier Robert Golob z angažiranjem Črnčeca na SDH in najemom kupa zasebnih detektivov, prešel na povsem novo profesionalno raven zbiranja podatkov in skrbi za varnost.
SDH sem včeraj prosil za celotne pogodbe z vsemi tremi detektivskimi agencijami in pojasnilo, zakaj potrebujejo tako obsežno pomoč detektivskih družb CS agencija iz Ljubljane, Detektivsko varnostne agencije iz Ljubljane in Detektiv Biroja iz Maribora v znesku skoraj milijon evrov. Izvedeti poskušam, kakšne podatke bodo detektivi zbirali in kakšna bo sicer njihova dejavnost.
Kako so se odzvali, lahko preberete tukaj:
Nov vrh SDH si je po volitvah s kršenjem zakona, da je dosegel predčasne odstavitve (sodno je to dokazal predčasno odstavljeni nadzornik Leon Cizelj), Robert Golob s svojo koalicijo na hitro nastavil, da so pridobili popoln nadzor nad državnim Telekomom, kar je zagotovilo vpliv na medije, neposredno na Siol.net, posredno pa tudi na vse večje televizije, ker je Telekom velik oglaševalec in plačnik za predvajanje programov v svojem omrežju. Popoln nadzor pa si je s svojim vrhom SDH Golob zagotovil še v državni energetiko, kjer je prej vodil GEN-I in v kateri zasebno služi s podjetjem Star Solar. V preteklosti so Golob kot šef Gen-I, podjetje Brio finančnega ministra Klemna Boštjančiča in Gorenje (iz katerega je prišel del novega vrha SDH) pod mizo že plačevali zasebnemu podjetju SEE M. & C novinarke Vesne Vuković, ki je bila takrat zaposlena na Siol.net. Zdi se, da za podobno detektivsko delo “zbiranja podatkov”. Uradno Golob nikoli ni pojasnil nakazil podjetju Vukovićeve čez sto tisoč evrov. To podjetje je na koncu, ko se je za “dejavnost” že razvedelo, likvidiral urednik portala Necenzurirani Primož Cirman.
Vsote iz sklenjenih pogodb z detektivskimi agencijami je iz izpisa vseh podpisanih pogodb SDH v letošnjem letu. Znesek, ki ga lahko dobijo detektivske agencije se nanaša na delo v treh letih. Pogodbe so torej sklenjene tudi za čas prihodnje vlade, ko bo sedanji politično nastavljen vrh SDH verjetno že zamenjan.
V celoti je spisek vseh pogodb (vmes so ga že popravili in ni več tak) tak:
ZDIJZ-objava-pogodb-17032025Med zanimivosti, ko gre za detektivsko dejavnost v državi, je, da se v dogajanju pojavi tudi soproga finančnega ministra Boštjančiča. Eva Boštjančič je v reviji Pod lupo objavila članek o varnostnih izzivih v digitalni dobi. Detektivska varnost agencija, ki je januarja dobila posel s SDH za več kot četrt milijona evrov, je njeno objavo reklamirala na omrežju FB tako:
Eva Boštjančič je profesorica na oddelku za psihologijo Filozofske fakultete in vodja katedre za psihologijo dela.
Je pa tudi direktorica podjetja Brio, ki je v preteklosti, v času vlade Mira Cerarja in Marjana Šarca, poslovalo tudi z obrambnim ministrstvom.
Največji posel je Brio Klemna Boštjančiča za obrambno ministrstvo dobil, ko ga je vodila Andreja Katič (SD), dostavil je rezervne dele in opremo za vzdrževanje letala za prevoz vladnih ranjencev Falcon.
Celotna pogodba je bila takšna:
pogodba_Brio_FalconDejansko je bilo poslov še več, a jih Erar ne prikazuje. Brio je dobil tudi 31.000 evrov za šolanje pilotov za Falcona. 19. januarja 2015 jih je nakazal v Belize. Davčno oazo. Denar bi naj šel podjetju Ibis Global s sedežem v ameriški državi Washington, ki je bilo tudi prejemnik sredstev za omenjeno storitev. Po poročanju POP TV bi naj z državo Brio v preteklosti imel kar 400.000 evrov poslov, ko sta bila ministra Roman Jakič in Andreja Katič.

Vlada je Evo Boštjančič pred letom imenovala tudi v svet Slovenskega narodnega gledališča Drama. Predsednica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko je odločitev o imenovanju soproge finančnega ministra za predstavnico države v pomembnem kulturnem zavodu, pojasnila tako: “Je strokovnjakinja.” Kako sta se Eva in Klemen Boštjančič menjavala kot lastnika in direktorja podjetja Brio, kaže preglednica aplikacije Erar:
Decembra lani, tik pred novimi biznisi SDH, je državni zbor potrdil nov zakon o detektivski dejavnosti. Iz vlade so njegov pomen opisali tako idilično:
Spletni časopis