“No, pa smo v gnilem Bruslju. 26 tisoč uradnikov v EU parlamentu krasno živi na račun butastih volivcev po Evropi. Bistveno več denarja dobivajo kot evropski poslanci,” je bil ob obisku Bruslja kritičen predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, ki je med drugim opozoril tudi na razsipnost evropskih institucij.
Delegacija Slovenske nacionalne stranke (SNS) se je na povabilo evropskega poslanca Branka Grimsa udeležila obiska v Bruslju in obiska Evropskega parlamenta. Zmago Jelinčič Plemeniti je na družbenem omrežju X delil nekaj opažanj in informacij, ki jih je pridobil ob obisku evropske prestolnice.
“V zadnjem mesecu 12 oboroženih spopadov v Bruslju z avtomatskim orožjem. 79 odstotkov migrantov v Bruslju. Dragi Slovenci, a ste tako butasti, da boste še volili levake? Da vam bodo to pripeljali v Slovenijo?” je bil kritičen.
Neučinkovitost evropskih institucij, visoke plače uradnikov v primerjavi z evropskimi poslanci, naraščanje nasilja in migrantov v Bruslju… vse to naj bo opozorilo Slovencem, da ne volijo levičarskih strank, ki bi to pripeljale v Slovenijo. pic.twitter.com/naJPzQSnpW
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) March 25, 2025
Belgijska prestolnica se v zadnjih letih sooča z vse več kriminala, kar potrjujejo tudi nedavni dogodki in uradne statistike. Nasilje z orožjem je v Bruslju močno eskaliralo, kar potrjujejo poročila medijev. Kot je nedavno zapisal Brussels Times v prispevku “Od pištol do kalašnikovk: kako je nezakonito orožje preplavilo ulice Bruslja”, se je v predelu Anderlecht v samo dveh tednih zgodilo sedem streljanj. Strokovnjaki opozarjajo, da je mesto ujeto v začaran krog kriminala in enostavne dostopnosti strelnega orožja. Po besedah Nilsa Duqueta, direktorja Flamskega inštituta za mir, se je stanje v zadnjem desetletju dramatično poslabšalo.
Hkrati pa se v Bruslju odvijajo tudi pomembne demografske spremembe. Statistični podatki kažejo, da so Belgijci v svoji prestolnici manjšina. Od leta 2023 je bilo 55,84 % prebivalstva mesta Bruselj neevropskega porekla, 27,21 % je evropskega porekla (ki ni belgijsko), medtem ko je le 16,94 % prebivalcev izključno belgijskega izvora. To nakazuje na velike migracijske spremembe, ki vplivajo tudi na varnostno situacijo v mestu.

Poleg finančnih nerazumnih praks je Jelinčič izpostavil tudi omejevanje krščanskih tradicij v Evropskem parlamentu: “A si lahko mislite, da je bilo še dve leti nazaj prepovedano in kaznivo, da bi v Evropskem parlamentu postavljali jaslice – v Evropskem parlamentu, v krščanski državi, lepo vas prosim.” Prepoved postavljanja jaslic je leta 2019 sprožila val ogorčenja, predvsem med desnimi politiki in verskimi institucijami.
Evropska unija se poleg varnostnih izzivov sooča tudi z vprašanji nesmotrne porabe denarja. “Evropsko trošenje denarja je nedopovedljivo – 1,5 milijarde evrov samo letno za prenašanje stvari in ljudi iz Bruslja v Strasbourg in nazaj. In kdo to plača? Dragi Slovenci, tudi vi,” je opozoril Jelinčič.
Evropsko trošenje denarja pic.twitter.com/1qdAj03AkE
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) March 26, 2025
Udobno življenje bruseljske elite
Kritike je bil deležen tudi najnovejši dvig plač evropskim uradnikom. Jelinčič je ostro obsodil dejstvo, da bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen po novem prejemala 34.800 evrov mesečno, kar je za 2.700 evrov več kot doslej. Prav tako bo 66.000 zaposlenih v evropskih institucijah prejelo novo, že sedmo povišanje plač v zadnjih treh letih. “Me zanima, koliko se bodo plače dvignile v Sloveniji. Konec koncev zagotovo nič, razen tistim lenuhom, ki nočejo delati – socialne podpore bodo narasle, podpore migrantom, podpore Ukrajincem, podpore lenuhom – delovnim Slovencem pa samo štrik za vrat,” je bil oster Jelinčič.
Bruseljski birokrati si dvigujejo plače… pic.twitter.com/8qtqFsUwSM
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) March 25, 2025
Po podatkih Brussels Signal bo najnižja osnovna plača v evropskih institucijah s 3.361 evrov narasla na 3.645 evrov, v najvišjem plačnem razredu pa s 23.262 evrov na 25.229 evrov. Plače evropskih komisarjev se bodo povišale za 2.200 evrov na približno 28.400 evrov na mesec.
Obisk delegacije SNS v Bruslju je osvetlil mnoge problematične vidike delovanja Evropske unije, od naraščajočega kriminala in demografskih sprememb do nesmotrne porabe denarja in sporne politike omejevanja tradicionalnih vrednot. Bruselj ostaja mesto kontrastov, kjer se politična elita bogati, medtem ko se varnost in kakovost življenja v mestu poslabšujeta.
T. B.