Kako naj bi pod vodstvom Muženiča in Vukovićeve ministrstvo opralo vpletene v afero Litijska

Datum:

Afera Litijska 51 je sicer povsem izginila iz medijskih naslovnic, saj je že pošteno načenjala ugled ključne stranke levih ekonomskih lobijev (SD). Afero je za nekaj časa zopet razburkalo revizijsko poročilo službe, ki se ukvarja z notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu. To je močno obremenilo takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba, potem pa je afera zopet zamrla. Prednost so dobili članki o zasoljenih cenah na Hrvaškem. Kljub temu se v ozadju dogaja ogromno stvari, s katerimi želi globoka država zadevo kolikor toliko uspešno “sanirati”.

Ker ministrstvo z revizijo lastne službe ni zadovoljno, je ministrica za pravosodje Andreja Katič minuli petek izdala povabilo za izvedbo zunanje forenzične preiskave nakupa Litijske 51 v skupni vrednosti 50.000 evrov. Povabilo so prejele tri revizijske družbe – Ernest&Young Slovenija, PWC Slovenija in Forvis Mazars Slovenija.

Presedan v javnem sektorju
Zanimivo je, da imajo ponudniki za oddajo svojih ponudb le tri dni časa, pri čemer pravosodno ministrstvo ni opredelilo niti obsega storitve temeljnih elementov naročila, bodočemu izvajalcu pa prepuščajo tudi izbiro metod in načina preiskave, kot poroča spletni portal Požareport. Ob tem izpostavlja poročanje virov, ki trdijo, da naj bi šlo za absolutni presedan v javnem sektorju. Tovrstne revizijske hiše namreč nimajo nobenih zakonskih pooblastil za pregledovanje elektronske pošte ali drugih komunikacijskih kanalov uslužbencev, saj je to kvečjemu pristojnost policije in pravosodja.

Ministrica za pravosodje Andreja Katič, minister za finance Klemen Boštjančič (Foto: BOBO)

Vodja službe ni dala soglasja, udeležen je celo Muženič
Po pravilih bi morala soglasje z izvedbo zunanje revizije podati Suzana Hötz – vodja notranje revizorske službe. Tega ni storila, kljub temu pa ministrstvo vztraja pri zunanji reviziji.

Požareport trdi, da naj bi se Katičeva v zvezi z revizijo uskladila z direktorjem NPU Darkom Muženičem, na družbenih omrežjih pa jo oglašuje tudi padla ministrica Dominika Švarc Pipan. Slednje daje misliti, da gre za fantomsko revizijo, katere namen naj bi bil oprati glavne akterje afere (predsednika vlade Roberta Goloba, nekdanjo pravosodno ministrico in trenutnega finančnega ministra Klemna Boštjančiča), obremenila pa bi navadne uradnike na ministrstvu, ki so le opravljali svoje naloge.

Direktor NPU Darko Muženič (Foto: BOBO)

Muženičev tajni podpis
Dokaz o Muženičevi vpletenosti naj bi bil po trditvah Požareporta njegov posebni “tajni dopis” pravosodnemu ministrstvu, kjer piše, da zunanjo revizijo odobrava. S tem dopisom je hkrati zahteval, naj mu posredujejo vso dokumentacijo oziroma celoten spis notranje revizije. Slednjega je NPU sicer že zasegel, zdaj pa ga Muženič zahteva tudi osebno, pri čemer je sam podpisnik dokumenta o zahtevi in ne preiskovalka NPU Jasna Fikfak kot doslej. Ta naj zadeve ne bi želela podpisati še enkrat. Na tak način naj bi do dokumenta prišel tudi Klemen Boštjančič.

Katičeva naj bi – domnevno na podlagi ukaza predsednika vlade Goloba – začela tudi “maščevalno” reorganizacijo notranje revizijske službe, o čemer je redno obveščala Goloba, kot še poroča portal Požareport. Vso zadevo v zvezi z novo revizijo naj bi iz ozadja koordinirala Vesna Vuković, nekdanja medijska eksekutorka Odlazkovega portala Necenzurirano, nato generalna sekretarka Gibanja Svoboda, zdaj pa (znova) zaposlena pri Odlazkovi medijsko-smetarski hobotnici.

Nekdanja novinarka in generalna sekretarka Gibanja Svoboda Vesna Vuković sega v objem predsedniku vlade Robertu Golobu. (Foto: Bobo)

Kriminalna zgodba
Zadeva se bere kot kakšna slabo napisana kriminalka, kjer globoka država nemarno in vsem na očeh zlorablja vzvode pravne države, mediji pa se tej temi naklepno izogibajo. Postavlja se vprašanje, kaj nas sploh še loči od mafijske Ruske federacije, kjer Kremelj od zgoraj navzdol vodi vse – policijo, pravosodje, državne institucije … Prav tako se trudi svoje mafijsko poslovanje zaviti v celofan navidezno brezhibne formalne birokracije.

Dr. Anton Olaj (Foto: Polona Avanzo)

Odzval se je tudi nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj, ki je na družbenem omrežju X zapisal: “Če prav razumem, se izkazujejo konkretna tveganja krnitve integritete uslužbenca policije in NPU. Dolžnostno je GDP zavezan k ukrepanju. Glede na vse nenavadnosti se mi znova potrjuje, kako odlično je svoje delo vodenja NPU opravljala v času prejšnje vlade dr. Grah Lazarjeva.”

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Znak panike pred volitvami

Stranka Levica je na referendumu o privilegiranih pokojninah doživela...

So za Pirc Musarjevo partizani tudi izvajali genocid nad Slovenci?

Nataša Pirc Musar se je v zadnjem času dodobra...

Mednarodni popotnik ugotavlja, da ima Slovenija velik problem z antisemitizmom

"Slovenija je postala "Irska vzhodne Evrope", ko gre za...

Mož, ki ne želi tuliti z volkovi

Da so nedeljski intervjuji Jožeta Možine med najbolj spremljanimi...