Nekateri menijo da v zapletenih razmerah ponovno prevzema DeSUS, ali bo zapletel vse okrog sebe bomo videli. Del zapletov je on sam, tudi v času ko ga ni bilo zraven. Politično gverilo obvlada, posebej če pogledamo okrog njega s kom se druži. Karl Erjavec, ki se je po porazu proti Aleksandri Pivec na januarskem kongresu umaknil iz javnega življenja, uresničuje sloves neuničljivega in »preka(h)ljenega politika. Preseda se iz kahle na kahlo (beri iz stolčka na stolček, odvisno kako veliko politično zadnjo plat ima pripravljeno).
Svetovljansko pogrkovanje ga ne reši, pomaga mu tudi ne. Posebej če vemo, da je več svoje zunanje politične naklonjenosti je namenil vzhodnim »slovanskim« prabratom. V vrh DeSUS-a se vrača v zapletenih političnih okoliščinah, ko bo moral najti recept, kako stranko tudi po prihodnjih volitvah obdržati med ključnimi političnimi igralci. Ali mu bo to uspelo, bomo videli. Videli bomo kako bo vozil, pa ne Porsche-ja, ampak v razmerah, ki znajo biti tudi za njega spolzke.
Kot se da slišati, ugiba se o tem ali predvsem o tem, ali bo Erjavec stranko odpeljal iz Janševe koalicije. Če bo DeSUS v vladi ostala, bo znova zasedel ministrski položaj in podpredsedniško mesto v vladi. Če bo iz vlade izstopila, bi se bržkone pridružila koaliciji KUL pri poskusu oblikovanja nove vlade, kjer pa se Erjavca omenja celo za možnega mandatarja. Ne bo pa hitel. Ta se bo malo z »matematiko » ukvarjal.
Če ostane v vladi in se celo utrdi z ministrskim položajem, bo zelo hitro bo menjal ploščo in bo več prask na prejšnjo da se ne slišijo misli ali pomisleki o sedanji v kateri bo pogojno sedel. Karel je dejansko neideološki ideolog neideološke stranke. V takšnem primeru je tukaj jasen samo račun, pardon, hočem reči izračun, koliko “Karel DeSUS de Erjavec” stane. Stane po stroškovniku veliko. Stane služben avto najvišjega razreda, dva službena voznika, obvezno varovanje in globoki naklon ob vstopu v avto ali iz njega (to se mora dogajati dnevno), pa še metlica za prhljaj v pisarni. Konkreten račun je lahko velik, politično na glede na operativnost in to kar mora vlada v resnici narediti pa niti ni tako veliko. Karel kljub liberalnem šolanju v Belgiji, matematiko obvlada. In on to ve, da če hoče vse to imeti, bo svoje učinkovito »vladanje« začel takoj. KUL mu ne bo mogla, morala, zmogla in ne znala privoščiti vse in tako hitro kot on potrebuje. Četudi bi bila ta KUL koalicija neka »realnost« bo sadove vladanja »užil« šele čez pol leta. Takrat pa je vse možno. Možno in ugodno bo zanj sedeti v vladi in načrtovati. Tudi predčasne volitve, če jih bo hotel.
Ali je novo upanje v starem pakiranju, ali bo pogrebnik ali luksuza “potrebnik”, pa bomo ugotovili zelo kmalu.
Vane T. Costa