Kongovski predsednik v zameno za pomoč ZDA ponuja dostop do bogatih nahajališč mineralov

Datum:

Predsednik Demokratične republike Kongo (DRK) Felix Tshisekedi je v pismu, ki ga je naslovil na ameriškega predsednika Donalda Trumpa, zaprosil za vojaško pomoč v boju proti uporniški skupni M23, kot poroča časnik Wall Stret Journal (WSJ). V zameno za pomoč bi Kongo ameriškemu državnemu premoženjskemu skladu (U. S. Sovereign Wealth Fund) dodelil pravico, na osnovi katere bi lahko izkoriščal bogata rudna nahajališča v Kongu.

Pisma in njegove vsebine niso razkrili javnosti, vendar pa WSJ poroča, da je prek svojega vira dobil vpogled v vsebino pisma. Predsednik Konga naj bi Trumpu pisal, da “njegova izvolitev pomeni začetek zlate dobe za Ameriko”, in ob tem dodal, da bi partnerstvo med državama ZDA zagotovilo “strateško prednost”, in sicer zaradi dostopa do nahajališč ključnih mineralov, kot so kobalt, litij, baker in tantal. Kongo v zameno zahteva sklenitev varnostnega sporazuma in ameriško vojaško pomoč pri zatrtju uporniških oboroženih skupin, še posebej M23.

Uporniške skupine so si razdelile državo

M23 je uporniška skupina, ki jo sestavljajo predvsem pripadniki ljudstva Tutsi, podpira jo tudi Ruanda. Svojo bazo ima sicer v vzhodnem Kongu, kjer se nahajajo glavna nahajališča rudnin, v zadnjem času pa svoje operacije širi proti zahodu, s čimer ogroža nekatere ključne točke, ki bi ji omogočile naskok na prestolnico Kinšasa.

Foto: EPA

Na z rudami bogatem območju vzhodnega Konga sicer deluje okoli sto različnih oboroženih uporniških skupin. Vlada je izgubila nadzor nad tem območjem, zaradi delovanja upornikov pa so mnoge rudarske družbe prenehale poslovati. Narašča tudi humanitarna kriza, saj civilno prebivalstvo trpi tako zaradi vojaških operacij in ropanja ter nasilja nekaterih uporniških skupin.

Iz pisarne predsednika Tshisekedija so potrdili pristnost pisma in dejali, da pogajanja z ZDA že potekajo. Bela hiša na drugi strani ne želi komentirati pisma, ki ga je opisala kot “zasebno dopisovanje”. Svet za nacionalno varnost naj bi razpravljal o predlogih iz pisma.

Bodo v Afriko vstopila zasebna podjetja?

Bela hiša ima ob tem tudi politični problem, saj je Trump vso kampanjo obljubljal, da njegova administracija ne bo “žrtvovala ameriških življenj in finančnih sredstev v tujih vojnah”. Morda se zaradi tega kongovska vlada pogaja tudi z Erikom Princeom, ki je znan kot ustanovitelj razvpitega zasebnega varnostnega podjetja Blackwater. Slednje danes sicer ne obstaja več, vendar je Prince aktiven v več drugih zasebnih varnostnih podjetjih, ki jih najemajo vlade in korporacije, hkrati pa je odkrit zagovornik in podpornik predsednika Trumpa.

Bogdan Sajovic

Sorodno

Zadnji prispevki

Zakaj resnica o zločinskih komunistih boli levico?

"Komunisti so med vojno in po njej: pomorili več...

[Video] V Gazi izbruhnili protesti proti Hamasu: “Hamas nas ne zastopa!”

Hamasu se vedno bolj izmika vsesplošna podpora v enklavi...

Zadeva Trenta: banditizem je premagan, a le začasno

Izraz »stara pravda« je širši slovenski javnosti dokaj znan....