KPK bo nadaljevala s preiskavo zoper Goloba

Datum:

Senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je na sredini dopisni seji sprejel sklep, da se nadaljuje preiskava proti premierju Robertu Golobu zaradi suma kršitve integritete. Postopek se je nanašal na prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar.

KPK je pojasnila, da so prenehali vsi razlogi, zaradi katerih je bila preiskava začasno prekinjena. Do te prekinitve je prišlo zaradi zadržkov Specializiranega državnega tožilstva (SDT), ki je onemogočal, da bi obravnavana oseba imela celovit vpogled v spis in s tem vse procesne pravice, poroča STA.

SDT je 10. julija obvestilo KPK, da prenehajo razlogi, zaradi katerih bi aktivnosti komisije lahko škodovale interesom predkazenskega postopka. S prihodom nove namestnice predsednika KPK Tine Divjak 1. avgusta pa je bil odpravljen še zadnji razlog, ki je preprečeval nadaljevanje postopka. Golobov pooblaščenec je namreč zahteval izločitev nekdanjega namestnika predsednika KPK Simona Savskega, vendar mu je 31. julija prenehal mandat, kar je odstranilo oviro za sklepčnost senata. Senat KPK je v sestavi obeh namestnikov predsednika – Davida Lapornika in Tine Divjak – soglasno sprejel sklep o nadaljevanju preiskave.

Foto: Bobo

Hkrati je odločil, da se premierju Golobu omogoči vpogled v spis, vključno z dokumentacijo, ki jo KPK vodi v tej zadevi. Sklepa in dokumentacija sta bila že posredovana premierjevemu pooblaščencu, javnost pa je bila o tem zaradi interesa javnosti obveščena.

KPK bo izvedla razgovore s pričami
V nadaljevanju postopka bo KPK izvedla razgovore z Golobom in vabljenimi pričami, po potrebi pridobila dodatno dokumentacijo ter izvedla druga dejanja. Na podlagi zbranih informacij bo KPK nato potrdila ali ovrgla sume kršitve integritete in s tem zaključila postopek.

Golobov odvetnik Stojan Zdolšek za STA za komentar ni bil dosegljiv. Za POP TV pa je napovedal, da bodo po pregledu vseh listin v spisu predlagali dokaze, ki bodo pokazali, da premier Golob ni nedovoljeno pritiskal na takratno ministrico Bobnar. Po poročanju POP TV je Savski kljub nedavnemu odhodu s KPK še vedno podpisan pod lanskoletni sklep o uvedbi preiskave proti Golobu, kar bi lahko v nadaljevanju postopka postalo predmet razprav.

Kabinet predsednika vlade sklepa senata KPK ni komentiral, vodja poslancev Svobode Borut Sajovic pa je po koalicijskih usklajevanjih izrazil zaupanje v premierja, češ da je ta že pojasnil zadeve, povezane s preiskavo, in da bo v postopku sodeloval.

Foto: Bobo

V medijih je Golob očitke o nedovoljenih pritiskih doslej zanikal. Če bi KPK potrdila kršitev integritete, bi moral Golob po mnenju predsednika KPK Roberta Šumija in predsednice republike Nataše Pirc Musar prevzeti odgovornost in odstopiti, poroča Delo. Tudi zaposlitev Bobnarjeve kot svetovalke predsednice republike je povzročila nesoglasja med najvišjimi političnimi akterji.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bo EU rabelj evropske avtomobilske industrije?

Evropska avtomobilska industrija se je znašla tam kot "veliki...

[Video] Pismo von der Leynove razkriva Golobove v nebo vpijoče laži

Naposled se je našlo pismo, ki ga je Ursula...

[Video] Moldovsko predsednico med intervjujem ujel potres

V interaktivni dobi se vse zgodi v realnem času....