Interpelacija vlade je nujna, problemi kličejo k državljanskemu ukrepanju

Datum:

Predsednik SDS je včeraj zapisal, da interpelacije ne potrebujeta zgolj ministrici za pravosodje in digitalno preobrazbo, temveč kar celotna vlada. Spornega nakupa propadajoče stavbe, ki naj bi v prihodnje postala nova sodna stavba, ne bi mogli izpeljati brez premierjeve vednosti. O potencialni interpelaciji, prelaganju odgovornosti na opozicijo in intelektualnem primanjkljaju vlade smo spregovorili z zgodovinarjem dr. Stanetom Grando. 

“Moje mnenje je, da je čas in potrebna vsebina, da se izvede interpelacijo […] Ta bo morala biti močno argumentirana, da bo lahko ljudem predstavila dogajanje. Problemi so tako resni, da na tem mestu sploh ni potreben ideološki obračun, temveč stvarni, državljanski obračun,” pove Stane Granda, ki sicer pravi, da ima Golob udobno večino v parlamentu, njegove zamenjave pa za zdaj še ni na vidiku. Tisti, ki so premierja ustoličili, je namreč še niso našli.

Janša je v nedeljo zvečer v štirih točkah napovedal interpelacijo vlade. Kot pravi predsednik SDS, je domala nemogoče, da Tanje Fajon z organizacijo nakupa ne bi seznanil generalni sekretar njene stranke. Trdi, da se je denar od nakupa verjetno porabil za nakup novega štaba stranke v Nazorjevi ulici v Ljubljani. Razlog, zakaj je treba interpelirati celotno vlado, pojasni tako: “Ali je predsednik vlade Robert Golob v spornem poslu s tihim soglasjem MF od samega začetka ali pa je tako nesposoben, da mu milijone iz državne rezerve zapravljajo sekretarji vladnih strank. In v tem drugem primeru bi bila zadeva še hujša. Kajti potem se postavi vprašanje, koliko Litijskih se še skriva pod preprogo.”

Prelaganje in izogibanje odgovornosti
Granda pojasnjuje, da je prelaganje odgovornosti na podrejene najprej začel predsednik vlade, ko je dejal, da so celoten nakup izvedli “Janševi” uradniki, ki jih ministrica ni zamenjala. Pozneje je ta teza padla, a je bila takoj za tem lansirana nova, da za poslom stoji sprega SD in SDS, ki naj bi že ves čas paktirali in delovali skupaj. “To je včeraj lansiral Janez Markeš z Dela. Namen te teze je, da prepriča javnost, da so “oboji enaki”. Na to je treba biti pozoren. Najprej so hoteli zadevo pod preprogo pomesti na način, ki jim ni uspel, zdaj pa prevladuje strah, da bi se ljudje obrnili na opozicijo. Gre za staro partijsko taktiko, ki lastne grehe pripisuje nasprotnikom,” pove Granda.

Dr. Stane Granda (Foto: Demokracija/Polona Avanzo)

Hkrati doda, da te vlade ne bi smelo biti. Je sicer izredno močna, a le zato, ker je neambiciozna. “Prepričan sem, da bi ga strici iz ozadja že zdavnaj zamenjali, če bi imeli zamenjavo. To je ključni problem. Gotovo tudi njim ne ustrezajo takšne razmere, kot trenutno so. Te so neobetavne.”

Koliko je ostalo od reformnega potenciala vlade?
Grando povprašamo tudi o idejah, da ima vlada zdaj priložnost, da se otrese slabih kadrov in končno izvede svoj reformni potencial.

“Vlada se ne more ‘izčistiti’, saj reforme potrebujejo predvsem strokovni in znanstveni potencial. Tega pa žal v tej vladi ni. Za reforme preprosto nima intelektualnega potenciala. Ni pravosodne reforme, starostne, davčne …” pove sogovornik.

Antijanšizem kot skrajni domet vlade
Razlaga, da se je tej vladi zalomilo že pri samem začetku. Ta je namreč “zrasla na antijanšizmu, kar pa je tudi skrajni domet ideologije te vlade. Za velika vprašanja, ki zadevajo družbo, pa nimajo ljudi, znanja niti strokovne podpore v znanstveni javnosti”. 

Vlado podpirajo le še defektni
Ob vseh spodletelih reformah in aferah pravzaprav preseneča, da javnomnenjska podpora vladi ni povsem strmoglavila. Granda pravi: “Gre za volivce, ki se odzivajo in so pod vplivom tistih, ki to oblast upravljajo iz ozadja. To so ljudje, ki so še defektni iz obdobja komunizma, s katerim v naših šolah nikoli ni prišlo do preloma, kar je eden ključnih problemov slovenske osamosvojitve.”  

Žiga Korsika

Sorodno

Zadnji prispevki

Golob se je želel znebiti krivde, a se je zapletel v laži: Razkrinkal ga je Lindav

"Mediji obširno poročajo o situaciji na Centru za varovanje...

Lepo je biti v HSE, ko vladajoči delijo stotine milijonov – skoraj kot v GEN-I

Odločitve vladnih poslancev, ki so po bliskovitem postopku, predvidenem...

Fides: Predlog novele ZZDej je nevaren eksperiment z javnim zdravstvom

Napoved ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel, da bo...