Afera zlorabe evropskih sredstev: Katere slovenske organizacije so dobile denar?

Datum:

Evropska unija je v zadnjih treh letih nevladnim organizacijam (NVO) namenila več kot 7,4 milijarde evrov. A poročilo Evropskega računskega sodišča razkriva zlorabe sistema financiranja nevladnih organizacij v EU: podatki o porabi denarja so pomanjkljivi, včasih napačni, nadzor je neučinkovit, sredstva pa so skoncentrirana v rokah peščice izbranih organizacij. Vse bolj je jasno – evropski NVO sistem ne odraža pluralizma, ampak ustvarja monopol interesnih skupin, financiran z javnim denarjem brez pravega nadzora. Poročilo bo tako zagotovo vplivalo tudi na glasovanje v odboru za proračunski nadzor Evropskega parlamenta.

Evropsko računsko sodišče še razkriva, da je med letoma 2014 in 2023 zgolj 30 izbranih organizacij prejelo več kot 3,3 milijarde evrov – skoraj 40 odstotkov vseh sredstev EU za NVO. Sistem pluralizma se tako vse bolj kaže kot zaprt kartel privilegiranih organizacij, pravijo v​ MCC Brussels. Evropska komisija obenem ne preverja resno, ali te organizacije delujejo v skladu z vrednotami EU. Številne med njimi niso niti registrirane kot NVO.

Poročilo še opozarja, da Evropska komisija ne izvaja ustreznih preverjanj glede porabe sredstev. Primer subvencije v višini 549 milijonov evrov, ki je bila v uradnih evidencah prikazana kot 317 milijonov. Poseben problem je financiranje prek t. i. »skupnega upravljanja« z državami članicami, kjer je med letoma 2021 in 2023 izginilo 2,6 milijarde evrov – brez zanesljivih podatkov o tem, kam je denar šel.

Laima Andrikiene, članica sodišča, ki je pristojna za poročilo, je izpostavila, da je preglednost ključna za zagotovitev verodostojnega sodelovanja nevladnih organizacij pri oblikovanju politik EU. “Slika še vedno ni jasna, saj informacije, med drugim v zvezi z lobiranjem, niso niti zanesljive niti pregledne,” je dodala.

NVO kot prikrito lobistično orodje
Mnoga združenja, ki se predstavljajo kot NVO, hkrati aktivno lobirajo pri evropskih poslancih in komisarjih. Kljub temu so izbrisana iz registrov ali vanje sploh nikoli niso bila vpisana, kar pa pomeni, da davkoplačevalci dejansko financirajo vplivne skupine, ki delujejo znotraj političnega prostora – a brez politične odgovornosti.

Civilna družba v obrambo
Kot odziv na poročilo so evropske NVO, združene v Civil Society Europe (570 organizacij), zavrnile kritike kot napad na njihovo legitimnost, med njimi tudi številne iz Slovenije. Obtožujejo nekatere desne evropske, da širijo dezinformacije in želijo oslabiti civilno družbo. Po njihovem mnenju je javno financiranje NVO ključno za demokracijo, saj organizacije zastopajo interese državljanov in varujejo temeljne pravice.

Med podpisnicami izjave v podporo NVO so tudi slovenske organizacije, med njimi Focus – društvo za sonaraven razvoj, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Slovenska filantropija, Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), Umanotera, Povod Inštitut, Društvo Sigma, Državljan D, KULTLAB Celje, Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo ter SIBAHE – Slovenska banka hrane.

Potrebujemo DOGE EU
Več kot očitno je čas za temeljito reformo, kot so jo izvedli v ZDA pod Trumpovo administracijo, ki bo zagotovila resnično preglednost in poštenost pri porabi javnih sredstev, namenjenih nevladnim organizacijam.

Sara Kovač

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi podobno skupino, kot jo imajo zdaj ZDA, potrebovala tudi Slovenija?

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je v torek gostila...

V VSO ogorčeni nad organizatorji komemoracije ob obeležju v Jami

Krajevni odbor Zveze borcev za vrednote NOB je za...

Koliko denarja namenja ameriška vlada za to, da bodo medicinske sestre manj bele?

Ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve bo letos...