Se Fajonova zaveda resnosti situacije? Od kdaj je miniaturna afriška država naš “dragocen partner”?

Datum:

Svet postaja vsak dan bolj nevaren. Že leta divja vojna v Ukrajini, ki ima potencial, da se razraste v spopad globalnih razsežnosti. Bližnji Vzhod je sod smodnika, ZDA in Kitajska si izmenjujeta grozilna sporočila, za nameček pa se je ravnokar začela prva prava trgovinska vojna v 21. stoletju. V takšnih razmerah bi morala biti vloga zunanjega ministra države kritična funkcija. Na žalost pa na Ministrstvu za evropske in zunanje zadeve Tanje Fajon živijo v svojem svetu, v vakumu kamor resničnost ne prodre. 

Zdaj ko bi morala zunanja ministrica voditi vsakodnevne pogovore z evropskimi in drugimi zahodnimi partnerji o tem, kako se zoperstaviti Rusiji in kako na trgu suvereno zastopati evropske interese, se ona raje “izletka” po državah tretjega sveta, ki so tako za Slovenijo kot EU praktično irelevantne. Tokrat se je Fajonova mudila v Beninu!

Ministrica Tanja Fajon z zunanjim ministrom Benina Olushegunom Bakarijem (Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve)

Fajonova je v Benin odšla v imenu visoke zunanjepolitične predstavnice EU Kaje Kallas in, kot navaja ministrstvo, opravila niz pogovorov s predstavniki državnega vrha in civilne družbe. Potrdila je interes Unije glede poglabljanja partnerstva z Beninom in si ogledala nekatere projekte, s katerimi je EU prisotna na terenu. Ni pa povsem jasno, kakšen je bil sploh resničen namen obiska.

Izgovor za tropski izlet

Nihče točno ne ve, zakaj predstavniki EU hodijo v obskurne afriške države, a poglejmo kakšno birokratsko latovščino so Fajonova in uradniki na Ministrstvu za zunanje zadeve uporabili tokrat za opravičilo tropskega izleta:

“Benin je izjemno dragocen partner EU v Zahodni Afriki. O tem priča naše sodelovanje na različnih področjih – od varnosti, trgovine in zelene energije do infrastrukture in človeškega kapitala. Prepoznavamo in podpiramo potencial Benina, da odločno nadaljuje z razvojem, saj v zahodnoafriški regiji potrebujemo stabilne partnerje, ki se bodo zoperstavili naraščajočim varnostnim tveganjem iz vedno bolj nemirnega Sahela,” je Fajonova povedala ob robu srečanja z beninskim zunanjim ministrom Olushegunom Bakarijem. Sogovorniku je zagotovila podporo EU v boju proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, ki pestita predvsem sever države.

Ministrica Tanja Fajon z zunanjim ministrom Benina Olushegunom Bakarijem (Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve)

Fajonova se je sicer dobila tudi z nekaterimi nižjimi beninskimi uradniki, ne pa s predsednikom Patricem Talonom, kar pove, kako resno je afriška stran vzela pogovore z evropsko birokratko iz neznane vzhodnoevropske države. Talon je bil v preteklosti obtožen korupcije in je moral iz države celo pobegniti v Francijo, ko so ga lokalne oblasti želele aretirati.

Je Benin res tako “dragocen partner”?

Benin je relativno majhna država v Zahodni Afriki s približno 13 milijonov prebivalcev, ki večinoma tolčejo revščino – bdp per capita je predlani znašal 4305 evrov na prebivalca, skupni BDP pa je – kljub temu da ima država 6,5-krat več prebivalcev kot Slovenija – manjši, kot pa je slovenski. Država ima tudi zelo nizek indeks človeškega razvoja (HDI), ki je tudi za afriške razmere med nižjimi. Benin je sicer tropska država z gospodarstvom, ki je močno odvisno od kmetijstva, in je izvoznica palmovega olja in bombaža. Kaj specifično izmeno pomembnega je tam za EU, kaj šele Slovenijo, ni povsem jasno.

Benin s Slovenijo praktično nima nobene tržne izmenjave, z EU pa zanemarljivo, predvsem določene kmetijske pridelke v zelo omejenih količinah. Lani in letos nismo v Benin izvozili ničesar, na drugi strani pa smo uvozili za 117 evrov živil.

Blagovna menjava z državo Benin (Vir: SURS)

Gre torej za državo, ki je gospodarsko povsem irelevantna tako za Slovenijo kot EU. Zelo bizarno je torej, da Fajonova govori o “dragocenem” sodelovanju na področju trgovine. So na ministrstvu sploh raziskali številke ali so v imenu Kallasove pač pisali floskule?

Zakaj govoriti o trgovini, če je res šlo za varnostno misijo?

Še posebej bizarno je govoriti o trgovini zaradi dejstva, ker bi Fajonova izlet brez težav opravičila le s tem, da prihaja v okviru slovenske vloge v Varnostnem svetu OZN, kar je bil do zdaj vedno priročen izgovor za obisk eksotičnih lokacij. Tudi tokrat je bilo tako – na ministrstvu so zapisali, da “se je ministrica Fajon podrobno seznanila z regionalnim varnostnim kontekstom in razmerami, predvsem v Nigru in Burkini Faso, kjer je v zadnjih letih prišlo do vojaških udarov”, kar je seveda bos izgovor, saj sta tako Slovenija kot EU v tem konfliktu povsem impotentni, a vendarle je vsaj dober izgovor za izlet. Zakaj jim je bilo torej treba govoriti o trgovinski menjavi, ki je praktično neobstoječa?

Ministrica Tanja Fajon z zunanjim ministrom Benina Olushegunom Bakarijem (Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve)

A brez skrbi! Obisk ministrice Fajon v Beninu v imenu EU je, po besedah ministrstva, dobra priložnost tudi za krepitev dvostranskih odnosov med Slovenijo in Beninom, ki so skromni. Memorandum o soglasju o političnih in diplomatskih posvetovanjih med zunanjima ministrstvoma obeh držav, ki sta ga podpisala ministra, je prvi korak na poti nadaljnjega sodelovanja. Beninski sogovorniki so z zanimanjem prisluhnili, na katerih področjih lahko Slovenija “ponudi strokovno znanje in kje bi bilo mogoče sodelovanje – od turizma do umetne inteligence in vesolja”. Človek res ne ve, ali bi se jokal ali smejal.

Morda bodo diplomatski napori prispevali k temu, da bo uvoz iz Benina presegel magično mejo 200 evrov, izvoz pa 0 evrov.

Res ni pomembnejših poti od Benina?

Pri tem se poraja vprašanje tako na ravni EU kot Slovenije: Nimajo Tanja Fajon pa tudi evropski funkcionarji nobene bolj pametne naloge, kot da se potikajo po tretjerazrednih afriških državah brez vsakega vpliva? Svet je na robu vojne – tako trgovinske kot tiste prave. EU je povsem resno eksistencialno ogrožena, Slovenija pa je ena od najbolj izpostavljenih članic EU.

Zakaj ni Fajonova v Washingtonu, kjer bi se dogovarjala o omejitvah carin? Zakaj ni v Bruslju, kjer se te dni kroji nadaljnja usoda Unije? V teh kriznih časih je Benin pa tudi preostale afriške in arabske države zadnja skrb zahodnega sveta.

Še posebej grenko je, ko Fajonova govori o pomoči EU, ki podpira izobraževanje in ustvarjanje poslovnih priložnosti za mlade Afričane in s tem boljšo perspektivo za prihodnost Benina, medtem ko v njeni domači državi ljudje v čakalnih vrstah čakajo na kritične onkološke preglede, tretjina upokojencev pa živi pod pragom revščine.

Foto: SD

Je izlet v Afriko res nekaj zaradi česar so slovenski volivci stranko SD izvolili v Državni zbor?

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Latinskoameriški komunistični diktatorji preganjajo praznovanje velikega tedna

Krščanstvo preganjajo po vsem svetu – najbolj strastni so...

Tretji dan blokade Radiotelevizije Srbije

Blokada Radiotelevizije Srbije (RTS) je vstopila v svoj tretji...

[Video] O razsodbi zadeve Trenta: Janša je resna grožnja globoki državi, sodnica čaka na njihova navodila

V tokratni oddaji Aktualno so udeleženci osvetlili zaključna dejanja...