Včeraj ponoči se je pisala zgodovina. Z izvolitvijo Donalda Trumpa ZDA niso dobile le novega republikanskega predsednika, ampak bo to dan, ki ga bomo poznali kot prelomnico, ko so ljudje prvič začeli neodvisnim medijem na socialnih omrežjih zaupati bolj kot pa levemu politično-medijskemu industrijskemu kompleksu MSM medijev. Ljudje bodo novice od zdaj spremljali drugače. Novica je nazaj v rokah ljudi.
Tudi tokrat smo videli, da so se MSM mediji močno zmotili pri svojih anketah, ko so merili politično podporo Kamali Harris in Donaldu Trumpu. Medtem je vrsta političnih analitikov na socialnem omrežju X pravilno ugotovila, da se ankete motijo in da ima Trump daleč večjo podporo, kot so mu jo namerili. S temi volitvami je socialno omrežje X tako postalo najpomembnejši in najzanesljivejši medij, ki ga imamo. Ne zato, ker je vsaka objava resnična, ampak zato, ker pozna omrežje ljudski filter, ki filtrira resnične informacije od neresničnih. S tem so mediji izgubili primat nad potekom diskurza v družbi.
Skozi volilno kampanjo smo videli močno pristransko poročanje v prid Kamali Harris, ki je na edinem soočenju po pričanju virov s strani medijske hiše ABC News dobila vprašanja vnaprej. Videli smo, kako mediji preverjajo vsako izjavo Trumpa in nobene izjave Harrisove. Videli smo celo, kako večinski mediji sodelujejo v laži Bele hiše, ko je predsednik Biden podpornike Trumpa označil za smeti. Takrat so se mediji in Bela hiša združili v prevari in v njegovem govoru “smeti” spremenili v ednino, češ da je Biden omenjal enega samega podpornika Trumpa. Ljudje so spregledali laži, a nihče jim ni verjel, da res vodijo.

X je imel prav, tradicionalni mediji so se zopet motili
“Polovica države je verjela v to, da je X poln dezinformacij in da se zato lahko za svoje novice zanesejo le na The NY Times, MSNBC, CNN in druge mainstream medije. In so se. Če pa ste bili zadnje leto aktivni na X, ste lahko spoznali resnico dneve, tedne in pogosto mesece preden so se dejstva pojavila v MSM,” je zapisal milijarder Bill Ackman, nekdanji podpornik demokratov, ki je končno zamenjal stran po pro-hamasovskih protestih na Harvardu.

“Državljanski novinarji s svojimi telefonskimi kamerami v rokah so ujeli pravo Kamalo in jo prisilili, da je v več medijskih nastopih branila svoja stališča in svoje načrte. Ni šlo dobro in javnost je zahtevala več informacij, zato je morala Kamala tvegati več intervjujev brez vnaprejšnjega scenarija,” je na X zapisal Ackman in izpostavil primer, ko je Harrisova povsem pogorela na intervjuju 60 minutes na demokratom prijateljski televizijski mreži CBS, kjer se je zapletala in povedala kup nesmislov, potem pa so na CBS skušali intervju zmontirati tako, da bi zvenela koherentna, a so državljanski novinarji na X hitro ujeli in razkrili goljufijo ter zahtevali prepis.
Zmaga svobodnega novinarstva
Ta zmaga torej ni le zmaga Trumpa. Niti zmaga X kot edinega svobodnega socialnega medija. Je zmaga svobodnih ljudi in svobodnega novinarstva, ki X uporabljajo. Lahko smo skoraj prepričani, da bi bila tekma veliko tesnejša, če Musk takratnega Twitterja ne bi “osvobodil” bivšega skrajno levega vodstva. Spomnimo, da je ena glavnih podrobnosti, ki je odločila prejšnje volitve, bila prav zarota med mediji, levo politiko in varnostno-obveščevalno službo FBI, ki je medijem prepovedala objavo novice o prenosnem računalniku Bidnovega sina Hunterja – FBI je takrat za izgovor uporabil izmišljotino, da je novica ruska sabotaža. Na koncu se je izkazalo, da ni bila. Ankete pa so pokazale, da bi najbrž zmagal Trump, če se to ne bi zgodilo.

44 milijard za svobodo govora
X je torej v najpomembnejši državi na svetu postal ključen inštrument demokracije. Spomnimo, kako se je vse skupaj začelo – z nedolžno šaljivo interakcijo na takratnem Twitterju, ko je uporabnik Dave Smith Muska pozval, naj kupi celotno socialno omrežje.

Preprost predlog. Na koncu je spremenil tok naše civilizacije. Ljudje so zopet dobili svoj glas.
Mitja Iršič