Laž na laž: Tako je poslanka Svobode razkrinkala predsednika uprave Gen-I

Datum:

Balkanski posli družbe Gen-I, konkretno nakazila srbske podružnice Gen-I podjetjema kosovskega veleposlanika na Hrvaškem Martina Berishaja, že dlje časa burijo. A čeprav so v Gen-I zatrjevali, da dostopa do podatkov hčerinske podružnice, ki bi lahko razjasnili situacijo, nimajo, je to sedaj na laž postavila kar poslanka Gibanja Svoboda, ki je bila nekdaj zaposlena v Gen-I.

Spomnimo. Martinu Berishaju so večkrat nakazali visoke vsote, ta jih je ta kmalu po prejemu dvignil. Ni pa jasno, kje je denar nato končal. Premier Robert Golob, ki je Gen-I vodil vrsto let, pojasnil ni želel dati, slednji je namreč trdil, kako naj bi šlo v primeru očitkov na račun balkanskih poslov le za izmišljotine, s pomočjo katerih poskušajo obračunavati z vodilno stranko.

Predsednik uprave Gen-i Maks Helbl je v oddaji Tarča leta 2023 najprej povedal, da je imel Berishaj sklenjeno svetovalno pogodbo z Gen-I Beograd. Enako pa je sicer tudi pred kosovsko parlamentarno preiskovalno komisijo Berishaj zatrdil: “Nisem se ukvarjal s prodajo energije, posredoval sem jim politični pogled na strategije, ki jih ima neka država v določeni situaciji,” je namreč izjavil.

Ker je več kot očitno, da je Berishaj nakazano gotovino dvigoval, so Helbla nato v oddaji povprašali, zakaj teh pogodb ne razkrijejo, če je šlo vse po pravilih. “Gre za poslovno dokumentacijo hčerinske družbe,” je vztrajal Helbl, zato teh pogodb ne smejo razkrivati, posli hčerinskih družb pa se jih praktično ne tičejo. “Matična družba, torej slovenska družba s samim poslovanjem hčerinske družbe Geni-i Beograd pravzaprav nima neposredne povezave. Torej s tem pogodbenim odnosom nima nobene neposredne povezave,” je navedel Helbl.

V luči vztrajanja vodstva podjetja Gen-I je zato toliko bolj zanimiva nedavna izjava poslanke Svobode Andreje Živic, ki je delala kot računovodja, finančnica in strokovna delavka za davčne zadeve na podjetju Gen-I. “Sem delala tudi z družbo, srbsko družbo, z vsemi družbami v Vzhodni Evropi in z matično družbo. In če podjetje Gen-I ne bi moglo dobiti podatkov, ne bi moglo sestavljati niti mesečnih bilanc, ki jih rabi za spremljanje rezultata, ne bi moglo sestavljati niti konsolidarnih letnih poročil. Kar pomeni, da so prikazana ločena poslovanja, konsolidirana poslovanja hčerinskih družb in matične družbe Geni-I,” je namreč izjavila.

Na razkritje poslanke se je odzval poslanec SDS Andrej Poglajen, ki je povedal: “Dobro, da ste povedali to, da Gen-I lahko pridobi podatke iz hčerinskega podjetja Gen-I Srbija, kajti predsednik uprave Maks Helbl je v oddaji Tarča dejal, da to ni mogoče. Se pravi, vi kot bivša zaposlena na Gen-I-ju pa ste sedaj prikimali, da je to mogoče. Se pravi, te podatke je mogoče dobiti, ampak Gen-I noče razkriti nakazil, ki so se tam dol dogajala.”

V luči pretekle izjave Helbla, ki je trdil, da matično podjetje GEN-i nima neposredne povezave s hčerinskim podjetjem v Beogradu, in izjave poslanke Svobode, ki je povedala, da so do podatkov vedno imeli dostop, se v poslanski skupini SDS sprašujejo, kdo je torej tisti, ki laže. “Maska je padla, resnica razkrita – zdaj je jasno, zakaj so se tako trudili prikriti sledove,” so zaključili. Na Gen-I smo sicer naslovili novinarsko vprašanje in jih poprosili za komentar v luči razkritja poslanke. Ko ga prejmemo, ga objavimo naknadno.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Pravnika Pravne fakultete v Ljubljani: Bojkot referenduma se lahko maščuje

Vladajoče je v zvezi z referendumom o izrednih pokojninah...

Poslanka ogorčena nad policijsko obravnavo lastnikov zemljišč na območju kanal C0

"Spoštovani, kot predsednica preiskovalne komisije, poslanka in državljanka sem...

Marta Kos zopet k Vučiću, ta od nje “ne pričakuje ničesar”

Evropska komisarka za širitev, Marta Kos, danes prihaja v...