Levica ugotavlja, da je Golob povsem nezrel za funkcijo

Datum:

Predsednica republike Nataša Pirc Musar v svojem odzivu na kritike premiera Roberta Goloba ni skrivala ogorčenja. “Nad izjavami predsednika vlade sem zgrožena, ker kažejo na nespoštovanje in nerazumevanje načela delitve oblasti, razočarana pa sem tudi po človeški plati”. Dala je vedeti, da se obnaša nezrelo in opozorila, da očitno sploh ne razume delovanja Evropske centralne banke (ECB). 

Da odnos med slovenskim premierom Robertom Golobom in predsednico republike Natašo Pirc Musar ni najboljši, je znano že dlje časa. A takšnemu javnemu prerekanju še nismo bili priča. Zanj je odgovoren premier, ki je v intervjuju za medij N1 dejal, da predsednica republike pri kadrovskih vprašanjih ravna neodgovorno in brez državniškega pristopa.

Spomnimo, da je predsednica z vlado prišla v konflikt, ker je vsaka stran predlagala svojega kandidata za guvernerja Banke Slovenije. Golob je v intervjuju predsednici očital neodgovornost, ker v državni zbor še ni poslala imena kandidata za guvernerja Banke Slovenije. Slovenija je po njegovih besedah v svetu ECB brez glasovalnih pravic, in to v obdobju, ko se v luči varnostnih razmer drvi v povečanje izdatkov za obrambne namene. “Zato ker predsednica ne zmore opravljati svoje naloge, je Slovenija brez predstavnika točno na točki, kjer se odloča o obrambnih izdatkih. Ali se vam to zdi državotvorno? Meni ne čisto,” je bil kritičen premier.

Golob pokazal na nerazumevanje osnovnega delovanja politike
Predsednica republike je v svojem odzivu opozorila na Golobovo nerazumevanje osnovnega delovanja politike in poudarila, da ECB ne odloča o povišanju izdatkov za obrambo in varnost. Pojasnila je, da o področju obrambnih izdatkov držav odloča fiskalna politika, torej vlade posameznih držav. Spomnila je, da je to izpostavila tudi predsednica ECB Christine Lagarde. “To bi predsednik vlade moral vedeti, zato me njegove izjave zelo skrbijo, saj v tem zahtevnem obdobju kažejo na nerazumevanje osnovnega delovanja politike, političnih procesov ter pomena delitve oblasti ter delovanja neodvisnih institucij,” je bila kritična.

V zvezi s konkretno nevednostjo se je v znak kritike na družabnem omrežju X oglasil tudi nekdanji večkratni premier in predsednik stranke SDS Janez Janša, ki je poudaril: “Resno, tole je pa močno izven sicer vsak dan videne nevednosti in nesposobnosti. ECB nima nobene zveze z evropskimi ali slovenskimi obrambnimi izdatki. Imamo predsednika vlade, ki nima pojma o najbolj osnovnih razmerjih v EU in ki hkrati laže 100 na uro.”

Že dve političarki z levega pola Goloba označili za nezrelega
Pirc Musarjeva je v odzivu poudarila, da verjame v nujnost argumentiranega dialoga v politiki, in premiera obtožila, da je on tisti, ki deluje nedržavotvorno. “Nedržavotvorno je takšno neargumentirano obračunavanje predsednika vlade o tako pomembnih postopkih preko medijev. Je politično nezrelo izsiljevanje,” je namreč izjavila. Daleč od tega, da je predsednica republike edina političarka, ki je premiera označila za nezrelega. Spomnimo, nekdanja vidna poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek je v svojem intervjuju za portal Preiskovalno Goloba označila kot politično in osebno nezrelega. “Glavna težava je po moji oceni na nek način politična in tudi osebna nezrelost aktualnega predsednika vlade. Pa naj mi ne zamerijo v tej ostri kritiki, ampak tako žal je,” je namreč izjavila.

Ker je premier dal vedeti, da ni potrebno dodatno usklajevanje glede Saše Jazbec, ki velja za favoritko koalicije pri imenovanju guvernerja Banke Slovenije, je v zvezi s tem predsednica izpostavila, da je naravnost zgrožena. “Takšno stališče je nenavadno, v določenih okoliščinah in razmerah, kot jih vidimo na Zahodu, v vzhodni Evropi in Bližnjem vzhodu, pa tudi nevarno. Sprašujem se, čemu so po njegovem mnenju torej namenjeni pogovori s poslanskimi skupinami, ki so jih doslej opravljali vsi predsedniki držav,” je izpostavila in spomnila, da je predsednik države tisti, ki ima vlogo predlagatelja v postopku imenovanja. “Vlada v to enačbo ni vključena, in to z razlogom, saj gre v primeru Banke Slovenije za institucijo, ki mora delovati popolnoma neodvisno,” je poudarila.

Kritična je, da sicer sploh ni slišala, čemu kandidat Tone Rop v luči svojih izkušenj ni primeren za položaj guvernerja Banke Slovenije. Čeprav je predstavnike vseh poslanskih skupin povabila na pogovore, pa pravi, da je iz medijev izvedela, da je koalicija naklonjena Jazbečevi. “To je bilo nespoštljivo do institucije predsednika države, kar sem tudi odkrito povedala, predvsem pa me je zmotilo sleherno zavračanje pogovora o mojem predlogu. O tem sem želela govoriti tudi s predsednikom vlade, ki je tudi predsednik največje koalicijske stranke, a me je dvakrat zavrnil.”

Pirc Musarjeva pravi, da ima glede imenovanja potencialne kandidatke za guvernerko določene pomisleke. “Po tem, ko je njeno ime zaokrožilo po medijih, so se name vrstili pritiski in argumentirani pomisleki o domnevnem konfliktu interesov. Iz spoštovanja do nje ter odgovornosti do postopka in svoje vloge v njem sem z njo opravila dva pogovora. Popolnoma zadovoljivih pojasnil nisem prejela,” je poudarila in dodala, da se je sicer o tem pripravljena pogovoriti.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob (Foto: STA)

Odgovornost za delovanje države ni individualna
Ostro zavrača očitke, da ne zmore opravljati svoje naloge. “Vsakič, ko sem v štirih krogih posvetovanj odprla temo guvernerja, sem naletela na koalicijski zid, da naša podpora ostaja pri Saši Jazbec,” je pojasnila in dodala, da je navkljub izraženim pomislekom in predlogu rešitev naletela na zaprta vrata. Kot pravi, v državni zbor ne misli pošiljati predlogov, če se o slednji ne želi niti pogovarjati niti usklajevati. “Za to sta vedno potrebni dve strani,” pravi in dodaja, da ne more pristati na prelaganje odgovornosti. “Odgovornost za delovanje države, njenih institucij in blaginjo ljudi je skupna, in ne more biti individualna, saj živimo v demokratični pravni državi,” je jasna. Ne skriva, da jo je Golob kot politik razočaral. “Zrela in državotvorna politika je ekipni šport, skupen trud nas vseh, ki so nam ga zaupali volivke in volivci,” namreč pravi in dodaja, da je iz premierovega nastopa videti, da ta “državotvornost vidi konfrontacijsko, kadar ima kdo drugačno stališče ali izrazi pomisleke”. Na to pa sama ne misli pristajati. 

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Latinskoameriški komunistični diktatorji preganjajo praznovanje velikega tedna

Krščanstvo preganjajo po vsem svetu – najbolj strastni so...

Tretji dan blokade Radiotelevizije Srbije

Blokada Radiotelevizije Srbije (RTS) je vstopila v svoj tretji...

[Video] O razsodbi zadeve Trenta: Janša je resna grožnja globoki državi, sodnica čaka na njihova navodila

V tokratni oddaji Aktualno so udeleženci osvetlili zaključna dejanja...