Neznani skrajneži so konec prejšnjega tedna oskrunili obeležje v Bazovici z napisom “Trst je naš. Smrt fašizmu, svoboda narodu”. Slogana, sicer preživeli ostalini komunizma, sta izzvala odziv italijanskega političnega vrha. Premierka Meloni trdi, da to dejanje “ne sme ostati nekaznovano”.
“Fojba v Bazovici je sveto mesto, nacionalni spomenik, ki ga je treba častiti v tišini in molitvi. Osramotiti Bazovico, še posebej z gnusnimi napisi, ki spominjajo na tragične strani naše zgodovine, ne pomeni le teptanja spomina na mučence fojb, temveč pomeni oskrunitev celotnega naroda. To, kar se je zgodilo, je izjemno resno dejanje, ki ne sme ostati nekaznovano,” je zapisala italijanska premierka Giorgia Meloni.
Vandalizacijo spomenika je obsodil tudi italijanski zunanji minister Antonio Tajani, ki je zapisal, da gre za žalitev spomina na brutalno pobite zgolj na podlagi nacionalne pripadnosti. Zapis po njegovi oceni spodkopava dialog med narodi, ki si želijo mirne prihodnosti.
Do incidenta je prišlo pred današnjo komemoracijo spomina na fojbe in eksodusa Italijanov iz Istre, Reke in Dalmacije. Območje, kjer bo danes potekala komemoracija, je bilo prizorišče med- in povojnih pobojev, ki so jih izvršile komunistične sile, pred tem pa tudi prizorišče fašističnega nasilja nad lokalnim prebivalstvom in asimilacijske prisile.
Na zapis italijanske premierke se je odzval politični analitik in aktivist Tomaž Štih, ki nastopa pod aliasom “Libertarec”.
Dear Giorgia,
This inhumane act of vandalism was not committed by Slovenians, but by socialists. Both you and we are victims of the evil Titoist ideology, which poisons the relations between our nations. Unfortunately, socialists control 97% of the media in Slovenia and, with…
— Libertarec (@Libertarec) February 9, 2025
“Ta nečloveški vandalizem niso zagrešili Slovenci, temveč socialisti. Tako vi kot mi smo žrtve zlobne titovske ideologije, ki zastruplja odnose med našima narodoma. Žal socialisti nadzorujejo 97 % medijev v Sloveniji in s pomočjo sodišč, ki od komunističnih časov nikoli niso bila reformirana, zlorabljajo oblast v naši državi. Pred volitvami zdaj že tretjič poskušajo zapreti vodjo opozicije,” je zapisal.
Nekdanji minister dr. Žiga Turk je zapisal: “Nista se Pahor in Matarella zaman pokesala vsak za zločine svoje strani.”
Ko mit ” čopavog zagorca” še ni izkoreninjen iz družbe.
Bazovica danes, spomenik žrtvam fojb.
Lahko me je sram. pic.twitter.com/QxOv5ItFzY— 🇸🇮Borut Koršič🇸🇮 ✌️🇺🇦✌️🇮🇱✌️ (@vfr750f) February 8, 2025
Bo Golobova vlada pomirila duhove?
Vlado Roberta Goloba so na oblast ponesle prav politične silnice, ki često nastopajo pod slogani, s katerimi je bil bil skrunjen spomenik v Bazovici. Tem silnicam je Golob tudi sam izkazal pripadnost, ko je izražal zaskrbljenost nad možnostjo, da bi Melonijeva prevzela oblast. Kasneje je na to kratkomalo pozabil in se z njo v Rimu veselo objemal. Več – TUKAJ.
“Hec je, da je v EU parlamentu Melonijeva glasovala za resolucijo, ki je obsodila tri diktature 20. stoletja: fašizem, nacizem in komunizem, njeni slovenski levičarski kolegi tega niso zmogli,” je pred časom na družbenem omrežju X spomnil v Italiji živeči slovenski odvetnik Damijan Terpin. Melonijeva je znana tudi po izjavi: “Fašizem je mrtev in za sedanjost nepomemben”.
Leve politične sile v Sloveniji, na čelu z Robertom Golobom, celovite obsodbe vseh treh zločinskih ideologij (še) niso sposobne. Z obsodbo fašizma in nacizma nimajo težav, obsoditi ne želijo komunizma. Še več: vlada Roberta Goloba je skoraj nemudoma po prihodu na oblast ukinila dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Zato se zastavlja vprašanje, ali bo vlada sposobna obsoditi mazaško akcijo domačih skrajnežev.
Na vlado in ministrstvo za zunanje zadeve smo posredovali relevantno novinarsko vprašanje.
Ž. K.