Levi mediji ugotavljajo: Golobova radikalna politika nas potaplja

Datum:

Golobova vlada je takšen polom, da je ne morejo braniti niti njeni arhitekti iz družbe Pro Plus, ki obvladuje komercialna programa 24ur in Kanal A – tisti, ki so ustvarili lik in delo Roberta Goloba kot uspešnega podjetnika in apolitičnega genija energetike. Tako daleč smo, da tudi na portalu 24ur izpostavljajo trend, kako se slovenska podjetja masovno selijo na Hrvaško, pri čemer naj bi ključno vlogo odigrala pretirana obdavčitev. Pritožujejo se, da je njihov projekt novih obrazov naredil točno to, kar je obljubil – avtarkično, socialistično distopijo. 

Portal 24ur poroča, da v zadnjem času vse več slovenskih in mednarodnih podjetij seli sedeže, uprave ali proizvodnjo iz Slovenije na Hrvaško – trendi namreč kažejo jasno sliko: Hrvaška postaja privlačnejša destinacija za regijsko vodenje poslovanja.

Eksodus slovenskih podjetij na Hrvaško

Opisujejo, kako so v A1 Slovenija poleti izvedli reorganizacijo in združili slovensko ter hrvaško upravo, podobno se je zgodilo v Lidlu, kjer zdaj obe državi vodi isti direktor, prav tako je skupno tudi poslovodstvo, v trgovinski branži tudi Mercator po spremembi lastništva in preoblikovanju v družbo z omejeno odgovornostjo zdaj vodita direktorja s Hrvaške. Na Hrvaško se selijo tudi L’Oréal, Rauch in SIBO.

Mercator in Lidl sta odslej Hrvaška (Foto: Arhiv Nova24TV)

Krivi so davki

Kot pravilno ugotavljajo na portalu 24ur, je davčna obremenitev ključni dejavnik pri begu podjetij v bolj davčno ugodne države. Analiza dohodnine za plače nad 10.000 evrov mesečno pokaže občutno razliko med Slovenijo in Hrvaško. Medtem ko v Sloveniji znaša obdavčitev do 50 odstotkov, na Hrvaškem najvišja efektivna stopnja doseže 35,4 odstotka. Tudi kapitalski dobički so na Hrvaškem precej manj obdavčeni – le 12 odstotkov, in to že po dveh letih lastništva, medtem ko je v Sloveniji oprostitev šele po 15 letih.

Raziskava Centra za mednarodne odnose kaže, da približno 14 odstotkov tujih podjetij letos namerava zapustiti Slovenijo, medtem ko se je delež podjetij, ki načrtujejo širitev, prvič po letu 2010 spustil pod 20 odstotkov. Med glavnimi razlogi so visoka obdavčitev dela, zapletena birokracija in nepredvidljivo poslovno okolje.

Han se brani

Seveda 24ur noče uničiti celotne leve politične opcije, od katere je kritično odvisen. Zato še vedno za mnenje povpraša zbeganega ministra za gospodarstvo Matjaža Hana iz zimzelene stranke SD, ki bo preživela Goloba. Ta v tipični prazni “socialdemokratski” maniri ljudi miri, da je kljub izzivom Slovenija še vedno privlačna za investicije. Opozarja na nove projekte farmacevtskih in avtomobilskih družb ter napoveduje nadaljnje investicije. Glede davčne reforme pa priznava, da v tem mandatu ni realno, da bi pričakovali večje spremembe. Pozabi pa povedati, da so se glavne davčne “reforme” že zgodile: predvsem take, ki so povišale davčno breme.

Ljudje plačujejo vedno več, za vedno slabše storitve

Slovenija sodi po mednarodni primerjavi podatkov o davčnem primežu pri plačah zaposlenih v skupino pretežno evropskih držav z najvišjo davčno obremenitvijo dela – takšna je že dlje časa, Janševa vlada pa je želela to stanje vsaj delno popraviti z mini davčno reformo, po kateri bi ljudem ostalo več denarja od plač. Golobova vlada jo je razveljavila in neto plačo še dodatno obremenila z dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem in dodatkom na dolgotrajno oskrbo.

Zaradi v zadnjih treh letih uvedenih sprememb zakona o dohodnini in sprejetih dodatnih davkov ter prispevkov, kar je izničila Golobova vlada, bodo zaposleni s povprečno bruto plačo v obdobju 2023–2026 prikrajšani za 3.600 evrov neto, zaposleni z 2-kratnikom povprečne plače pa kar za 5.200 evrov. Stroški delodajalcev pa bodo, kljub temu da bo delavcem ostalo manj, prav tako višji. Edini zmagovalec je torej izključno državni proračun, ki ima vsako leto višje dohodke, na koncu pa za več denarja dobimo slabše storitve – še vedno se vozimo po luknjastih cestah, infrastrukturni projekti zamujajo in se dražijo, čakalne vrste za zdravstvene storitve niso nič nižje.

Kaj so pričakovali?

Postavljamo vprašanje, kaj so na portalu 24ur oziroma matični družbi Pro Plus od Golobove vlade sploh pričakovali, da so zdaj tako razočarani. Golob jim je že pred volitvami obljubljal višje davke, več države in državni intervencionizem. Kako je že rekel v zdaj že ponarodelem predvolilnem intervjuju skupaj z ideološkim partnerjem Luko Mescem iz skrajno leve stranke Levica?

“To je moja izkušnja in moje osebno mnenje – zares ne potrebujemo nižjih davkov. Razen da bi imel več denarja na računu in bi zapravljal za mogoče večje neumnosti.” Volivcem je obljubil višje davke. Edini razlog, da so ga volili, pa je ta, da mediji te obljube niso izpostavljali oziroma se pretvarjali, da sploh ne misli resno.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Po Črnčecu na Siol.net še Valicon, ki ga plačuje Gen-I

Za merjenje javnega mnenja je državni Siol.net, kjer so...

Klakočarjeva na proslavi z zastavo izdajalske in okupatorske države

27. aprila, na dan upora, je na Malkovcu pri...

EPP je Slovenijo pod Golobovo vlado izrecno izpostavil kot problematično državo

V Valenciji včeraj in danes poteka kongres Evropski ljudske...

Evropska poslanka Zala Tomašič nominirana za nagrado EU parlamenta

"Veliko mi pomeni, da je moje delo v Evropskem...