V veljavo je na Hrvaškem stopila davčna reforma, v okviru katere je bilo spremenjenih devet davčnih zakonov in z njimi povezanih pravilnikov. Cilj davčne reforme je nadaljnje zvišanje plač in razbremenitev podjetnikov. Cilj reforme je zvišanje življenjskega standarda, kar pomeni povečanje kupne moči gospodinjstev in krepitev fiskalne avtonomije občin in mest. Po mnenju vladnih predstavnikov se hrvaško gospodarstvo po pandemiji in krizi zaradi vojne v Ukrajini vrača na pozitivno raven.
Ključni sta odprava pribitkov in večja avtonomija lokalnih oblasti pri določanju davčnih obremenitev. Tisti z najnižjimi plačami bodo deležni znižanih pokojninskih prispevkov. Osnovna olajšava se zvišuje s 531 evrov na 560 evrov, minister za finance pa je poudaril, da se pri dohodnini črta pojem osnovne osebne olajšave. “Tisti, ki imajo bruto plače do 700 evrov, imajo fiksne izdatke v višini 300 evrov, tistim s plačami od 700 do 1300 evrov, pa se ti izdatki linearno znižujejo. Znižanje se izračuna tako, da se znesek 1300 evrov, odštet za osnovo, pomnoži s koeficientom 0,5. To bo novost pri obračunu prispevkov za pokojninsko zavarovanje,’” je dejal finančni minister Marko Primorac.
Cilj reforme je dvig plač in davčna razbremenitev državljanov
“Doslej smo v sedmih letih mandata imeli več krogov davčnih reform, vse pa so bile usmerjene v davčno razbremenitev tako državljanov kot gospodarstva. V našem mandatu od leta 2017 so se prihodki enot lokalne samouprave povečali za milijardo evrov,” je spomnil predsednik vlade Andrej Plenković in ponovil, kaj je vlada doslej naredila na gospodarskem področju. Davčne spremembe se po njegovih besedah izvajajo z več razlogov: “Prvi je dvig življenjskega standarda državljanov na način, da se povečajo plače, predvsem najnižjih.” To je smisel, cilj te reforme. Drugič, povečanje kupne moči državljanov in zmanjšanje neenakosti, torej je treba ohranjati gospodarske aktivnosti, in tretji, zelo pomemben, je krepitev fiskalne avtonomije občin in mest.
Krepitev fiskalne avtonomije občin in mest
Lokalna samouprava ima sedaj večjo avtonomijo in delno vpliva na strukturo obdavčitve, saj bodo župani tako lahko nekaj ponudili svojim občanom. “S tem lokalne enote dobijo dodatno orodje, da prilagodijo davčno obremenitev in ponudbo javnih dobrin in storitev ter si tako pridobijo naklonjenost volivcev,” je dejal Primorac. Plenković je ob tem dodal, da je “na občinah in mestih, da izberejo, ali potrebujejo doplačilo. Prispevek se obračuna od dohodnine, ki ima dve stopnji: 20- in 30-odstotno. Največja skupina ljudi je v dohodninski ureditvi 20 odstotkov. V novem predlogu omogočamo: enota lokalne samouprave, ki ima trenutno 10-odstotno dohodnino, ima lahko največ 22-odstotno stopnjo. Imajo enostavnejšo administracijo, en davek namesto dveh in na ta način lahko ohranijo osnovo za isto vrsto dohodka.”
Pri prispevku za pokojninsko zavarovanje se znižuje osnova za pokojninsko zavarovanje po prvem pokojninskem stebru. Za zavezance to pomeni zvišanje neto plač, zlasti tistih najnižjih. Na poznejšo višino pokojnine upravičenca to ne bo vplivalo.
Sara Kovač