Goranu Forbiciju Golobova vlada podelila dober milijon evrov

Datum:

Da se je čistka t. i. “janšistov” na javnem zavodu RTVS izplačala, zagotovo lahko potrdi predsednik sveta RTVS Goran Forbici. Očitno se je za predsednika vlade Roberta Goloba to precej izplačalo, saj je na razpisu ministrstva za javno upravo njegova organizacija dobila več kot milijon evrov. Pogoje za razpis, ki ga mora človek dvakrat prebrati, da bi sploh vedel za kaj gre, je Forbici očitno zelo dobro poznal, saj je prejel precej več kot ostali prijavitelji.

Minilo je več kot dve leti od prihoda Golobove vlade na oblast in četudi Slovenija drvi v propad na vseh straneh, pa po drugi strani slavijo nevladne organizacije. Spomnimo se, da so se Golobova vlada in NVO leta 2022 sestale na temo “sistemskega financiranja” nevladnih organizacij – vsekakor se financirajo, svoj znatni delež pa je ob tem dobil tudi Goran Forbici, glavni izvajalec “čiščenja janšistov” na javnem zavodu.

Po razveljavitvi razpisa “za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij”, ker je z njim bivša ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik (Svoboda) denar delila tudi organizacijam, s katerimi je bila družinsko in drugače povezana, je nov minister Franc Props (Svoboda) razdelil dobrih šest milijonov evrov za podobno čudaški namen, o čemer smo že pisali. Kar pa je pri tem treba izpostaviti, je dejstvo, da je največ dobila krovna mreža nevladnih organizacij (CNVOS), katere direktor je Goran Forbici.

6,3 milijona evrov je bilo namenjenih nevladnim organizacijam za “krepitev prepoznavnosti v kakovosti regionalnih stičišč oziroma mrežo na njihovem področju delovanja, s tem pa tudi informiranost, organizacijski razvoj in usposobljenost za zagovorništvo in trajnostno krepitev nevladnih organizacij”. Ob tej besedni solati bi se zmedel vsak, kaj točno pa se pričakuje, so očitno zelo dobro vedeli v nekaterih nevladnih organizacijah, predvsem pa je bilo to najbolj jasno Forbiciju, saj se je na tem razpisu najbolje odrezal.

Njegova organizacija Zavod za informiranje in sodelovanje pri razvoju nevladnih organizacij (CNVOS) je namreč prejela kar več kot milijon evrov. To je precej več, kot je prejela Slovenska filantropija, ki je prejela okrog 660 tisoč evrov, in društvo NOVUS, ki je prejelo okoli 460 tisoč evrov.

Foto: zajem zaslona

Dogovor je bil očitno uspešen
Ob tem velja omeniti, da je Forbici glavni izvajalec dogovora, ki ga je imela s predsednikom vlade Robertom Golobom glede čistk t. i. janšistov na RTVS. Točen datum tega “dogovora” sicer ni znan, je pa že leta 2022 Forbici izrazil rahlo nezadovoljstvo z vladno komunikacijo. Osrednji mediji so takrat pisali, da je bil “storjen prvi korak k sistemskemu financiranju NVO”.

Forbici je po poročanju Top News takrat dejal, da je bil drugi sestanek “bolj operativen, kot je bil prvI” in da potrebe po rednih sestankih ni, da pa se bo videlo čez “kakšno leto, ko bomo lahko pogledali, ali to, kar je bilo dogovorjeno, danes drži, in ali je prineslo kakšen uspeh. Namreč namen današnjega izziva (in kar je bilo nenazadnje tudi moje pričakovanje) je bil, da se operativno dogovorimo, kako lahko nevladne organizacije z ministrstvi sodelujejo pri ključnih napovedanih reformah,” je takrat dejal.

Ljubljana, ministrstvo za javno upravo.
Srecanje predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za javno upravo Sanje Ajanovic Hovnik s predstavniki nevladnih organizacij.

In res, dobro leto po tem dogovoru je predsednik Sveta RTVS Goran Forbici v Odmevih priznal, da se RTVS bori z več kot 10-milijonsko luknjo, izraža pa tudi pričakovanje, da jim bo Golobova vlada prišla “nasproti” s financiranjem. Kaj se je zgodilo? Vlada je novemu vodstvu zagotovila dodatna sredstva, izpolnila pa se je tudi njegova želja pri sodelovanju pri reformah, saj je takrat napovedal tudi novo progresivno obdavčitev, vezano za prostovoljni RTV prispevek. O tem smo poročali tukaj.

Na dan 2. aprila kar 27.419 NVO
Forbici je sicer direktor CNVOS, ki deluje kot krovna mreža slovenskih nevladnih organizacij. Združujejo več kot 1600 različnih zvez in posameznih društev, zavodov in ustanov, ki so zapisane na spletni strani. 2. aprila 2024 je bilo v Sloveniji registriranih 27.419 nevladnih organizacij, od tega 23.205 društev, 3.950 (zasebnih) zavodov in 264 ustanov. To je 18 več kot 5. marca 2024, ko jih je bilo 27.401, od tega 23.207 društev, 3.933 (zasebnih) zavodov in 261 ustanov., je še zapisano na omenjeni spletni strani.

Namen razpisa, sodeč po besedah ​​ministrstva, je še bolj prispevati k večji vlogi NVO pri oblikovanju tako lokalnih kot regionalnih politik, čeprav se zdi, da so že zdaj ena od koalicijskih strank, čeprav se samooklicujejo za “civilno družbo”. Vsekakor pa je bil sestanek iz leta 2022 financiranje, četudi ne sistemsko, a se le aktivno izvaja.

A. H.

Na razpisu je bilo izbranih 14 projektov nevladnih organizacij (NVO); od tega 12 regionalnih stičišč, ena horizontalna mreža in en projekt prostovoljske mreže, kot tudi izhaja iz treh ločenih sklopov javnega razpisa. V krajšem obdobju bodo izbranim prijaviteljem izdali sklepe o izboru in pogodbi o sofinanciranju. Skupna višina sredstev, ki so bila na razpolago za predmetni javni razpis, znaša 6.280.000 evrov za obdobje štirih let. Aktivnosti v izbranem programu bodo potekale do 31. decembra 2027 po preverjanju uspešnosti v dveh letih.

Sorodno

Zadnji prispevki

Združeni narodi prepolovili število žrtev med otroci v Gazi

Urad Združenih narodov za usklajevanje humanitarnih zadev OCHA, ki...

Franc Jager je slovenski podjetnik leta

Na 9. kongresu podjetništva so v petek v Portorožu...

Levičarski skrajneži zasedli münchensko letališče

Člani nemške skupine podnebnih aktivistov Last Generation so davi...