Nobenega dvoma ni več: Rusija svojo mornarico že dolgo usposablja za napade z jedrskimi raketami v morebitnem konfliktu z Natom na evropskih tleh. Nekateri cilji so zahodna obala Francije in Barrow-in-Furness v Združenem kraljestvu, ki so bile podrobno opisane v tajnem dosjeju o ruskih častnikih v času, preden je Vladimir Putin ukazal invazijo na Ukrajino, in to so le nekatere od razkritih tarč, poroča Financial Times.
Financial Times je že februarja pisal o 29 tajnih ruskih vojaških datotekah, zbranih med letoma 2008 in 2014, ki dokazujejo, da je Moskva že trenirala uporabo taktičnega jedrskega orožja v primeru spopadov z zvezo Nato, zdaj pa so jih preučili v še več podrobnosti. Izkazalo se je, da dokumenti vsebujejo različne scenarije uporabe jedrskega orožja.
Kriteriji morebitnega jedrskega napada segajo od sovražnega vdora na rusko ozemlje do bolj specifičnih situacij, kot je uničenje 20 odstotkov ruskih strateških podmornic z balističnimi raketami ali treh vojaških ladij. Ta razkritja so pomembna, ker kažejo, kako si je Rusija zamislila spopad z Natom in je kot odgovor načrtovala vrsto silovitih napadov po zahodni Evropi.
Analitiki, ki so pregledali dokumente, so dejali, da so skladni z Natovimi ocenami o grožnji napadov z raketami dolgega dosega ruske mornarice in hitrosti, s katero se bo Rusija verjetno zatekla k uporabi jedrskega orožja.
Poleg napada držav članic Nata, scenariji v tajnih dokumentih namreč vključujejo tudi vojne s sedanjimi zavezniki, kot so Kitajska, Iran, Azerbajdžan in Severna Koreja.
Dokumenti navajajo, da je glavna prednostna naloga Rusije v konfliktu z Natom “uničenje sovražnikovega vojaškega in gospodarskega potenciala”. Analitiki pravijo, da to pomeni, da bo Rusija napadla civilna mesta in kritično infrastrukturo, kot je to storila v Ukrajini. Fabian Hoffmann, raziskovalec na Univerzi v Oslu, ki preučuje jedrsko politiko, meni, da kombinacija jedrskih in konvencionalnih napadov v ruskih dokumentih predstavlja “paket, ki nasprotniku v bistvu signalizira, da so razmere resne, ter da so potrebna pogajanja”.
William Alberque, nekdanji uradnik Nata, pa je dejal, da je v dosjeju naveden le majhen del od stotin, če ne na tisoče ciljev po Evropi, vključno z vojaškimi cilji in cilji kritične infrastrukture. “Ruski načrt je napad po vsej Evropi takoj, ko se njihova vojska spopade s silami Nata v državah na prvi bojni liniji, kot so baltske države in Poljska,” je pojasnil Alberque.
A. G.