Mariborski poslovnež s pravnomočno obtožnico zaradi gospodarskega kriminala

Datum:

Marko Podgornik Verdev, direktor in solastnik podjetja Mikro+Polo, največjega slovenskega dobavitelja laboratorijske opreme, ki se v medijih rad prikazuje kot prijazen delodajalec in borec proti stereotipom, se je znašel v kazenskem procesu. Pravnomočna obtožnica, ki jo je zoper njega spisalo mariborsko tožilstvo na osnovi dalj časa trajajoče kriminalistične preiskave, ga bremeni storitve kaznivega dejanja povzročitve stečaja z goljufijo ali nevestnim poslovanjem.  Za očitana dejanja s področja gospodarske kriminalitete mu grozi kazen od šest mesecev do pet let zapora.

Direktor podjetja, ki je po izboru bralk in bralcev Večera celo prejelo naziv “Podravsko podjetje leta”, Marko Podgornik Verdev se je še nedavno v medijih hvalil, kako je srečen. “Kdo sem? Sem oče trem otrokom, ki ima rad svojo nekdanjo ženo, s katero skupaj vzgajava otroke, in ki je poročen z mlajšim moškim,” je še lani poleti za enega od vidnih slovenskih medijev razlagal Podgornik Verdev, znan mariborski podjetnik.

Marko Podgornik z Markom Potrčem (Foto: X)

Podgornik, ki je znan po svojem ekstravagantnem življenju, pa je ob tem zamolčal, da se je znašel v kazenskem pregonu zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve stečaja z goljufijo ali nevestnim poslovanjem. To so nam potrdili tudi na Okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru.

Tilen Ivič, višji državni tožilec in začasni vodja ODT v Mariboru, je v odgovoru na naša vprašanja potrdil, da je Okrožno državno tožilstvo v Mariboru, 18. 12. 2019, na Okrožno sodišče v Mariboru vložilo “obtožbo zoper eno osebo zaradi kaznivega dejanja povzročitve stečaja z goljufijo ali nevestnim poslovanjem po 1. in 4. točki prvega odstavka v zvezi s tretjim odstavkom 226. člena Kazenskega zakonika (KZ-1)”. Obtožnica je postala pravnomočna 4. 12. 2020.

Mariborski kriminalisti so v dlje časa trajajoči preiskavi ugotovili, da je prišlo do stečaja z goljufijo. Osumljen lastnik in direktor naj bi “v letu 2011 v celoti prenesel poslovanje prezadolžene gospodarske družbe na novoustanovljeno gospodarsko družbo”, pri čemer se je izognil poplačilu dolgov do “poslovne banke, ki je bila s tem oškodovana za 6,7 milijona evrov”. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za banko BKS, ki na naša vprašanja zaradi varovanja tajnosti podatkov ni želela odgovoriti.

Spomnimo. Kriminalistična preiskava podjetja Mikro+polo in Marka Podgovrnika je stekla leta 2017 zaradi suma storitve kaznivega dejanja lažnega stečaja in poslovne goljufije. V tej zgodbi naj bi Podgorniku pomagal njegov danes pokojni stric in solastnik podjetja Vojko Podgornik, s katerim je Podgornik začel svojo poslovno kariero.

Podgornik z ljubimcem (Foto: Instagram)

Podjetje Mikro+Polo so leta 2011 preimenovali v Vse za laboratorij, Mikro+Polo pa je nato šel leta 2014 v stečaj. S prodajo laboratorijske opreme so nadaljevali z novim podjetjem, ki pa so mu kmalu dali enako ime.  V stečaju družbe Vse za laboratorij so upniki prijavili za 16,8 milijonov evrov terjatev, od tega osem milijonov celovška banka BKS, ki je po neuradnih podatkih tudi sprožila policijsko preiskavo, državna slaba banka (Družba za upravljanje terjatev bank DUTB) pa nekaj več kot štiri milijone; nanjo so bile prenesene terjatve NKBM d. d.

Nasedli gradbeni projekti

Nekatera podjetja družine Podgornik so na veliko investirala tudi v gradbeništvo, na primer v gradnjo naselja Škrjančevo v Domžalah, kjer so v času gradbene krize nasedli. Podjetje Poloplus je gradilo stanovanja v Miklavžu na Dravskem polju, pri obnovi kranjskogorskega hotela Suite Hotel Klass pa je nasedlo podjetje Klass invest. Leta 2014 je v stečaju končal Poloplus, leta 2015 pa še Klass Invest.

Podgornik si rad privošči prestižne počitnice. (Foto: X)

Terjatve NKBM do Podgornikovih podjetij so bile kasneje prenesene na slabo banko oziroma DUTB. “Terjatve do osnovnega dolžnika Poloplus d. o. o. – v stečaju so bile prenesene na DUTB,” so potrdili na DUTB, kjer navajajo, da je DUTB tudi v zvezi z družbo Klass invest d. o. o. vodila terjatve “iz naslova poroštva za terjatve do osnovnega dolžnika Poloplus d. o. o.”. DUTB so bile v stečaju dolžnika Poloplus d. o. o. priznane terjatve v višini 3.338.098,61 evrov, “od tega v višini približno 2,57 milijona evrov kot pogojne na podlagi poroštva in zastave nepremičnin za terjatve do drugega dolžnika, kot izhaja tudi iz na AJPES objavljenega končnega seznama preizkušenih terjatev,” pojasnjujejo.

Potrdili so tudi, da gre za terjatve NKBM. “Terjatve do osnovnega dolžnika Poloplus d. o. o. so bile na DUTB prenesene  iz NKBM, d. d.,” so navedli.  Terjatev, prenesena iz NKBM in priznana v končnem seznamu preizkušenih terjatev, je znašala približno 760.000 evrov. Kot so še pojasnili, je bila v stečaju podjetja Poloplus DUTB-ju poleg terjatev priznana tudi ločitvena pravica na določenih nepremičninah. “Z njihovo unovčitvijo v stečaju so se pokrivale priznane in s temi nepremičninami zavarovane terjatve. Nekatere od teh nepremičnin je v postopku unovčevanja v stečaju pridobila DUTB,” so še navedli.

Bogato življene z visokimi maržami

Na način poslovanja Podgornika pričajo tudi druga razkritja, ki so bila objavljena v medijih.  Tako se je Marko Podgornik v času pandemije covid-19 pojavil v medijih zaradi razkritja njegovega luksuznega življenja, ob hkratni vidni vlogi v zdravstveno-dobaviteljskem lobiju, za katerega je v prvi vrsti značilno poslovanje z visokimi maržami na račun slovenskega zdravstva. V javnost so prišli podatki, da je podjetje Mikro+Polo od leta 2011 prejelo skupno več kot 60 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Podatke je že leta 2016 razkrila ekipa Ekstravizorja na RTV Slovenija, ki je raziskala sumljive posle pri nabavi medicinske opreme. Med omenjenimi podjetji se je znašlo tudi Podgornikovo podjetje Mikro+Polo. Ekipa Ekstravizorja je ugotovila, da so od ustanovitve leta 2011 prejeli več kot 33 milijonov evrov, skupno pa že več kot 60 milijonov evrov. V primeru, da državi zaračunajo dvojno maržo, so na grobo v lasten žep pospravili 30 milijonov evrov.

Od stečaja do stečaja

Kljub temu, da se Podgornika v nekaterih medijih prikazuje kot vzor podjetništva, pa podatki kažejo precej drugačno sliko. Člane družine Podgornik je mogoče najti v kar nekaj drugih podjetjih, med njimi jih je več končalo v stačaju. Martina Kšela Podgornik in Marko Podgornik sta bila od ustanovitve do leta 2012 solastnika mariborskega trgovskega podjetja Zdravila, ki je imelo svoje podružnice tudi v Domžalah, Hrastniku, Idriji, Trbovljah in Žalcu. Od leta 2012 do izbrisa podjetja 2014 pa je bilo lastnik podjetje PoloPlus, ki je končalo v stečaju. Solastniki in zastopniki pa so bili v preteklosti Vojko Podgornik, Matjaž Podgornik in Martina Kšela Podgornik. Od leta 2011 je lastnik PoloPlusa podjetje Vse za laboratorij, katerega solastniki so prav tako bili družina Podgornik. Podjetje je končalo v stečaju, lastnik podjetja pa je prav PoloPlus. Matjaž Podgornik ima še svoje podjetje Podgornik Investicije, ki je se prej imenovalo Mikro + Polo LB, in katerega lastnik je v preteklosti bilo tudi podjetje Vse za laboratorij, a je kasneje izstopilo iz ustanoviteljstva. Tako je edini lastnik (in direktor) ostal Matjaž Podgornik.

Preplačila ni vrnil

Zgovoren je tudi primer, o katerem so mediji poročali, kako je Podgornikov Mikro+Polo prišel v lastniško strukturo v postopku prisilne poravnave, ko je Mikro+Polo svoje terjatve do podjetja BIA Separations d. o. o. pretvoril v lastniški delež. Kljub temu, da je podjetje dolg poravnalo v polovici celotnega dolga, je Mikro+Polo celotno terjatev konvertiral in naj bi še danes ne vrnil preplačanega dolga. Podjetje je lastnik Bia Separations Aleš Štrancar leta 2020 za 360 milijonov evrov prodal mednarodni skupini proizvajalca biofarmacevtske in laboratorijske opreme Sartorius s sedežem v Nemčiji.

Podjetje BIA Separations, direktor Aleš Štrancar (Foto: STA)

Po javno dostopnih podatkih je Mikro+Plus postal lastnik 0,33 procentov v Bia Separations, podjetje pa je za 360 milijonov evrov kupilo nemško podjetje Sartorius. En odstotek tako predstavlja 3,6 milijonov evrov. Podjetje Mikro+Polo je 11. maja 2018 postalo lastnik 0,39 odstotka Bia Separations. Za svoj delež od prodaje je prejel malce več kot 1,4 milijona evrov. Glede na to, da naj bi še vedno ne vrnili polovičnega deleža za preplačan dolg Štrancarja, so v podjetju Mikro+Polo oškodovali Bia Separations vsaj za 700 tisoč evrov.

Na sodišču bo pojasnil, ali je šlo za goljufijo

Podgornik bo torej zdaj moral svoje poslovne odločitve pojasnjevati pred sodiščem. Kriminalistična preiskava gospodarskega kriminala, v kateri so ugotovili, da naj bi Podgornik kot direktor Mikro+Polo namerno povzročil stečaj prezadolženega podjetja ter ga osumili kaznivega dejanja povzročitve stečaja z goljufijo ali nevestnim poslovanjem, je zbrala dovolj dokazov, da se je tožilstvo odločilo za kazenski pregon Podgornika.

Marko Podgornik se je pohvalil, da v svoji poslovni branži spada med deset najboljših menadžerjev na svetu. (Foto: Instagraam)

Podgornik bo moral na sodišču pojasniti, zakaj je poslabšal premoženjsko stanje družbe, tako da je leta 2011 v celoti prenesel poslovanje prezadolžene gospodarske družbe na novoustanovljeno gospodarsko družbo. Kot je znano, je s tem dosegel, da osnovna prezadolžena gospodarska družba ni izpolnila svojih pogodbenih obveznosti, ki jih je na podlagi dveh posojilnih pogodb imela do poslovne banke. Gre torej za sum goljufije s prenosom premoženja prezadolžene družbe na novoustanovljeno družbo, preden so sprožili stečaj. Podgornik bo moral tudi pojasniti, ali je bilo izogibanje terjatev in povzročitev stečaja namerno ter zakaj je kot odgovorna oseba gospodarske družbe pred stečajem spremenil ime družbe in pod novim imenom predlagal stečaj družbe.

O Podgorniku in celo njegovih morebitnih povezavah z zloglasnim Janezom Zemljaričem smo pisali že tukaj in tukaj.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...